Празните трибуни и снегът не стреснаха българите, разпиляхме Малта с 6:0 (СНИМКИ)

Българският национален отбор записа втори успех в група „В” от световните квалификации в зона Европа, след като разпиля с 6:0 опашкаря Малта пред празните трибуни на силно заснежения стадион „Васил Левски”,NOVSPORT.COM

Така нашите останаха непобедени от своя съперник, когото победиха за пети пореден път в София.

Селекционерът на „лъвовете” Любослав Пенев заложи на тризъбец в атака, като по двата фланга действаха Ивелин Попов и Александър Тонев, а атаката ни поведе капитанът на българския шампион Лудогорец Емил Гъргоров.

В първите пет минути двата тима се опитваха да се приспособят към трудния за игра терен, но веднага след тях нашите нанесоха своя удар.

В шестата минута Емил Гъргоров опита триково да пропусне топката към включилия се в атаката Георги Илиев, но след рикошет кълбото отново попадна у него, а Бадема мигновено видя свободния в дясно от наказателното поле Александър Тонев и му подаде. Крилото на Лех (Познан) не се нуждаеше от втора покана, навлезе в пеналта и с мощен шут по диагонала с десния крак вкара първия си гол за националния отбор на България и откри резултата – 1:0.

Малко след това „лъвовете” направиха нова добра атака, но Гъргоров бе изпреварен, а в 10-ата минута отново той се засуети в наказателното поле и бе блокиран. Шест по-късно Тонев проби добре по фланга и пусна топката успоредно на голлинията, но нито Ивелин Попов, нито Георги Миланов не успяха да я засекат във вратата.

Последваха спокойни минути и следващата добра атака на нашите дойде в 29-ата минута, когато Попов и Георги Миланов комбинираха по левия фланг на атаката и освободиха място за удар на Георги Илиев, който бе избит с мъка в корнер от бранител на гостите.

До 32-ата минута българският страж Николай Михайлов не докосна нито веднъж топката, като стори това след опит за центриране отдясно, което обаче по никакъв начин не застрашаваше вратата му. Отговорът на „лъвовете” не закъсня и те създадоха поредната добра възможност за гол, ала отново нямаше кой да засече прострелното центриране отдясно, което този път бе отправено от Георги Илиев.

Второто попадение в срещата падна в 38-ата минута, когато отново Тонев получи пас по десния фланг, преодоля двама защитници и стреля силно от границата на наказателното поле, този път с левия крак, а вратарят на гостите се намеси неубедително и пропусна топката в мрежата си за втори път – 2:0. Малко по-късно Сашо Тонев можеше да оформи и своя хеттрик, но се размина с топката във вратарското поле и така българите се оттеглиха на почивка с напълно заслужена преднина от две попадения.

Веднага след паузата нашите успяха да предрешат крайния изход на срещата с трети гол, след като в 47-ата минута Георги Миланов бе изведен по левия фланг и намери отлично Ивелин Попов, а българският капитан не сгреши и от близка дистанция направи резултата класически.

Той се запази такъв само осем минути, тъй като в 55-ата централният бранител на гостите Люк Демек сгреши и подари топката на Гаджев. Халфът на Левски не прояви егоизъм и подаде на Емил Гъргоров, а Бадема падайки успя от точката на дузпата да прати топката първо в страничната греда, а после и в мрежата за 4:0.

Веднага след това Валери Божинов замени Гъргоров, ала в 62-ата минута Йордан Минев получи безсмислен жълт картон и така отпадна от сметките за гостуването на Дания във вторник вечер. Веднага след това той също бе сменен и дебют с националната фланелка записа халф-бекът на Славия Радослав Димитров. Само пет минутки след втората рокада нашите вкараха и пето попадение, което отново бе дело на Сашо Тонев.

Юношата на ЦСКА оформи своя хеттрик с удар от над 20 метра в долния ъгъл на вратаря и в 68-ата минута направи 5:0. Шестото попадение падна десет минути по-късно, когато защитата на Малта не се справи с едно центриране от корнер, а Бодуров успя да стреля от аут-линията, след което топката стигна до главата на Иван Иванов и той я прати в мрежата – 6:0.

Така България се поздрави с изразителна победа и остана само на точка зад лидера в потока Италия, който е с 10 в своя актив, но има и мач по-малко, като във вторник гостува на Малта. Същата нощ пък ние ще излезем срещу Дания в ключов двубой по пътя ни към световното първенство в Бразилия през 2014 година.

Пиетро Гедин

90+2′ Край на мача Край на мача! България разби Малта с 6:0 и направи нова крачка към Мондиал 2014.
90′ Две минути добавено време, предстоящата победа ще бъде втора за нашите в група “Б” на световните квалификации в зона Европа и пета от пет домакински мача срещу Малта.
88′ Спокойни последни минути на срещата, българите владеят инициативата и не спират да атакуват.
81′ Ники Михайлов действа рисковано в наказателното поле, но успява да даде началото на българска контраатака, която приключва с тъч.
78′ Гол Гоол! България повежда с 6:0! Защитата на Малта не се ориентира добре след центриране от корнер и позволи на Бодуров от нулев ъгъл да стреля към вратата, след което Иван Иванов с глава направи 6:0.
76′ Опит на гостите да изведат Месут зад гърба на българската отбрана, но Ники Михайлов излиза и пресича паса.
75′ Центриране Центриране на Попов към Тонев, който обаче остана под топката.
72′ Смяна за състезател излизащ от игра Пол Фенех напуска
72′ Смяна за състезател влизащ в игра Смяна и в тима на Малта. Роуън Мъскат влиза в игра
71′ Смяна за състезател излизащ от игра Гаджев отстъпва мястото си
71′ Смяна за състезател влизащ в игра Последна промяна в тима на Пенев. Георги Сърмов се появява на терена
70′ Засада Божинов овладя топката на гърди в наказателното поле на гостите, но при подаването има маркирана засада
68′ Гол 5:0 и хеттрик за Александър Тонев! Младото крило на Лех Познан прави разгрома за Малта пълен след страхотен удар с десния крак от границата на пеналтерията
63′ Смяна за състезател излизащ от игра Йордан Минев напуска
63′ Смяна за състезател влизащ в игра Нова смяна в тима на България. Радослав Димитров дебютира за представителния тим
62′ Жълт картон Йордан Минев получава жълт картон, който ще го извади от следващата среща на България с Дания
61′ Удар Поредният силен изстрел на Георги Илиев от далечно разстояние преминава на метър-два встрани от противниковата врата
59′ Йордан Минев печели ъглов удар за България отдясно на вратата на гостите
56′ Смяна за състезател влизащ в игра Заменя го Камилиери
56′ Смяна за състезател излизащ от игра Брифа от състава на гостите напуска
56′ Смяна за състезател излизащ от игра Авторът на последното попадение Гъргоров отстъпва мястото си
56′ Смяна за състезател влизащ в игра И двамата треньори извършват по една смяна. Валери Божинов влиза в игра за България
55′ Гол 4:0!!! Гаджев се възползва от груба грешка на Димек при изнасянето на топката. Халфът на Левски отне кълбото и веднага намери Емил Гъргоров, който с удар от около 15 метра направи резултата 4:0!
52′ Лъвовете решиха изцяло мача в своя полза. Въпреки това момчетата на Любослав Пенев не намаляват оборотите и продължават да са пълни господари на терена
47′ Гол 3:0 за България! Страхотно начало на втората част. Георги Миланов нахлу отляво в наказателното поле на Малта, след което достави отлично подаване за Ивелин Попов, който от непосредствена близост не сбърка
46′ Начало на мача Започнаха вторите 45 минути
45+1′ Край на мача Край на първото полувреме
45′ Една минута добавено време на първата част
45′ Удар Георги Илиев пробва нов удар от дистанция, но стреля доста неточно
44′ Българският национален отбор продължава да налага пълен контрол над играта и напълно заслужено има предимство в резултата
39′ Удар Гъргоров можеше да отбележи трето попадение, но ударът му от 15-ина метра бе отразен от Хог
38′ Гол ГООООООООЛ! 2:0 за България! Тонев бележи второто си попадение в мача, след мощен удар с левия крак от дъгата на наказателното поле. Стражът на гостите допусна ужасяваща грешка, след като топката се хлъзна от ръцете му и се оплете мрежата
33′ Удар Диагонален удар от дясно на Георги Илиев преминава встрани от вратата на гостите
30′ Възпитаниците на Любослав Пенев продължават да държат изцяло инициативата и не спират да търсят второ попадение. До този момент обаче отбраната на Малта се справя успешно
29′ Плътен удар ниско по тревата на Георги Илиев от границата на наказателното поле рикошира в тялото на бранител на Малта
22′ Удар Силен удар на Георги Миланов от около 25 метра попада право в ръцете на Андрю Хог
21′ Не последва опасност от ъгловия удар
21′ Ивелин Попов печели ъглов удар вляво от вратата на Малта
18′ България има пълно надмощие над своя опонент на стадион “Васил Левски”. Гостите все още не са погледнали към вратата, пазена от Николай Михайлов
17′ Центриране Тонев нахлу на скорост отдясно в наказателното поле, но последвалото подаване не достигна до Ивелин Попов
16′ Селекционерът на България Любослав Пенев не спира да дава наставления на своите футболисти, въпреки благоприятния развой на мача.
13′ Удар Георги Миланов пробва изстрел от далечна дистанция, но топката премина над напречната греда
13′ Удар След центриране отдясно в наказателното поле, топката попадна в Ивелин Попов, който веднага опита удар, но той бе блокиран от бранител на малтийците
11′ Центриране След центрирането на Гъргоров ще има нов корнер, тъй като последен с топката е играл футболист на Малта. След изпълнението на Попов топката отново остава в наше притежание
10′ Тонев печели ъглов удар отдясно на вратата на Малта
8′ Bнимание Страхотна атака на лъвовете! Ивелин Попов проби много добре отляво в наказателното поле, след което се опита да намери Гъргоров на границата на вратарското поле, но бранител на гостите успя да изчисти в корнер
6′ Това е дебютно попадение за Тонев с националната фланелка
6′ Гол ГОООООООООЛ за България! Александър Тонев открива резултата след като бе изведен от Емил Гъргоров отдясно в наказателното поле и с безпощаден диагонален удар не остави никакви шансове на Хог
1′ Изключително неприятни условия за игра. Температурата на въздуха е 0 градуса, а теренът е сериозно заснежен и тежък
1′ Начало на мача Начало на срещата