На картон от наказание: Мартин Демикелис, Мануел Итура, Велигтон, Серхио Санчес (Малага)

ВЕРОЯТНИ СЪСТАВИ

Малага: 13. Уили Кабайеро; 2. Хесус Гамес, 3. Уелигтон, 5. Мартин Демикелис, 25. Виторино Антунеш; 7. Хоакин Санчес, 8. Жереми Тулалан, 16. Мануел Итура, 22. Иско; 9. Хавиер Савиола, 10. Жулио Баптиста

Борусия (Дортмунд): 1.Роман Вайденфелер, 26.Лукаш Пишчек, 4.Невен Суботич, 27.Фелипе Сантана, 29.Марсел Шмелцер, 8.Илкай Гюндоган, 6.Свен Бендер, 16.Якуб Блашчиковски, 10.Марио Гьотце, 11.Марко Ройс, 9.Роберт Левандовски

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
* Малага е дебютант в Шампионската лига, а досега не се е срещал въобще с немски отбори в евротурнирите.
* На четвъртфиналите Малага отстрани Порто след загуба с 0:1 като гост и успех с 2:0 на своя „Ла Росаледа”.
* Андалусци не допуснаха гол в 9 от последните си 12 домакинства в Европа
* Преди загубата си от Порто (0:1) на осминафиналите Малага имаше 4 победи и 4 равенства в турнира.
* Ако Малага се класира за полуфиналите, ще повтори постижението на Виляреал, който при дебюта си в Шампионската лига през сезон 2005/06 под ръководството на Мануел Пелегрини също достигна на крачка от финала, но отпадна от Арсенал.
* Дортмунд гостува вече в Испания този сезон, след като бе в една група с Реал (Мадрид), с който направиха 2:2 на „Сантяго Бернабеу”, като изравнителното попадение на домакините бе дело на Месут Йозил в 89-ата минута. В крайна сметка Дортмунд спечели групата с 3 точки пред „кралския клуб”.
*При гостуванията си в груповата фаза воденият от Юрген Клоп тим направи 1:1 с Манчестър Сити и разби Аякс с 4:1 в Амстердам.
* Балансът на Дортмунд в Испания срещу местни тимове е 1 победа, 3 равенства и 5 поражения, а освен това губи и от Барселона с 0:2 в реванш за Суперкупата на Европа през 1997 година.
* Единствената победа на Дортмунд на испанска земя е срещу Атлетико (Мадрид) с 1:0 в груповата фаза на Шампионската лига през сезон 1996/97, когато вестфалци печелят турнира.
* Този сезон Дортмунд елиминира на осминафиналите Шахтьор (Донецк) след 2:2 в Украйна и 3:0 в Германия и се класира за първи път на четвъртфинал от сезон 1997/98 насам.
* Защитникът на Малага Мартин Демикелис игра за Байерн от 2003 до 2011 година и спечели 4 пъти шампионската титла в Германия, както 4 пъти купата на страната. От 9 мача срещу Дортмунд неговият тим е печелил 5 пъти, а веднъж е стигал и до равенство срещу вестфалци.
* Нападателят на Малага Роке Санта Крус игра за Байерн от 1999 до 2007 година и има 5 шампионски титли и 4 купи на страната с баварците, с които печели и Шампионската лига през 2001 година. В 11 мача срещу Дортмунд парагваецът е вкарвал 3 гола, а отборът му е печелил 6 пъти и в 3 случая е губил.
* Халфът Нури Шахин премина през лятото на 2001 година от Дортмунд в Реал (Мадрид), но през януари тази година се завърна в Дортмунд под наем за 18 месеца. От общо 10 мача за „кралския клуб” през сезон 2011/12 той вкара само един гол.

От 21:45 часа
Мадрид, “Сантяго Бернабеу”
Съдия: Свейн Одвар Моен (Норвегия)
На картон от наказание: Шаби Алонсо, Серхио Рамос (Реал Мадрид); Нордин Амрабат, Селчук Инан, Дани Нункеу, Алберт Риера, Бурак Йълмаз (Галатасарай)
МАЧОВЕТЕ ПОМЕЖДУ ИМ
25.08.2000 г., Суперкупа на Европа, Реал (Мадрид) – Галатасарай 1:2 след продължения
03.04.2001 г., ШЛ, 1/4-финал, първа среща, Галатасарай – Реал (Мадрид) 3:2
18.04.2001 г., ШЛ, 1/4-финал, реванш, Реал (Мадрид) – Галатасарай 3:0
Баланс: 3 мача, 1 победа за Реал (Мадрид), 2 победи за Галатасарай, г.р. 6:5

Реал (Мадрид): 41.Диего Лопес, 4.Серхио Рамос, 17.Алваро Арбелоа, 5.Фабио Коентрао, 2.Рафаел Варан, 14.Шаби Алонсо, 10.Месут Йозил, 6.Сами Кедира, 22.Анхел Ди Мария, 7.Кристиано Роналдо, 9.Карим Бензема

Галатасарай: 25.Муслера, 55.Саръоглу, 26.Кая, 13.Нонкеу, 14.Снайдер, 4.Хамит Алтънтоп, 10.Фелипе Мело, 11.Риера, 8.Инан, 12.Дрогба, 17.Йълмаз

* И трите мача помежду им бяха през сезон 2000/01, когато първо Галатасарай триумфира със Суперкупата на Европа, побеждавайки Реал (Мадрид) с 2:1 след продължения. По-късно през сезона воденият от румънеца Мирча Луческу тим отново се опита да направи живота на „кралския клуб” труден. На четвъртфиналите в Шампионската лига турският гранд спечели с 3:2 у дома, но след това загуби с 0:3 в Мадрид от тима на Висенте дел Боске и отпадна от надпреварата.
* Под ръководството на Жозе Моуриньо „белия балет” записа 2 победи и 2 равенства у дома този сезон в турнира. От общо 16 домакинства във всички турнири пък възпитаниците на Специалния имат 13 победи, 2 равенства и само 1 поражение.
* Галатасарай загуби само 3 от последните си 19 гостувания в Европа.
* Истанбулският гранд е за първи път на четвъртфинал след отпадането си от Реал (Мадрид) през сезон 2000/01.
* Само веднъж турският клуб е играл на полуфинал в най-престижния европейски клубен турнир, като през сезон 1988/89 отпада отт Стяуа само на крачка от финала.
* Балансът на турския тим от четвъртфинални сблъсъци в надпреварата е 1 победа и 3 загуби.
* Реал (Мадрид) е отборът с най-много полуфинали в турнира до момента. Ако „белият балет” се класира за полуфиналите на Шампионската лига, това ще бъде рекордно 24-о участие за тима на този етап от надпреварата.
* Числото 24 е голям дразнител и за Галатасарай, защото точно толкова години чака вече истанбулският гранд, за да се класира за полуфинал на най-престижния европейски клубен турнир.
* Досега Реал (Мадрид) е участвал 30 пъти на четвъртфинал в турнира и само в 6 случая е отпадал.
* Нито един от отборите на Жозе Моуриньо не е отпадал на четвъртфинал в Шампионската лига.
* „Кралският клуб” е имал вземане даване само с още един турски клуб, като през далечния сезон 1958/59 елиминира Бешикташ след 2:0 в Мадрид и 1:1 в Истанбул. Двубоите са от първия кръг на КЕШ, предшественикът на Шампионската лига.
* Балансът на Галатасарай в Испания е 1 победи, 4 равенства и 7 загуби. Единственият успех е на четвъртфиналите в ШЛ през сезон 1999/00, когато печели с 4:1 срещу Майорка и продължава напред. Истанбулският гранд не е елиминирал друг испански тим в евротурнирите.
* За последно Галатасарай гостува в Испания през сезон 2009/10, когато на 1/16-финалите в УЕФА Къп прави 1:1 срещу Атлетико (Мадрид), но отпада с общ резултат 2:3.
* Жозе Моуриньо за последно се изправи срещу турски клуб през сезон 2002/03, когато в четвъртия кръг на УЕФА Къп с Порто елиминира Денизлиспор след 2:2 като гости и 6:1 пред собствена публика.
* Нападателят на Галатасарай Дидие Дрогба игра под ръководството на Моуриньо в Челси между 2004 и 2007 година, като двамата спечелиха титлата на Англия през 2005 и 2006 година. Националът на Кот д’Ивоар игра на „Стамфорд Брид” заедно с Рикардо Карвальо и Микаел Есиен, които сега са в Реал (Мадрид).
* Уесли Снайдер игра за Реал (Мадрид) от 2007 до 2009 година и вкара 11 гола с бялата фланелка в 52 мача за първенство. Под ръководството на Жозе Моуриньо холандецът спечели с Интер Шампионската лига през 2010 година на „Сантяго Бернабеу”.
* Хамит Алтънтоп игра за Реал (Мадрид) през миналия сезон и вкара 1 гол в 5 мача.
* Месут Йозил и Хамит Алтънтоп играха заедно не само в „кралския клуб”, но и в Шалке 04 през сезон 2006/07. Йозил има турски родители, но играе за немския национален отбор.
* Балансът на Фатих Терим срещу испански отбори е 3 победи, 2 равенства и 5 поражения. Като селекционер на Турция той губи на „Сантяго Бернабеу” с 0:1 от Испания в световна квалификация за Мондиал 2010 в ЮАР.