Литекс запази шансове за Лига Европа след победа над Монтана, дошла през второто полувреме

Литекс спечели трудна, но ценна победа с 2:0 над освободения опашкар Монтана. След нулево равенство през първото полувреме, автогол на младежкия национал Георги Пашов отпуши тима на Христо Стоичков след подновяването на играта. Монтана се хвърли да изравнява в последната минута, когато вратарят Цветковски отиде да скача при корнер, но вместо това получи втори гол, дело на Ванжер, търколил топката в опразнената врата на гостите.

С успеха „оранжевите”, които са 5-ти, останаха в борбата за Лига Европа. Те отсъпват с 2 точки от четвъртия ЦСКА и с 4 от третия Ботев (Пд) преди директния мач между “червени” и “жълто-черни” утре. Пет кръга преди края пък Монтана изостава на 11 точки от спасителния бряг при възможни 15.

Цифровото изражение на резултата не съответства на продукцията на терена, където оранжевите изиграха цялата среща на една врата, но по стар навик изтърваха половин дузина изгодни ситуации.

Домакините можеха рано да стартират с гол, но в 14-ата минута Исмаил Иса пропусна отлична възможност. Нападателят бе изведен от Ванжер сам срещу вратаря, но не можа да преодолее стража Цветковски. Ловчанлии имаха абсолютно териториално надмощие, но бяха на моменти малко припрени в завършващата фаза срещу компактния противник, който рушеше с чести нарушения играта.
В 39-ата минута Иса отново се измъкна зад гърба на отбраната, но топката мина на сантиметри от лявата греда. Малко по-късно силата на удара си от двайсетина метра опита и кариоката Ванжер, но Цветковски сигурно спаси.
Втората част също започна устремно за оранжевите, които обаче не успяха да се възползват от две отлични центрирания от фаул на Момчил Цветанов.

В 50-ата минута Георги Миланов сякаш получи тежка контузия след единоборство с Михов. Националът изпитваше силни болки в глезена, след като стъпи много лошо върху топката. За щастие на цяла България офанзивният халф се размина с травма, завръщайки се на терена.

В 57-ата минута пробив на лявото крило завърши с пас към Иса, но ударът на тарана с глава профуча край страничния стълб. Двубоят като цяло се играеше в половината на монтанци и бе въпрос на време да се пробие техният бетониран ариергард.
В 65-ата минута след поредното центриране в пенала шансът пак не беше на страната на Исмаил Иса и той отблизо не можа да се разпише. Наставникът Стоичков потърси повече острота и пусна  Кирил Десподов. В 72-ата минута най-после усилията на ловчанлии бяха възнаградени и те поведоха в резултата. След прострелно центриране отляво на Божиков, последвано от пас с пета на Ваюши, бранителят на гостите Георги Пашов отклони топката в собствената си врата.

В даденото от съдията продължение Литекс стигна заслужено до нов гол. При контраатака след корнер, при който вратарят Цветковски отиде да скача, бразилецът Ванжер излезе на чиста позиция и от 30 метра по земя вкара за 2:0.

13 Ботев Вр 25 6 6 13 16:40 -24 24
14 Миньор Пк 25 5 5 15 19:40 -21 20

16. Мичев Смяна за състезател излизащ от игра
7. Тодоров Смяна за състезател излизащ от игра Контузия или получаване на медицинска помощ
19. Иванов
27. Мирасема Жълт картон Смяна за състезател излизащ от игра
11. Младенов
Резерви:
1. Мину

Събития

90+3′ Край на мача КРАЙ НА МАЧА!!!
90+3′ Гол ГОЛ ЗА ЛИТЕКС – 2:0!!! Цветковски беше отишъл в наказателното поле на Литекс, за да скача при корнер. Пиргов обаче улови и даде начало на контраатака и Ванжер вкара на празна врата
90+1′ Bнимание Внимание: Димитър Илиев стреля с глава встрани от вратата при добро центриране на Личков
90′ Контузия или получаване на медицинска помощ 3 минути добавено време
86′ Смяна за състезател влизащ в игра Жуниор влиза
86′ Смяна за състезател излизащ от игра Последна смяна в състава на Литекс. Иса излиза
83′ Смяна за състезател излизащ от игра Мичев излиза
83′ Смяна за състезател влизащ в игра Смяна и в Монтана. Шоколаров влиза
83′ Смяна за състезател влизащ в игра Томи Костадинов влиза
83′ Смяна за състезател излизащ от игра Георги Миланов е заменен. Националът напуска, накуцвайки
81′ Удар Шут на Антон Костадинов извън наказателното поле, без проблеми за Пиргов, който се навежда и лови
78′ Bнимание Шут на Ванжер рикошира коварно и стана неспасяема за Цветковски. Но за щастие на вратаря тя минава покрай вратата в корнер
77′ Контузия или получаване на медицинска помощ Ваюши се нуждае от медицинска помощ след фаул на Антон Костадинов
76′ Смяна за състезател излизащ от игра Мирасема излиза
76′ Смяна за състезател влизащ в игра Смяна в състава на Монтана. Брахими влиза
74′ Центриране Десподов получи извеждащ пас отдясно и тръгна към наказателното поле, но прибърза с подаването и Цветковски улови
74′ Удар Ванжер засича с глава центриране отляво, но праща топката встрани от вратата
72′ Автогол ГОЛ ЗА ЛИТЕКС!!! Пашов си отбеляза автогол, след като в опита си да изчисти прострелно центриране на Божиков, отклони топката в собствената си врата неспасяемо за Цветковски
72′ Жълт картон Пашов получава жълт картон
69′ Смяна за състезател излизащ от игра Момчил Цветанов излиза
69′ Смяна за състезател влизащ в игра Десподов влиза
65′ Bнимание Поредна възможност пропускат домакините: Ваюши центрира пред вратата, Иса беше оставен непокрит и засече топката от непосредствена близост, Цветковски обаче с една ръка спасява
64′ Удар Иса засича с глава центриране отдясно на Страхил Попов, но стреля право в ръцете на Цветковски
57′ Bнимание Цветанов центрира на главата на Иса във вратарското поле. Нападателят се извиси и засече топката към вратата, но я прати встрани от нея от чиста позиция
54′ Bнимание Внимание: Цветанов центрира фалцово във вратарското поле, където никой в оранжево не игра с топката, а Цветковски я изби
54′ България отдъхва! Контузията на Миланов не е тежка
53′ Жълт картон Мирасема получава жълт картон за груб фаул срещу завърналия се на терена Георги Миланов
52′ Удар Цветанов шутира фалцово от свободен удар, но над напречната греда
51′ Жълт картон Личков също е предупреден официално. Двамата се посдърпаха заради травмата на Георги Миланов
51′ Жълт картон Илия Миланов получава жълт картон
50′ Контузия или получаване на медицинска помощ Георги Миланов сякаш получи тежка контузия след единоборство с Михов. Националът изпитва силни болки, лежейки на тревата. Той стъпи много лошо върху топката
48′ Центриране Непокритият Иса се разминава с топката при центриране отдясно
46′ Начало на мача НАЧАЛО НА ВТОРАТА ЧАСТ!
45+3′ Край на мача КРАЙ НА ПЪРВАТА ЧАСТ!
45+2′ Удар Шут на Даниел Младенов минава високо над вратата
45′ 2 минути добавено време
42′ Удар Хубав шут на Ванжер с левия крак към долния десен ъгъл на вратата. Топката рикошира коварно, но Цветковски внимава и спасява
39′ Bнимание Топката се разходи пред голлинията на вратата на Монтана, след като Иса беше изведен отляво в наказателното поле и пусна кълбото към вратата, но не я улучи. Преди това Ковачев и Цветковски сбъркаха
37′ Удар Божиков се включи напред и шутира извън пеналта, топката рикошира в неговия съотборник Иса и излиза в аут
35′ Удар Литекс изпълни късо свободен удар в близост до аутлинията и наказателното поле. Миланов получи на дъгата и шутира, но с колективни усилия защитата на Монтана блокира
29′ Bнимание Иса беше изненадан от неразбирателство в защитата на Монтана и от непосредствена близост не шутира във вратата и Цветковски улови
24′ Смяна за състезател влизащ в игра Антон Костадинов влиза
24′ Смяна за състезател излизащ от игра Ранна смяна в състава на Монтана. Йордан Тодоров излиза
23′ Контузия или получаване на медицинска помощ Йордан Тодоров получава медицинска помощ, след като неволно бе закачен от Илия Миланов
16′ Bнимание Иса изпуска отлична възможност. Той излезе сам срещу Цветковски и би между краката на вратаря. Топката обаче се закачи в единия крайник на вратаря и излезе в ъглов удар
9′ Жълт картон Ковачев получава жълт картон за нарушение срещу Ваюши на границата на наказателното поле при пробив на албанеца
8′ Центриране След изпълнението на Тодоров Пиргов лови
8′ Центриране Ново центриране от дълбочина в наказателното поле на Литекс, Недялков чисти с глава в корнер за Монтана
6′ Удар Силен шут на Георги Миланов от дистанция над вратата
4′ Bнимание Внимание: Центриране в наказателното поле на Литекс, където нападател на Монтана е оставен непокрит и засича топката от воле, но я праща над вратата
1′ Начало на мача НАЧАЛО НА МАЧА!