Всичко преди Черно море – “Левски”

Черно море приема “Левски” в мач от 19-тия кръг на “А” група. Двубоят е от 15:00 часа във Варна и ще бъде предаван пряко по ТВ7. Главен съдия е Ивайло Стоянов. Варненци са с четири поредни загуби под ръководството на Георги Иванов-Гонзо, който ги пое по време на зимната пауза. “Левски” се издъни в последния си мач преди паузата – 0:0 срещу Монтана в София, което принуди Илиан Илиев да подаде оставка. Впоследствие ръководството не я прие и му гласува доверие,БЛИЦ

Георги Иванов няма проблеми с контузени и наказани футболисти. Симеон Райков вече е на разположение, през седмицата тренираха Илиян Капитанов и Коста Янев, които също са на разположение на треньора.

Илиан Илиев няма да разчита на контузените Владимир Гаджев и Йордан Милиев и отстранения от отбора Станислав Ангелов. Това прави избора на треньора за халфовата линия ограничен. В защита се очаква да излязат Мулдер, Везалов и Ели, а отляво – Нуно Пинто. Пред тях вероятно ще започнат Даниел Димов и Прохазка, по крилата Гари Родригес и Кристовао Рамос, а напред Рене Михелич и Базил де Карвальо. Има няколко варианта за полузащитита, като титуляр по едното крило може да е Милен Василев. Бързоногият ботевградчанин игра добре в контролата със Славия и може да замени неубедителния Рамос, който освен това е и с последно предупреждение за отстраняване.

Черно море
: Георги Китанов, Сашо Александров, Росен Колев, Александър Александров, Себастиен Комел, Еденилсон Бергонси, Георги Илиев, Мирослав Манолов, Тодор Колев, Кристиян Идалго, Ермес Паломино
Резерви: Емил Михайлов, Живко Атанасов, Георги Божилов, Детелин Димитров, Симеон Райков, Коста Янев, Самуел Камазола, Илиян Капитанов
Контузени: няма; Наказани: няма
Треньор: Георги Иванов

“Левски”:
Пламен Илиев, Дъстли Мулдер, Димитър Везалов, Даниел Димов, Нуно Пинто, Роман Прохазка, Стефан Велев, Гари Родригес, Кристовао Рамос, Рене Михелич, Базил де Карвальо
Резерви: Михаил Иванов, Орлин Старокин, Пламен Димов, Христо Йовов, Жоао Силва, Милен Василев, Илиян Йорданов
Контузени: Йордан Милиев, Владимир Гаджев, Станислав Ангелов (отстранен); Наказани: няма
Треньор: Илиан Илиев

Любопитни факти:

Черно море и Левски са се срещали помежду си за първенство 96 пъти, като равносметката е: 14 победи за “моряците”, 26 равенства и 56 победи за “сините” при голова разлика 188:80 в полза на Левски .

Само във Варна двата тима са изиграли 47 мача, като равносметката е: 11 победи за варненци, 19 равенства и 17 победи за сините при г.р. 51:65 в полза на сините.

За пръв път двата съперника играят във Варна на 31 октомври 1948 година. Мачът завършва 3:2 за столичани, като головете отбелязват: Т. Терзистоев и Н. Недев за домакините и автогол на Ил. Апостолов, Г. Кардашев и Й. Томов за гостите.

Две са най-големите победи на “Левски” във Варна – 5:0 на 24 юни 1952 година и на 12 март 1994 година.

За пръв път Черно море бие “Левски” с 1:0 във Варна на 3 април 1954 година с гол на големия нападател на варненци Георги Димитров-Червения в 38 минута.

Три са най-големите победи на Черно море над “Левски” във Варна – с по 3:1, постигнати на 14 ноември 1971 година, на 17 септември 1978 година и на 13 август 2011 година.

Първото равенство в морската ни столица 0:0 е регистрирано на 20 октомври 1953 година.

Най-резултатни от Черно море в двубоите във Варна са били: 8 гола – Стефан Богомилов, 4- Н. Димитров, Здр. Митев и Т. Атанасов, 3- Д. Георгиев.

Най-много голове за Левски са отбелязали 5 – Цветан Веселинов- Меци, 4 – Павел Панов, 3 – Димитър Йорданов- Кукуша и Кирил Миланов.

Най-често двубоите във Варна са приключвали при следните резултати: 1:1– 9 пъти, 2:1- 8 пъти /5 за моряците и 3 за сините/, 0:0- 8 пъти и 1:0- 7 пъти /2 за Черно море и 5 за Левски/.

“Левски” играе успешно на варненски терен, като в повече от половината срещи е напускал терена с победа или равенство.

Най-добрите серии на Черно море са 4 поредни победи от 1962/63 до 1965/66 година и 3 поредни победи от 1970/71 до 1972/73 година.

Левски постига 3 поредни победи на 2 пъти в периодите 1974 – 1976 година и 1993/94, 2000/01 и 2001/02 година

Равносметката от последните 10 двубоя на „Тича” е: 1 победи за варненци, 6 ремита и 3 победи за столичани

За Черно море са отсъдени 4 дузпи, като са реализирани 3 от Ив. Василев, Т. Атанасов и Н. Спасов, а 1 е пропусната от К. Тахмисян
В полза на “Левски” са отсъдени 6 дузпи, като са реализирани 4 от Тодор Барзов, Емил Спасов, П. Петров и Гара Дембеле, а 2 са пропуснати от Даниел Боримиров и Димитър Иванков.

Вратарят Ивайло Петров-Пифа спасява в рамките на няколко минути в края на мача 2 поредни дузпи на “сините”, изпълнени от Даниел Боримиров в 84 минута и Димитър Иванков в 90+5 минута при равенството 0:0 на 27 ноември 2004 година.

Двама чужденци са вкарали голове за Черно море – Масена Моке и Ермес Паломино.

Двама чужденци са се разписвали срещу моряците – Далибор Драгич и Гара Дембеле.

Автоголове в полза на сините са си отбелязали Ил. Апостолов и К. Любомиров от Черно море

Автори на най-бързите голове в 2 минута са: Д. Георгиев – 2 пъти и Стефан Богомилов от Черно море и Ив. Здравков от Левски

Двата тима са играли 3 пъти в 19 кръг – през 1959 година – 2:1 за Черно море, 0:0 през 1984 година и 0:5 през 1994 година

Два мача вместо във Варна са се играли на неутрален терен /поради лишаване от домакинство на Черно море/ в Ловеч /1:2/ и Несебър /0:0/ през шампионатите 2001/02 и 2002/03 година

Ермес Паломино отбеляза гол № 1600 за Черно море в „А” група в 52 минута при победата на варненци с 3:1 на 13 август 2011 година

През март “моряците” и “сините” са играли 8 мача в морската ни столица, като “Левски” има 2 победи, Черно море – една и 5 мача са завършили наравно

На датата 30 март се е играл един мач във Варна през 2008 година и Левски печели с 1:0 с гол на Мирослав Иванов в 70 минута.

Любопитните факти са от вестсник “Тема спорт”