Ботев посече Левски пред 23 000 на “Колежа” (СНИМКИ)

Отборът на Ботев (Пловдив) победи Левски с 2:0 в дербито на 17-ия кръг на „A” група “News 7 футболно първенство”. Головете за „канарите” бяха дело на Бобан Грънчаров в 28-ата минута, а Иван Цветков наказа бившия си тим в 64-ата минута с второ попадение.

Наставникът на “жълто-черните” Станимир Стоилов надигра тактически Илиан Илиев, с което съкруши бившия си отбор.

Близо 23 000 зрители създадоха изключителна атмосфера по трибуните на стадион „Христо Ботев”. Пъстра феерия от димки и знамена оцвети „Колежа” в жълто-черно и синьо-бяло минути преди началото на двубоя.

Впоследствие обаче празникът бе помрачен от няколко сигнални ракети, които профучаха към привърженици на домакините. Двете агитки започнаха да се замерят с камъни и бомбички, което доведе до спиране на играта за няколко минути.
Напрежението се пренесе и на терена, където изнервената игра и многото сблъсъци накараха главният рефер Станислав Тодоров да покаже цели 10 жълти картона, а капитанът на Левски Станислав Ангелов пък напусна терена в 60-ата минута при резултат 1:0 за домакините за втори жълт картон.

„Канарите” откриха резултата в 28-ата минута чрез Бобан Грънчаров, който засече с глава центриране от корнер. Той бе оставен непокрит в наказателното поле и стреля с глава от точката на дузпата, след което топката тупна пред Пламен Илиев и влетя неспасяемо в десния ъгъл на вратата му.

Попадението окрили домакините, които се впуснаха в атака в следващите минути, но не съумяха да се възползват от импулса в играта си.

След почивката удар на Борис Галчев от фаул разтресе напречната греда.

Столичани пробваха да натиснат своя съперник в началото на втората част, но тъкмо когато бяха затегнали обръча около врата на Ботев дойде вторият жълт картон за Станислав Ангелов, който изцяло наклони везните в полза на „жълто-черните”.

По този начин се стигна до 64-ата минута, когато отлично разгърната атака на домакините доведе до страхотно подаване на Тодор Неделев към непокрития в наказателното поле Иван Цветков. Бившият футболист на Левски бе безпощаден и с удар от 12-13 метра разтреля Пламен Илиев, пращайки топката под гредата.

Тъй като вече нямаше какво да губи наставникът на гостите Илиан Илиев пусна в игра Жоао Силва и Илиян Йорданов, но „сините” не успяха да направят по-почетно поражението си.

По този начин Ботев прекъсна негативната си серия от 16 години без победа над Левски. “Сините” остават на втора позиция в класирането с актив от 40 точки, а “канарите” събраха 32 точки на трета позиция.

11 Черно Море 16 4 4 8 12:23 -11 16
12 Миньор Пк 16 4 3 9 11:26 -15 15

Илиан Илиев

90+3′ Край на срещата
90′ Три минути добавено време
88′ Вандер Виера напуска
88′ Смяна в Ботев. Станислав Костов се появява на терена
87′ Костадин Дяков се откъсваше сам срещу Пламен Илиев, но Прохазка се върна навреме и го притисна, след което резервата на Ботев сгреши
81′ Костадин Дяков се появява на негово място
81′ Тодор Неделев е получил контузия и също напуска терена
81′ Вместо него – Илиян Йорданов
81′ Смени и в двата тима. Кристовао Рамос от състава на Левски напуска
78′ Два последователни корнера за Ботев не доведоха до нищо опасно
76′ Йордан Христов можеше да изненада Пламен Илиев с опасен удар от малък ъгъл
72′ Йордан Христов от тима на Ботев получава жълт картон
71′ Силва нанася първия си удар, засичайки с глава центриране на Ели отляво, но топката прелита над вратата
70′ Мястото си отстъпва Владимир Гаджев
70′ Смяна в състава на Левски. Жоао Силва влиза в игра
68′ Жълт картон за Кристовао Рамос
64′ Основна заслуга за попадението има Тодор Неделев, който с отличен поглед намери непокрития в наказателното поле Цветков
64′ ГООООООООООЛ за Ботев! Бившият футболист на Левски разстреля Пламен Илиев за 2:0 със страхотен удар от около 13-14 метра
61′ Спрокел засича с глава центриране отдясно от фаул, но праща топката встрани от вратата
60′ Втори жълт картон за Станислав Ангелов! Капитанът на “сините” извърши нарушение срещу Йордан Христов и бе изгонен от Станислав Тодоров. Левски остава с 10 човека на стадион “Христо Ботев”
59′ Продължителна атака на Левски, отбраната в жълто се справя с опасността
58′ Греда за Ботев! Борис Галчев изпълни по перфектен начин прекия свободен удар, но топката разтресе напречната греда зад Пламен Илиев
56′ Страхотен пробив на Вандер Виера, който преодоля като колчета няколко футболисти на Левски, след което бе фаулиран от Йордан Милиев на дъгата на пеналтерията. Жълт картон за Милиев
51′ Жълт картон за Пламен Илиев за бавене на играта
51′ Светкавична контра за Ботев. Тодор Неделев нахлу отдясно в наказателното поле на Левски, след което стреля с левия крак от малък ъгъл, пращайки топката над вратата
50′ Центрирането на Гаджев попада право в ръцете на Стаховяк
49′ Владимир Гаджев печели ъглов удар за Левски
46′ На негово място в игра се появява Ромейн Ели
46′ Една смяна в състава на Левски на почивката. Нуно Пинто напуска
46′ Започнаха вторите 45 минути
46′ По време на почивката полицията изтласка още повече феновете на Левски в гостуващия сектор. Стигна се до лека разпра между феновете и органите на реда, но тя бе бързо потушена
45+4′ Край на първото полувреме
45+2′ Тодор Неделев напредна мощно по дясното крило, след което нахлу в наказателното поле, нагласи си топката на левия крак и стреля, но ударът му бе блокиран от Милиев, след което топката стана лесна плячка за Илиев
45′ Добавеното време на първата част е четири минути, провокирано от спирането на играта заради напрежението между феновете
45′ Карвальо пробва удар с глава след центриране от фаул отляво, но доста неточно
44′ Бобан Грънчаров също получава жълт картон за нарушение срещу Гари Родригес
43′ Жълт картон за Дъстли Мюлдер, който спря непозволено Мариян Огнянов
42′ Центриране на Рамос отдясно не довежда до нищо опасно в наказателното поле на Ботев. Страховяк лови безпроблемно
40′ Играта се изнерви в последните минути. Станислав Ангелов също получава жълт картон за нарушение срещу Вандер в центъра на терена
39′ Нуно Пинто от състава на Левски е официално предупреден
38′ Последва безрезултатно центриране от пряк свободен удар в наказателното поле на Ботев
37′ Жълт картон за Томаш Иршак от състава на Ботев Пловдив, след като задържа за фланелката Гари Родригес
33′ Гаджев центрира от фаул, но не намери свой съотборник в наказателното поле на Ботев
32′ Жълт картон за Артур Енрике за нарушение, извършено срещу Кристовао Рамос
32′ Главният рефер Станислав Тодоров поднови играта
32′ Двама фенове на Ботев са отведени от полицията
30′ Напрежение по трибуните. Играта е временно спряна докато полицията озапти феновете на двете агитки
28′ ГООООООООЛ за Ботев! Бобан Грънчаров се реваншира за пропуска си преди малко и се разписва с глава след центриране от ъглов удар. Непокритият Грънчаров стреля с глава от точката на дузпата, след което топката тупна пред Пламен Илиев и влетя в дес
28′ Бобан Грънчаров можеше да открие резултата след като засече с глава центриране от ляво от пряк свободен удар. Топката мина много близо до дясната греда на Пламен Илиев
24′ Фалцов удар на Гаджев от около 22-23 метра попада право в ръцете на Стаховяк
23′ Гаджев намери Родригес в наказатгелното поле на Левски. Последва центриране успоредно на голлинията, но стражът на домакините го пресече и улови топката
21′ След лошо изчистване на Йордан Христов Роман Прохазка отправи много силен удар от движение от около 25 метра, след което топката профуча на не повече от метър вдясно от вратата на Ботев
20′ Нуно Пинто стреля право в стената
19′ Продължителна атака на гостите завършва с нарушение на Борис Галчев срещу Дъстли Мюлдер на 3-4 метра от дъгата на наказателното поле
17′ Тодор Неделев намери Виера в наказателното поле на Левски със страхотно дълго подаване, но последвалият удар от малък ъгъл попадна право в тялото на Пламен Илиев
15′ Вандер Виера овладя топката на гърди на границата на наказателното поле, след което веднага стреля силно от воле, но прати топката над вратата на Левски
14′ Вандер Виера можеше да се възползва от лошо върната топката от Йордан Милиев към стража на “сините”, но в крайна сметка Пламен Илиев стигна пръв до топката и успя да изчисти
13′ Сериозна борба в централната част на терена в тези начални минути на двубоя. Головите опасности пред двете врати липсват до този момент
10′ Много добър пробив на Дъстли Мюлдер по дясното крило завърши с центриране към Роман Прохазка, който отправи удар с глава, но топката премина високо над вратата
7′ Осмицата на Ботев сам изпълни прекия свободен удар, но праща топката право в стената
6′ Тодор Неделев печели нарушение в близост до дъгата на наказателното поле на Левски
3′ Гаджев центрира от фаул в наказателното поле на Ботев, но Грънчаров чисти с глава
2′ Тодор Неделев пробва да изведе Иван Цветков зад гърба на “синята” отбрана, но атаката на домакините е спряна със засада
1′ Начало на срещата
0′ Привържениците от София са около 2500
0′ Неописуема атмосфера на стадион “Христо Ботев” преди началото на двубоя! Близо 23 000 зрители създават истинска феерия от цветове, димки и знамена…