Синята вихрушка отвя „Овча купел

Левски удължи почти 10-годишното чакане на Славия за победа в най-старото столично дерби. „Сините” победиха с 3:1 на негостоприемния стадион в кв. „Овча купел” в среща от последния есенен кръг и за 2 часа се изкачиха на първото място в класирането. С два гола на резервата Жоао Силва и един на Даниел Димов отборът на Илиан Илиев не допусна изненада, като това е първият успех на младия специалист начело на тима от „Герена” срещу столичен съперник. За „белите” точен за 1:1 беше Здравко Лазаров,NOVSPORT.COM
Първото полувреме беше изключително оспорвано. До 30-ата минута битката беше на високо ниво, като през това време двата отбора си размениха по едно попадение, но после тя отстъпи място на единоборствата и грубите влизания на тежкия терен. Левски реши мача само три минути след почивката, когато два гола, първият от които фантастичен, вкара Жоао Силва. За изключително неспортсменска проява през второто полувреме Янко Сандански от Славия си изкара втори жълт картон и остави своите съотборници с 10 души в оставащите 35 минути.
В течение на мача Левски трябваше да извършва две принудителни смени. Първо в 18-ата минута Владо Гаджев напусна с болки в глезена, а в 58-ата минута Роман Прохазка получи тежък удар във въздуха от изгонения Сандански и излезе с кръв по лицето.
Мачът започна с брак в действията и на двата отбора. Между 8-ата и 10-ата минута Славия създаде две положения. Най-напред Петър Димитров се пребори с Ели в наказателното поле на Левски при центриране на Лазаров отляво, но ударът му от малък ъгъл бе избит от Пламен Илиев. След втора грешка на Ели Петър Димитров бе допуснат на чиста позиция в пеналтерията, но този път стреля високо над вратата.
Две минути по-късно, с първото си положение в мача, Левски откри резултата. Даниел Димов беше оставен непокрит във вратарското поле при центриране от свободен удар и от въздуха прати топката в обратния ъгъл на Гошо Петков за 1:0.
Халфът на „сините” Владо Гаджев обаче получи контузия в 13-ата минута и пет минути по-късно беше заменен от нападателя Жоао Силва. Така Илиан Илиев заигра с двама нападатели.
В 23-ата минута Славия успя да изравни резултата с третото си положение. Ели за трети път сбърка при скоростна атака по фланга и центриране в наказателното поле. Петър Димитров получи топката отляво, навлезе в наказателното поле и центрира ниско, Ели се размина с топката и от задна позиция Здравко Лазаров направи 1:1 отблизо с акробатично изпълнение.
В 27-ата минута главният рефер Ивайло Стоянов от Петрич не отсъди чиста дузпа за Левски, след като Жоао Силва бе задържан явно във вратарското поле от Виктор Генев, който не позволи на своя съперник да играе с топката при меко центриране на Рамос. Левскарите скочиха да претендират, но съдията изглежда прецени, че няма основания за 11-метров наказателен удар.
Левски продължи да натиска. В 32-ата минута Прохазка стреля над вратата от движение от точката за изпълнение на дузпа.
В 37-ата минута Силва не успя да достигне центриране на Пинто във вратарското поле и Петков улови.
В оставащите минути до края на първата част арбитърът нашари двата отбора с картони, докато футболът отиде на заден план.
С началото на второто полувреме Левски вкара втори гол. Жоао Силва засече по фантастичен начин от воле меко подаване на Илиян Йорданов отляво и прати топката в горния десен ъгъл на безпомощния Петков за 2:1.
Само две минути по-късно, в 48-ата, „сините” на практика си осигуриха победата с трето попадение. Мулдер бе оставен да пробие отдясно и да достави кълбото на непокрития Жоао Силва, за когото не беше проблем да вкара на празна врата за 3:1. Въпреки това повторенията оставиха съмнения, че при подаването на холандеца португалският нападател е бил в положение на засада.
Славия имаше две възможности отново да завърже интригата. Между 52-ата и 53-ата минута „белите” създадоха две добри положения пред вратата на Пламен Илиев. Първо Петър Димитров не намери целта с опасен шут, а после Ели успя да избие в последния момент топката в корнер преди връхлитащият Виктор Генев да играе с нея при дълбоко центриране от свободен удар.

Темпото спадна в следващите минути, а Левски започна да се забавлява на терена. В 72-ата минута Дъстли Мудер отново бе оставен да пробива необезпокояван по фланга, но последвалият му удар по диагонала беше неточен.
Гошо Петков предотврати още голове в своята врата, след като веднъж действаше като либеро, след това изби фалцов удар на Рамос и шут под гредата на Де Карвальо.
В добавеното време пък бившият японски национал Мацуи пропусна да вкара на празна врата и срещата приключи при 1:3.
С този успех Левски събра 37 точки и заема първото място. Лудогорец е с две по-малко, но играе в момента с Монтана. Славия е 9-ти с 16 точки.

14 Локо Сф 14 2 5 7 11:19 -8 11
15 Миньор Пк 14 2 3 9 6:26 -20 9

4. Ангелов (к) Жълт картон
8. Прохазка Жълт картон Контузия или получаване на медицинска помощ Смяна за състезател излизащ от игра
45. Гаджев Контузия или получаване на медицинска помощ Смяна за състезател излизащ от игра
Илиан Илиев

90+3′ Край на мача КРАЙ НА МАЧА!
90+3′ Bнимание Мацуи не успя да вкара от 2 метра на празна врата! Изключителен пропуск на японеца, който като каратист опита да вкарва от вратарското поле
90+1′ Удар Диагонален удар на Мацуи в наказателното поле минава встрани от вратата на Левски
90′ 3 минути добавено време
90′ Удар Опасен шут на Жоао Силва, но право в ръцете на Петков
87′ Удар Страхотен удар с левия крак на Де Карвальо пред дъгата на наказателното поле минава на около педя над напречната греда
86′ Жълт картон Жълт картон за Рамос
83′ Смяна за състезател излизащ от игра Илиян Йорданов отстъпва мястото си на ветерана
83′ Смяна за състезател влизащ в игра Последна смяна и в състава на Левски. Йовов влиза
82′ Смяна за състезател излизащ от игра Филипов излиза
82′ Смяна за състезател влизащ в игра Трета смяна в състава на Славия. Калоянов влиза
82′ Удар След изпълнението Силва играе с глава, но праща топката над вратата. Гошо Петков пък протестира за нещо
81′ Bнимание Карвальо стреля от свободния удар под гредата, Петков майсторски избива в корнер
79′ Жълт картон Златков се качи с цялото си тяло на гърба на Силва и го повали. Жълт картон за защитника
78′ Bнимание Рамос финтира бранител в наказателното поле и стреля фалцово с левия крак, Гошо Петков се разтяга и избива
76′ Контузия или получаване на медицинска помощ Гошо Петков се нуждае от медицинска помощ след шпагата си
75′ Bнимание Внимание: Мулдер бе изведен от Силва сам в наказателното поле, но Гошо Петков излиза и с шпагат изчиства в тъч
72′ Bнимание Дъстли Мулдер проби мощно отдясно, навлезе сам в наказателното поле и шутира по диагонала към далечния ъгъл, но не улучи целта. Славистите оставиха бека за пореден път да пробива необезпокояван по фланга
72′ Контузия или получаване на медицинска помощ Де Карвальо се държи за бедрото
68′ Смяна за състезател влизащ в игра Златинов влиза вместо него
68′ Смяна за състезател излизащ от игра Втора смяна в състава на Славия. Акийоши напуска играта
68′ Жълт картон Акийоши получава жълт картон за нарушение срещу Пинто, който взаимодейства с Рамос по левия фланг по нападението на Левски
67′ Удар Димов не успя да засече качествено центриране на Ил. Йорданов от корнер и топката излиза далеч от вратата на Славия в аут
62′ Удар Силен шут на Рамос пред пеналтерията прелита над вратата
59′ Смяна за състезател влизащ в игра Старокин влиза в игра
59′ Смяна за състезател излизащ от игра Прохазка е заменен принудително
58′ Смяна за състезател влизащ в игра Мацуи влиза вместо него
58′ Смяна за състезател излизащ от игра Смяна в състава на Славия. Лазаров напуска
57′ Контузия или получаване на медицинска помощ Прохазка е изнесен на носилка
56′ Втори жълт картон и съответно червен Сандански получава втори жълт картон и напуска терена преждевременно. Потърпевшият Прохазка има кръв по лицето. Двамата влязоха във въздушно единоборство в централната зона, където се получи инцидентът
55′ Жълт картон Жълт картон за Янко Сандански
53′ Bнимание Внимание: Ели вади топката в ъглов удар в последния момент и изпреварва Генев, към когото бе насочено центриране от свободен удар
52′ Bнимание Опасен удар на Петър Димитров минава над вратата на Левски
52′ Удар Лазаров финтира Ели отдясно, центрира в наказателното поле, където Акийоши стреля с глава, но право в ръцете на Пламен Илиев
48′ Гол Трети гол за Левски – 3:1! Жоао Силва засече отблизо ниско центриране на Мулдер, който необезпокояван проби по дясното крило. Повторенията обаче оставиха съмнения за засада
46′ Гол Гол за Левски – 2:1! Жоао Силва вкарва фантастичен гол, след като засече от воле меко центриране на Илиян Йорданов в горния десен ъгъл на Гошо Петков
46′ Начало на мача Начало на второто полувреме!
45+3′ Край на мача Край на първото полувреме!
45+3′ Центриране Защитата на Славия чисти топката при две последователни центрирания в наказателното поле на белите
45+2′ Полетяха снежните топки от агитката на сините, която е настанена в сектор В
45+1′ Жълт картон Жълт картон и за Прохазка
45+1′ Реферът провежда индивидуален разговор с Карвальо и Златков, които по-рано се посдърпаха след единоборство между двамата
45′ Разправия между Карвальо и Златков. Междувременно 2 минути добавено време
44′ Жълт картон Дяков също получава жълт картон за грубо влизане срещу Пинто
43′ Жълт картон Грубо нарушение на Станислав Ангелов срещу Богомил Дяков. Пелето получава жълт картон
42′ Генев е изнесен на носилка, а играта временно е спряна
41′ Жълт картон Силва получава жълт картон
41′ Контузия или получаване на медицинска помощ Нарушение на Жоао Силва срещу Златков. Защитникът се нуждае от медицинска помощ, като видимо изпитва силни болки
40′ Ели се изправя и играта е подновена
40′ Контузия или получаване на медицинска помощ Ели изпитва болки и лежи на тревата
39′ Нарушение в нападение на Илиян Йорданов в наказателното поле на Славия отсъжда реферът. Крилото протестира
38′ Жълт картон Жълт картон за футболиста на Славия Генев за реплика
37′ Bнимание Внимание: Пинто центрира във вратарското поле към Силва, който обаче не успява да я достигне от няколко метра пред вратата и Петков лови
37′ Удар Крайно неточен удар на Богомил Дяков от далечна дистанция
35′ Центриране Далечно центриране в наказателното поле на Славия, адресирано към Силва, който едва успява да играе с глава и праща топката в аут
32′ Bнимание Шут на Карвальо от фронтална позиция пред наказателното поле, Петков отби. Топката отиде в Ил. Йорданов, който центрира меко, Прохазка засече от движение около точката за изпълнение на дузпа, но го прави неточно
30′ Удар Центриране на Рамос към втората греда, откъдето Ил. Йорданов стреля от втора позиция от движение, но праща топката високо над вратата
29′ Мулдер има претенции за нарушение на Лазаров при единоборство между двамата. Реферът предупреждава устно бека на Левски, който преди малко получи жълт картон
28′ Жълт картон Мулдер получава жълт картон за грубо влизане
27′ Bнимание Жоао Силва пада. Бурни претенции за дузпа от страна на сините. Повторенията ясно показаха, че португалският нападател е задържан в наказателното поле при меко центриране на Рамос. Реферът не даде чиста дузпа за сините
27′ Първи корнер за Левски. Прохазка бе изведен вдясно в наказателното поле, защитник в бяло протегна крак при опита за центриране и изчиства в корнер
27′ Удар Удар на Рамос извън пеналтерията е блокиран
26′ Славия временно е с човек по-малко
25′ Контузия или получаване на медицинска помощ Играта временно е спряна, за да се окаже медицинска помощ на футболист на Славия. Това е капитанът Дяков
23′ Гол Славия изравнява резултата – 1:1! Петър Димитров проби отляво в наказателното поле, центрира на средна височина, Ели за трети път не успя да се намеси, разминавайки се, топката отиде у Лазаров, който акробатично с едно докосване отблизо бележи
21′ Центриране Крайно неточно центриране на Нуно Пинто. Удар от вратата изпълнява Гошо Петков
20′ Извеждащ пас към Силва, но нападателят извършва нарушение срещу Попара в опита си да се измъкне сам
19′ Смяна за състезател влизащ в игра Жоао Силва влиза. Левски ще играе с двама нападатели
19′ Смяна за състезател излизащ от игра Гаджев излиза
18′ Контузия или получаване на медицинска помощ Ситуацията с Гаджев не изглежда добра. Халфът накуцва и по всяка вероятност ще бъде заменен
18′ Засада Ангелов извежда Прохазка в наказателното поле на Славия, реферът от близката страна вдига флага за засада
16′ Центриране Центриране от ъглов удар във вратарското поле на Левски, Пламен Илиев изпуска топката, но успява да си я върне
16′ Удар Далечен удар на Радослав Димитров, Даниел Димов я отклони несръчно в ъглов удар
13′ Контузия или получаване на медицинска помощ Гаджев се нуждае от медицинска помощ
13′ Засада Рамос е изведен зад гърба на отбраната. Реферът от близката страна маркира засада. В синия лагер протестират
12′ Гол ГОЛ за Левски! Даниел Димов открива резултата! Топката бе центрирана във вратарското поле от свободен удар, непокритият Димов елегантно я праща в мрежата от въздуха. Появиха се леки съмнения за засада
10′ Bнимание Втора възможност за Славия. Петър Димитров бе допуснат на чиста позиция в наказателното поле, но футболистът на белите стреля над вратата. Втора грешка на Ели
9′ Центриране Два последователни ъглови удара изпълниха играчите в бяло, защитата на Левски се справя
8′ Bнимание Първо положение в мача. Лазаров бе изведен по дясното крило и центрира ниско, Ели не успя да се намеси във вратарското поле, което позволи на Петър Димитров да стреля от непосредствена близост, но от малък ъгъл. Илиев изби в ъглов удар
7′ Засада Засада на Гаджев
7′ Здравко Лазаров изпълни хитро свободен удар. Електричката потърси Петър Димитров отдясно в наказателното поле вместо да центрира, но и неговото подаване бе дълго и топката напусна очертанията на терена в аут
6′ Центриране на Ангелов в наказателното поле на Славия, защитник в бяло чисти, след което Илиян Йорданов извършва нарушение в половината на домакините
3′ Мулдер опитва да изведе Рамос по фланга, но подаването е твърде дълго и топката напуска очертанията на терена в аут
3′ Засада Здравко Лазаров е изведен сам срещу вратаря, но реферът от далечната страна маркира засада
2′ Илиян Йорданов е блокиран в наказателното поле на Славия. Удар от вратата
2′ Опит за извеждащо подаване към Де Карвальо в предни позиции, но Генев го изпреварва и чисти
1′ Теренът на Овча купел е тежък
1′ Начало на мача Начало на мача! Съдията свири 1 минута по-рано