Меси отново е на прага на историята

Днес ще се играят последните мачове от групите от „Е” до „Н” в турнира Шампионска лига. В група “E” Шахтьор (Донецк) пореща италианския Ювентус, а в Лондон европейският клубен шампион Челси е домакин на аутсайдера Нордселанд. Шахтьор е сигурен за следващата фаза, Ювентус също, ако не загуби в Донецк.
В група “F” испанският Валенсия гостува на френския Лил, а в Мюнхен Байерн ще играе с белоруския шампион БАТЕ Борисов. В тази група вече всичко е решено. Валенсия и Байерн продължават в ШЛ, БАТЕ в лига ЕвропаFOCUS-SPORT.
В мач от група “G”, където Барселона посреща португалския Бенфика, звездата на каталунците Лионел Меси ще има възможност да подобри рекорда на германеца Герд Мюлер за най-много отбелязани голове в една календарна година. Аржентинецът се нуждае само от две попадения пред собствена публика. В другия мач от групата Селтик ще се бори за място на осминафиналите срещу Спартак (Москва), който вече напълно отпадна от надпреварата.
Последните двубои са от група „Н”, където осминафиналистът Манчестър Юнайтед приема Клуж на стадион “Олд Трафорд”, а отпадналият Спортинг (Брага) е домакин на турския Галатасарай. Клуж и Галата се борят за второто място в групата
:

ГРУПА “А”

ПСЖ – Порто 2:1
На стадион “Парк де Пренс” в Париж ПСЖ победи Порто с 2:1 в мач от група „А” на турнира Шампионска лига. Домакините поведоха в 29-ата минута с гол на Тиаго Силва, но само 4 минути след това португалците изравниха с попадение на Мартинес. Лавеци донесе трите точки на парижани с гол в 61-ата минута.
Двата тима са играли 4 срещи помежду си в турнира, като това бе втора победа за ПСЖ, който се класира на 1/8-финалите и завърши на първо място в Група “А”.

Динамо (Загреб) – Динамо (Киев) 1:1, снегът не уплаши Станислав Тодоров
На стадион “Максимир” в Загреб домакинът Динамо и съименика му от Киев завършиха 1:1 в мач от група „А” на турнира Шампионска лига. Главен рефер при дебюта си в турнира е българинът Станислав Тодоров. Той прекъсна мача в 11-ата минута заради силен снеговалеж, но след около 15-ина минути реши двата отбора да го доиграят. В последните секунди на първата част гол за киевския гранд вкара Ярмоленко, но в 95-ата минута Кръстанович изравни след точно изпълнена дузпа.
В 3-те мача между днешните съперници в евротурнирите до момента украинците винаги са били краен победител, но днес изгубиха 2 точки. Хърватският първенец е на последно място в Група “А” и напуска турнира само с 1 точка. Отборът от Загреб е единственият в настоящото издание на Шампионската лига, който има един вкаран гол в едва последния си мач в груповата фаза. Динамо (Киев) си осигури участие в Лига Европа, печелейки третото място в групата.

Олимпиакос – Арсенал 2:1
На стадион “Георгиос Караискакис” в Атина Олимпиакос стигна до обрат от 0:1 до 2:1 и победи Арсенал в мач от група „B” на турнира Шампионска лига. Резултатът за гостите откри Росицки в 38-ата минута, но с две попадения през втората част, дело на Маниатис и Митроглу гърците стигнаха до успеха.
Двата тима са играли 6 мача в евротурнирите един срещу друг, като имат по 3 победи. В досегашните 6 сблъсъка между двата тима победата винаги е за отбора домакин.
Олимпиакос си гарантира третото място и участие в 1/16-финалите на Лига Европа.

Монпелие – Шалке 1:1
На стадион “Ла Мосон” Монпелие и Шалке 04 завършиха 1:1 в мач от група „B” на турнира Шампионска лига. Гостите поведоха с гол на Хьоведес в 56-ата минута, но само 3 по-късно Ерера изравни. Двата тима играха за втори път в турнира, като през октомври завършиха 2:2. Френският шампион отпадна от евротурнирите още в предишния кръг.

Малага – Андерлехт 2:2
На стадион “Ла Росаледа” Малага и Андерлехт завършиха 2:2 в мач от група „C” на турнира Шампионска лига. Първия гол за домакините вкара Дуда в 45-ата минута. Йованович изравни в 50-атъа минута. Домакините отново излязоха напред с гол на Дуда в 61-ата минута, но крайното 2:2 оформи Мбокани в 89-ата .
Домакините не допуснаха поражение и това е вторият случай, в който Мануел Пелегрини извежда отбор без загуба при дебюта му в груповата фаза. Той стори това с Виляреал през сезон 2005/06. Попадението на Йованович за Андерлехт е под № 50 за клуба в Шампионската лига.

Милан – Зенит 0:1
На стадион “Джузепе Меаца” в Милано Милан загуби с 0:1 от Зенит в мача от група „C” на турнира Шампионска лига. Голът за гостите вкара Дани в 35-ата минута. През октомври италианците победиха с 3:2. До момента Милан е реализирал 399 гола евротурнирите. Зенит спечели само две от 12-те си гостувания в Шампионската лига, включително и в квалификациите.

Реал (Мадрид) – Аякс 4:1
На стадион “Сантяго Бернабеу” в Мадрид домакините от Реал победиха аутсайдера Аякс с 4:1 в мача от група „D” на турнира Шампионска лига. За испанския шампион първия гол вкара Кристиано Роналдо в 13-ата минута, а Хосе Кайехон удвои преднината на мадридчани в 28-ата минута. В 49-ата минута и Кака се разписа за 3:0 в полза на “белите”, преди Бьорихтер да вкара почетния гол за тима от Амстердам 10 минути по-късно. В 88-ата минута Хосе Кайехон вкара втория си гол в двубоя и оформи крайния резултат 4:1 в полза на испанския шампион.
Двата тима са играли 12 мача един срещу друг в евротурнирите, като 7 са победите за испанците, а 4 – за холандците. Тимът от Амстердам не успя да спечели нито една от последните си 6 визити в Испания, като загуби 5 от тях. Последният успех на Аякс на испанска територия е с 3:2 над Атлетико (Мадрид) през сезон 1996/97.

Борусия Дортмунд отстрани Манчестър Сити от евротурнирите след победа с 1:0
На стадион “Сигнал Идуна Парк” в Дортмунд домакинът Борусия победи с 1:0 Манчестър Сити в мач от група „D” на турнира Шампионска лига. Голът за немския тим вкара Шийбер в 57-ата минута. Това бе първата победа на немския тим над английски съперник. Английският шампион отпада от евротурнирите преди фазата на елиминациите за втора поредна година.

Челси гони задължителна победа над датския шампион
Утре от 21:45 часа ще се играе мачът от група “Е” в Шампионската лига Челси – Нордселанд. Шахтьор води в класирането в групата с 10 точки, Ювентус е втори с 9, на трета позиция е Челси със 7, а на последно място е Нордселанд с 1 спечелена точка.
Едва ли са били много хората, които са очаквали че настоящият европейски шампион ще напусне турнира още в груповата фаза. В крайна сметка обаче Челси направи няколко грешни стъпки, които могат да се окажат фатални. В последния мач “сините” от Лондон трябва да търсят победата задължително, ако искат да играят във фазата на елиминациите.
Но дори и тя може да се окаже недостатъчна, ако Ювентус не загуби от Шахтьор в Донецк. Преди дни Рафаел Бенитес смени Роберто ди Матео начело на Челси, но това до този момент не дава положителен резултат. Вчера от клуба отрекоха възможността Аврам Грант да се завърне на “Стамфорд Бридж”, като идеята бе той да помага на Бенитес.
За “сините” в срещата няма да играят Джон Тери и Франк Лампард, които са контузени, а участието на Даниел Стъридж ще бъде под въпрос до последно. Единственият, който е с травма в Нордселанд е Джорес Окоре.

Ювентус търси само една точка в Донецк
Утре от 21:45 часа ще се играе мачът от група “Е” в Шампионската лига Шахтьор Донецк – Ювентус. Шахтьор води в класирането с 10 точки, Ювентус е втори с 9, на трета позиция е Челси със 7, а на последно място е Нордселанд с 1 спечелена точка.
Така спечелването на точка в Донецк, ще прати Ювентус във фазата на директните елиминации. Първата среща между двата отбора завърши при равенство 1:1, но с играта си украинците подсказаха, че реваншът ще бъде интересен. Играчите на Шахтьор вече се класираха за осминафиналите.
Ювентус няма загуба в последните си 15 мача в евротурнирите, докато наставникът на Шахтьор Мирча Луческу, който се е изправял 9 пъти срещу “Старата госпожа” има едва един успех.

Бенитес: Трябва ни малко късмет
Мениджърът на Челси Рафаел Бенитес обяви, че не се нуждае от ново чудо, за да спаси европейския шампион от отпадане в Шампионската лига.
Бенитес направи Ливърпул европейски първенец през 2005 година с мач, останал в историята като “Чудото от Истанбул”. В онзи финал Ливърпул губеше от Милан с 0:3 на почивката, но после стигна до 3:3 и спечели европейската корона след дузпи.
Сега Челси трябва да разчита на украинска помощ, за да излезе от Група “E” на Шампионската лига. Лондончани трябва да победят Нордселанд у дома и да стискат палци Шахтьор (Донецк) да победи Ювентус. Само точка стига на италианците да елиминират Челси.
“Трябва да си свършим нашата работа и да чакаме резултата от другия мач. Не ни трябва чудо, а малко късмет”, обясни испанецът, който тръгна много лошо на “Стамфорд Бридж” с две нулеви ремита и загуба от Уест Хям.
Бенитес заяви, че не се съмнява във феърплея на Шахтьор и вярва, че “миньорите” ще излязат за победа срещу Ювентус.

Резултати/Програма на мачовете от група “E”

ГРУПА “F”

Между Байерн и БАТЕ всичко е ясно – единият ще играе на осминафинал, другият – в Лига Европа
Байерн (Мюнхен) се класира на 1/8 – финалите в Шампионската лига още в предишния пети кръг от груповата фаза на турнира, след като направи 1:1 като гост на Валенсия.
“Баварците” са с актив от 10 точки, колкото има и испанският тим, но Байерн е с по-добри показатели в директните двубои между двата отбора и заема първото място в класирането.
При победа срещу БАТЕ Борисов утре играчите на Юп Хайнкес ще си осигурят първата позиция, която евентуално ще им осигури евентуално по-лек съперник в първия елиминационен кръг напролет.
Значението на срещата се допълва от факта, че във втория кръг БАТЕ поднесе сензацията, след като надигра именно Байерн като домакин с 3:1. На 2 октомври на стадион “Динамо” в Минск попаденията за беларуския тим отбелязаха Павлов, Родионов и Бресан, а за “баварците” се разписа Рибери.
Успехът на Байерн в предстоящата среща изглежда напълно сигурен, имайки предвид страхотното представяне на отбора като домакин в европейски мачове. В последните си 17 срещи на “Алианц Арена” в турнира “баварците” имат 16 успеха. Байерн продължава с отличните си изяви и в Бундеслигата, където има осем точки преднина на върха пред Байер (Леверкузен). Вероятно е в състава на немския тим за предстоящата среща като титуляр да се появи Марио Гомес, който наскоро се завърна от контузия. Защитникът Холгер Бадщубер ще отсъства от терените шест месеца, след като бе опериран заради травма в коляното.
БАТЕ спечели титлата на Беларус за седма поредна година. Играчите на Виктор Гончаренко изиграха последният си официален мач на 25 ноември и ще са напълно отпочинали преди гостуването в Мюнхен. Тимът от Борисов е трети в крайното класиране и ще играе в Лига Европа.
Беларуският тим има само две загуби в последните си 20 мача като гост във всички турнири. През януарския трансферен прозорец отборът ще бъде напуснат от един от най-важните си играчи, бразилецът Ренан Бресан, който ще премине в Алания (Владикавказ).
Мачът е утре от 21:45 часа.

Валенсия гостува на Лил с нов треньор
Валенсия гостува на Лил в мач от последния кръг в група “F” на Шампионската лига с цел да спечели три точки и да се надява на грешка на лидера Байерн (Мюнхен), който по същото време ще е домакин на БАТЕ (Борисов).
В момента немският и испанският клуб имат по 10 точки, но “баварците” са лидери в класирането заради по-добрите си показатели в директните двубои между двата отбора. Лил няма шансове да се измъкне от последната си позиция и дори при победа ще отпадне от турнира.
В първият двубой между Валенсия и Лил с успех се поздравиха испанците, които спечелиха с 2:0 с две попадения на Жонас. В двете си домакинства до момента Лил допусна поражения от БАТЕ с 1:3 и Байерн (Мюнхен) с 0:1. Валенсия загуби визитата си в Германия с 1:2, но спечели в Беларус с 3:0.
През 2009 година двата отбора отново бяха в една предварителна група, като тогава двубоят във Франция завърши наравно 1:1.
Лил има добра статистика в домакинските си мачове срещу испански тимове, като в пет срещи е записал две победи и три равенства. Валенсия няма поражение от френски отбор в 16 поредни двубоя от сезон 1979/80 насам.
Лил все още не може да намери своята най-добра форма и продължава с неубедителните си изяви в домашното първенство, където след 15 кръга заема 10-та позиция с 21 точки. Играчите на Руди Гарсия нямат победа в последните си три мача от шампионата. Отборът е лидер в класацията за получени жълти картони в ШЛ със 17 официални предупреждения. От състава за мача с Валенсия именно заради наказания ще отсъстват Джибрил Сидибе и Беноа Педрети.
Въпреки че Валенсия не се представяше зле от началото на сезона, след съботната загуба с 2:5 при домакинството на Реал Сосиедад треньорът Маурисио Пелегрино беше уволнен. Два дни по-късно на поста застана бившият наставник на Вияреал и Олимпиакос Ернесто Валверде. 48-годишният специалист ще опита да направи впечатление на ръководството и привържениците още в първия си мач начело на тима и да удължи серията от четири мача без загуба в ШЛ.
Основната причина Пелегрино да бъде уволнен обаче бе представянето в испанския шампионат, където “прилепите” заемат 11-то място с 18 точки.
Валенсия има само два успеха в последните си 11 мача като гост в турнира, но сега се нуждае от успеха, за да опита да спечели групата. С наказания за предстоящата среща са Роберто Солдадо и Антонио Барахан.
Мачът във Франция започва утре в 21:45 часа.

Резултати/Програма на мачовете от група “F”

Меси с шанс да подобри рекорда на Мюлер още утре
Звездата на Барселона Лионел Меси ще играе срещу Бенфика в мача от последния кръг в групоавата фаза на турнира Шампионска лига утре. Аржентинецът е само на един гол от рекорда на Герд Мюлер от 1972 година, тогава легендата на Байерн (Мюнхен) отбелязва 85 гола в една календарна година. Със своите 84 попадения Меси е на път да счупи поредния си рекорд и то в мач от най-силния турнир на планетата – Шампионска лига.
Проблем пред Меси по пътя към осъществяването на тази цел може да е отсъствието на доста от титулярите в двубоя с Бенфика. Треньорът на Барселона Тито Виланова ще даде почивка на Шави, Иниеста, Масчерано, Сеск Фабрегас, Педро и Жорди Алба.
И докато за Барселона мачът е без значение, тъй като каталунците със сигурност заемат първото място в групата, то за Бенфика всичко ще се реши на “Камп Ноу”. В момента португалците са на второ място със седем точки, колкото има и Селтик, но Бенфика е с по-добри показатели в преките двубои. Това означава, че отборът на Жорже Жезуш трябва да постигне същия резултат като Селтик в двубоя със Спартак (Москва).
Жезуш има доста проблеми с контузени футболисти, двубоят ще пропуснат Едуардо Салвио, Енцо Перес, Карлош Мартинш и Пабло Аймар.
Тимът от Лисабон няма победа над испански съперник от 1982 година.
Двубоят Барселона – Бенфика е утре от 21:45 часа.

Меси: Искам ние и Селтик да продължим на 1/8-финалите
Голямата звезда на Барселона Лионел Меси призна, че симпатизира на шотландския шампион Селтик и има желание да го види на осминафиналите в Шампионската лига.
„Те бяха фантастични и в двата мача, които играхме срещу тях. Никога не съм виждал нещо подобно. В Барселона досега не сме отдавали дължимото на начина, по който Селтик играе, но шотландските фенове заслужават възможността да наблюдават своите любимци в следващата фаза. Мисля, че надпреварата няма да бъде същата без тях”, сподели аржентинският национал. Той и съотборниците му ще могат да помогнат на Селтик да се класира за следващия етап, ако победят у дома Бенфика в сряда вечер.
В последните мачове от Група G на Шампионската лига Селтик е домакин на Спартак (Москва) и трябва да победи, ако иска да продължи на осминафиналите. В същото време Бенфика гостува на Барселона и при загуба ще се надява и на така от страна на „детелините” в Глазгоу, за да се класира напред. Мачовете са в сряда вечер от 21:45 часа българско време.

Селтик посреща Спартак Москва, подкрепен от Меси и с мисъл за победа
Селтик посреща Спартак (Москва) с цел да победи и да си осигури място в осминафиналите на Шампионска лига. Шотландците не са стигали до този етап на надпреварата от сезон 2007-2008.
Селтик е на трета позиция в група “G” с еднакъв актив от седем точки с Бенфика, но по-лоши показатели в директните двубои с португалците. Така “детелините” трябва да се надяват Барселона да победи Бенфика, което в комбинация с техен успех или равенство срещу Спартак ]e ги изпрати в следващия етап.
Два сериозни проблема има треньорът на Селтик Нийл Ленън – той няма да може да използва контузения Скот Браун, както и наказания Виктор Ваняма.
Спартак продължава с неубедителните си изяви, въпреки уволнението на Унай Емери. Добрата новина за неговия заместник Валери Карпин е, че ще може да използва Ейдън Магкийди, но в тима отново има проблеми с контузени футболисти, сред които е и Велитон.
Двубоят Селтик – Спартак Москва е утре от 21:45 ч.

Барселона ще е без 6 титуляри, но с Меси срещу Бенфика
Старши треньорът на Барселона Тито Виланова реши да даде почивка на шестима титуляри – Иниеста, Шави, Масчерано, Педро, Жорди Алба и Фабрегас – за последния мач от груповата фаза на Шампионскта лига по футбол срещу Бенфика утре на стадион “Ноу камп”.
За сметка на това Виланова включи в групата аржентинеца Лионел Меси, който с отбелязаните 84 гола през тази година е само на един гол от рекорда на германеца Герд Мюлер за най-много попадения, отбелязани в една календарна година.
“Виланова повика 18 играчи, от които шест от резервния отбор: Тейо, Деулофеу, Планас, Рафиня, Серхи Гомес и Серхи Роберто”, пише официалният сайт на клуба.
Барселона вече си осигури първото място в група “G”, а Бенфика и Селтик се борят за второто място, даващо право на участие в осминафиналите на най-престижния европейски клубен турнир.

Резултати/Програма на мачовете от група “G”

Преди Брага – Галатасарай
Брага приема Галатасарай в мач от група “Н” на Шампионската лига. Двубоят е от огромно значение за турския гранд. Галатасарай е на второ място в класирането със седем точки.
Толкова има и румънският Клуж, но отборът от Истанбул е с предимство в директните мачове, което означава, че може да се класира за следващата фаза дори и при поражение утре вечер, ако Клуж загуби на “Олд Трафорд”.
Традициите обаче не са на страната на тима, воден от Фатих Терим. Галатасарай има една единствена победа като гост в турнира в последните десет години.
Тя бе в четвъртия кръг на груповата фаза, когато турският гранд надделя в Румъния над Клуж с 3:1. Все пак обаче Брага изгуби всякакви шансове да играе в Европа напролет и се очаква старши треньорът Жозе Песейро да направи някои промени е състава си. Той не може да разчита на централния си защитник Дуглао, който е наказан.

Манчестър Юнайтед дава почивка на титулярите срещу Клуж
Манчестър Юнайтед се класира в следващата фаза на турнира Шампионска лига два кръга преди края на груповата фаза. В последния мач на “червените” в група H сър Алекс Фъргюсън ще даде почивка на някои основни играчи, а в същото време – и шанс за изява на някои футболисти, които по-рядко се появяват в игра. Мениджърът продължава да има проблеми с контузени състезатели.
Извън сметките му са Шинджи Кагава, Нани и Антонио Валенсия. Неманя Видич също няма да играе, тъй като не е възстановен от травма. Двубоят е добра възможност и за Крис Смолинг и Фил Джоунс да трупат игрова практика.
И докато за Манчестър Юнайтед мачът е по-скоро полезна контрола, то за шампиона на Румъния е от изключително значение. Клуж е на трето място със седем точки, колкото има и вторият Галатасарай.
Отборът, воден от Пауло Серджо, се нуждае от трите точки на “Олд Трафорд”, а в същото време ще се надява турският тим да сгреши при гостуването си на Брага. Със сигурност срещата пропускат трайно контузените Бакари Саре и Рони.
Мачът Манчестър Юнайтед – Клуж е утре от 21:45 часа.

Алекс Фъргюсън: Наказвам Рууни – ще играе утре, за да си върне формата
Мениджърът на Манчестър Юнайтед сър Алекс Фъргюсън заяви, че Уейн Рууни трябва да си върне топформата и за това ще го пусне титуляр срещу Клуж на “Олд Трафорд” утре, въпреки че този мач е без значение за “червените”, които вече спечелиха своята група в Шампионската лига.
“Когато Рууни пропусне два мача, след това има нужда от три, за да си върне формата. Винаги е бил така. Той ще играе утре. Да се надяваме, че това ще му помогне и ще го тласне напред”, заяви сър Алекс.

Резултати/Програма на мачовете от група “H”
Манчестър Юнайтед – Галатасарай 1:0
Спортинг (Брага) – ЧФР Клуж 0:2
ЧФР Клуж – Манчестър Юнайтед 1:2
Галатасарай – Спортинг (Брага) 0:2
Галатасарай – ЧФР Клуж 1:1
Манчестър Юнайтед – Спортинг (Брага) 3:2
ЧФР Клуж – Галатасарай 1:3
Спортинг (Брага) – Манчестър Юнайтед 1:3