Преглед на водещите новини в спортните медии (България)

София. Преглед на водещите новини в спортните медии:FOCUS-SPORT
Лудогорец трепери, но все пак вкара, пише вестник “Меридиан мач”. Шампионска победа постигна шампионът Лудогорец в последния мач от XXII кръг на NEWS7 футболно първенство. Тимът на Ивайло Петев мина през иглени уши, за да вземе трите точки срещу Локо (Пд) и да се върне на върха в класирането с две точки пред Левски. Единственият и на практика скъпоценен гол вкара резервата Жуниор Кишада три минути преди края на редовното време. Попадението хвърли в делириум собственика Кирил Домусчиев, а феновете на „Лудогорец Арена” празнуваха като след шампионския мач с ЦСКА.
„Зелените” започнаха двубоя в добре познатия си стил, притискайки съперника си в собствената му половина. Известна изненада бе включването сред титулярите на Мирослав Иванов, който бе предпочетен пред Иван Стоянов.
Опитният Стефан Генов бе затворил постъпите към вратата си и не позволяваше на „зеленото” нападение да влиза свободно в наказателното поле на „смърфовете”. Неговите футболисти добре противодействаха на силната игра по фланговете на шампиона. Липсата на сериозни голови положения пред вратата на Господинов принуди „орлите” да опитват изстрели отдалеч.
Те обаче не бяха по-ефективни от балонните центрирания, които редяха бековете на „зелените”. Все пак първото полувреме ще се запомни с два далечни изстрела на Генчев и Витиня.
През второто полувреме лудогорци търсеха гола още по-настървено, но „железничарите” продължаваха да се отбраняват по страхотен начин. Великолепен удар на Витиня в началото на второто полувреме можеше да открие резултата, но великолепната намеса на Господинов запази двете нули на светлинното табло. Влезлият на мястото на Емил Гъргоров Кишада раздвижи значително играта и създаде няколко голови положения.
В 57-ата минута той не можа да преодолее стража на гостите, заставайки очи в очи с него. Две минути по-късно бившият национален страж се справи с удар от 11 метра и на Мирослав Иванов. Въпреки това „зелените” не се обезсърчиха и продължиха да са по-активните на терена.
Най-сериозното положение за гостите можеше да бъде създадено от вратаря на домакините Стоянов, който не бе концентриран при едно подаване пред дъгата на наказателното поле, но до сериозни проблеми не се стигна.
Следващите минути бяха изцяло за домакините, които напълно владееха инициативата, но бетонираната защита на „смърфовете” успяваше да се справи с атаките. Едва в 87-ата минута справедливостта възтържествува и влезлият през второто полувреме Кишада донесе победата на домакините. След центриране от корнер на Иван Стоянов Моци отклони към бразилеца. Той не успя да нанесе силен удар, но първо Кавдански, а след това и Диего не успяха да изчистят кълбото пред голлинията. Локо се хвърли да изравнява в последните минути. След фаул срещу Марков последва спречкване между двата щаба, но страстите утихнаха след последния съдийски сигнал.
Петев: Имам ултиматум за титла, продължава футболният ежедневник. Треньорът на Лудогорец Ивайло Петев призна в прав текст, че има ултиматум от собственика Кирил Домусчиев за титла. „Това е нашата цел от началото на сезона и е нормално да продължаваме да я преследваме. Всяка победа дава увереност и самочувствие. Имаме потенциала да гоним първото място”, обяви Петев. Той остана доволен от играта в двубоя с Локо (Пд). „Момчетата се вложиха на 100%. Стараха се страшно много и затова победиха. Не е важно кога е паднал голът. Може да дойде и в 1 -вата, и в 90-ата минута. Важно е как завършва мачът накрая. Всички са спокойни и мисля, че съвсем скоро ще се отпушим и ще започнем да бележим все повече и повече попадения”, завърши треньорът на шампионите.
Домусчиев: Бях сигурен, че Локо (Сф) ще удари Левски Собственикът на Лудогорец Кирил Домусчиев обяви, че е бил сигурен как Локо (Сф) ще победи Левски в дербито, завършило в крайна сметка 2:1 за „сините”.
„Виждате, че Локо играе по-добре на хубав терен, отколкото в Своге. Очаквах да бият Левски, но за съжаление съдията реши мача. Левски взе незаслужени три точки. Вярно, наш конкурент за титлата спечели, но е хубаво, че Съдийската комисия реагира бързо и правилно спрямо съдията и взе съответните мерки. Такива рефери нямат място в българския футбол. Такива явления ще бъдат изкоренявани, когато тези неща се виждат на телевизионния екран и има обществено мнение”, коментира Домусчиев.

Левски и Лудогорец ги хвана срам, пише вестник “7 дни спорт”. В последно време много се коментират съдиите. Грешки се правят по цял свят. Когато обаче са умишлени и целенасочени, водят до такива последици – реферите да бъдат отстранявани. На Славия – Литекс видях едно отлично съдийство и си личеше, че реферът не иска да помага на никой. Такива трябва да са съдиите, въпреки че Таско Тасков преди това правеше много грешки, и то целенасочено. Явно се е стреснал, което показва, че реферите трябва да бъдат притискани от шефовете си, а не от клубовете. Естествено, ако те не са обвързани. А това е толкова лесно доказуемо, че… Тасков се стресна и сега свири както трябва. Българинът най го е страх да не се мине и да не настине. Навсякъде има грешки, но когато се разбере, че са умишлени, се наказват. Тасков изгоря за 6 мача, преди да се върне, но ако бяха 16, щеше да е още по-добре. Защото щеше да свири след това 16 години, без да се обвързва с никой. Причините да се удря рамо на големите отбори са много. Дължи се на лоби, на ходатайство и много финикийски знаци, всичко накуп. В крайна сметка най-лошото е, че най-малките клубове винаги са ощетени. В последните години, когато бях в Левски, много ни режеха съдиите. Няма решение, затова примиряваш се, мълчиш и чакаш да дойдат по-добри времена. Не изключвам и варианта съдиите сами да се предлагат на големите клубове, като им ударят едно рамо и пропуснат 2-3 нарушения. Аз си мисля, че Левски и Лудогорец ги е срам с тези съдийски решения. И двата отбора се чувстват некомфортно. Когато си.постигнал нещо със собствени сили, умения и борба, тогава е много сладко. Когато обаче е дошло даром, като наследство, не го оценяваш. И тук е по същия начин. А има и отражение в публиката и обществото. Забелязваме, че повечето отбори пускат декларации и жалби. Те го правят, защото сами за себе си мислят, че съдията го е направил умишлено. Ако те не са толкова загубени да разгледат кога е грешката умишлена и кога не. Когато е само в едната посока или се тръгне на компенсация, то веднага си проличава. Ако на стадиона отиде някой за първи път и гледа настрани, няма да разбере. Но футболните хора го виждат. То ти намирисва още отначало. Защо не кажем за Таско Тасков на Славия – Литекс, че е искал да помогне на някой. Нямаше такова нещо. И при червения картон толкова бързо реагира. Ако съдията е с нагласа да помага на определен отбор, всичко ще се развие по-съвсем различен начин. След фаула ще си затрае и ще изчака играчите на Славия да го заобиколят. Те отиват да го бутат изнервени, той показва червен картон на някой от тях и чак след това на този от Литекс. Бавната реакция веднага ни навежда на мисълта, че нещо не е чисто. Това обаче не се случи на Славия – Литекс, а Тасков извади веднага червения картон. Време е този груб футбол да се спре в България. Треньорите и анализаторите постоянно говорят за динамика и острота на атаките. Ами как да има, като се правят по 100 фаула на мач? От които 90 са умишлени. После защо бил скучен футболът и зрителите заспивали на стадиона. Някои казват „ама нарушението било в 8-ата минута”. Е, хайде тогава до 8-ата минута да не броим резултата. Няма 8-а или 98-а.
Младите в Литекс ще падат и ще стават, каза Снтефан Грозданов, треньор по футбол.
Очаквах повече от Литекс в двубоя срещу Славия. Най-вече заради мачовете им преди този кръг, в който играчите в оранжево наистина показаха изключителен футбол на базата на нашето първенство. Явно е обаче, че тези млади момчета не могат да поддържат едно постоянно ниво и това е съвсем нормално. За тях беше лошо, че Славия направи най-добрия си мач от началото на пролетния полусезон именно срещу тях. Белите започват постепенно да приличат на отбор, защото в началото не виждах нещо особено.
За съжаление на всички симпатизанти на Литекс в двубоя на Овча купел техните любимци допуснаха много грешки, особено в дефанзивен план. По принцип още след контузията на Бодуров смятах, че там ще се отвори голяма дупка. Поне в първите няколко двубоя обаче това не оказваше голямо значение, тъй като играчите на Литекс компенсираха липсата на опитния национал с добрата си работа в средата на терена и в атака. На Овча купел обаче нямаше и бегъл спомен от това себераздаване в халфовата линия и нападението.
Трябва да е ясно, че не всички млади момчета от Литекс ще станат асове. Срещу Славия видяхме, че например централният защитник Грозев направи доста грешки. Но в никакъв случай този отбор не трябва да се критикува или срива, защото това е начинът, по който трябва да се случват неща. Младите момчета в Литекс ще падат и ще стават, ще губят и други мачове. Малко ги пресилихме всички, че ще се борят за титлата, тъй като още им е много рано. Но за мен са много симпатичен отбор, в който играят симпатични момчета. Те обаче още не могат да издържат на напрежението, особено в дербитата. Освен това в последните седмици им се наложи да играят мачове сряда – неделя. Те са още в крехка възраст и все още не могат да приемат тези натоварвания, които в повечето случаи са психически, а не физически. От тях се очаква едно непостоянство и катаклизми. Симпатиите остават към този отбор. Христо Стоичков също заслужава адмирации, защото постоянно повтаря, че именно това е пътят те да израснат. За него не са важни резултатите, а момчетата му да дават всичко от себе си във всеки мач.
Каре от Ботев изгоря за Локо Сф Сериозни проблеми се струпаха на главата на треньора на Ботев Пд Станимир Стоилов преди съботното гостуване на Локо Сф. Жълто-черните са напът да останат без четирима от основните си футболисти срещу тима, воден от Емил Велев. Твърдо извън сметките на Мъри за двубоя с червено-черните са защитникът Бобан Грънчаров и халфът Борис Галчев. Двамата са наказани. Почти сигурно пловдивчани ще бъдат лишени от услугите и на холандския защитник Сивард Спрокел, както и на бразилския офанзивен халф Вандер Виейра. Двамата напуснаха принудително по време на мача срещу Пирин ГД. Бразилецът бе сменен още в 20-ата минута, а холандецът малко след почивката. Вандер е с разтегнати мускулни влакна на бедрото и едва ли ще се възстанови за предстоящия мач. На Колежа се надяват Вандер да е готов максимално бързо, но не е изключен и вариантът да е аут дори за дербито с Локо Пд на 8 май. Сивард Спрокел пък е с болки в адукторите. Именно заради този проблем опитният защитник не
игра в мачовете с Черно море и Берое. В лагера на Ботев стискат палци той да се оправи, ако не за мача с Локо Сф, то за следващия. При положение че Виейра и Спрокел също не могат да бъдат използвани от Станимир Стоилов за мача срещу Локо Сф, на практика той ще разполага с група от само 16 футболисти за двубоя срещу столичани. Нищо чудно Мъри да се принуди да попълни групата за двубоя с юноши.

Лудогорец се върна на върха, пише на първа страница вестник “Тема спорт”. Лудогорец победи Локомотив Пловдив с 1:0 и се върна на върха в класирането, като възстанови аванса си от две точки пред Левски. Успехът за шампионите донесе резервата Киша-да. Бразилецът замени на полувремето капитана на тима Емил Гъргоров, а две минути преди края на мача отбеляза след корнер. Така Лудогорец прекъсна близо 300-минутна голова суша, започнала след попадението на Михаил Александров срешу Локомотив София.
“Пастата спаси Левски. Очаквах Локо София да бие Левски, но за съжаление съдията реши мача. Левски взе незаслужени три точки”, заяви босът на Лудогорец Кирил Домусчиев.
“Казаха ми, че пловдивчани ще получат солидни премии, ако ни победят или завършат наравно, но в това няма нищо лошо. Това си е част от играта”, каза още Домусчиев.
Ивайло Петев: Отборът вече трябва да играе по-спокойно Всяка една победа дава самочувствие и увереност, така че се надявам след днешната среща отборът да играе по-спокойно и по-добре занапред. Не бива да подценяваме играта на Локомотив, днес (б.а. – вчера) те играха изключително успешно в защита. Това до голяма степен ни затрудни, бяха добре групирани и рядко оставяха свободни пространства. Но във футбола можеш да спечелиш и в първата, и в последната минута. В миналия мач това не ни се отдаде, но продължаваме напред. Не може да има ултиматум за титлата, защото тя е нашата цел още от началото на сезона. Ние се стремим към нея и въпросът е да играем по-спокойно и уверено, потенциала го имаме. Трябва да похваля момчетата за мъжката играта. Мисля, че се вложихме на сто процента, макар да не бяхме много ефективни. С оглед резултатите напоследък бяхме малко сковани в началото, но в края на мача успяхме да вземем трите точки. Гледаме напред и продължаваме битката за титлата с всички сили.
Локо Сф обжалва картоните на трима Локо София подаде молба до ДК за отмяна на картоните на трима, получени 6 мача срещу Левски (1:2) за първенство. Става въпрос за Александър Бранеков, Евертон Том и Александър Дюлгеров. Първите двама бяха изгонени от Стефан Спасов, а последният получи жълт картон при дузпата на Левски. Както е известно, Съдийската комисия извади от ранглистата на съдиите в професионалния футбол рефера за допуснати шокиращи грешки. Заради това червено-черните искат отмяна на показаните картони в мача със сините.
Със сигурност Александър Бранеков ще бъде санкциониран сериозно. Причината е за неприличен жест. Най-вероятно бранителят ще получи голяма глоба.
От ръководството на железничарите смятат, че изваждането на Спасов заради допуснатите груби грешки трябва задължително да анулира картоните в мача. “В противен случай защо наказват Спасов?! Вече подадохме жалба за картоните и се надяваме тя да бъде уважена от Дисциплинарната комисия. Мисля, че бяхме ощетени в тази ситуация. Искаме Бранеков и Том да могат да играят за купата. Картонът на Дюлгеров също би трябвало да се отмени. Надяваме се на справедливо решение. Смятам, че можем да победим Левски в сряда. Важно е да постигнем добър резултат, защото това е турнирна битка. Дано обаче този път съдията не помага на нито един от двата отбора, а да свири това, което види. Надяваме се, че ще можем да разчитаме на Бранеков и Том. Те са важни играчи за нашия отбор. Но дори да не участват, имаме доста футболисти, които могат да ги заместят успешно”, каза Георги Марков пред “Тема Спорт”.
Ако Съдийската комисия потвърди становището на железничарите пред ДК, то получилите червени картони Том и Бранеков ще бъдат на разположение на Емил Велев. Единствено случаят на Дюлгеров е различен. Бранителят получи жълт картон, който не води до наказание, но въпреки това червено-черните искат той да бъде анулиран.