Берое спечели Купата на България за втори път след уникална драма и дузпи срещу Левски (СНИМКИ)

Отборът на Берое спечели за втори път в своята история турнира за Купата на България, след като днес се наложи с дузпи над 26-кратния носител на трофея – Левски, в един изключително драматичен финал, игран на градския стадион в Ловеч. Двата тима завършиха наравно 3:3 в редовното време, а при дузпите заралии се оказаха с по-здрави нерви и ги спечелиха с 3:1. novsport.com
“Сините” пък играха с човек по-малко от 43-ата минута, когато Христо Йовов получи втори жълт картон.
Въпреки това столичани показаха истински характер и след като губеха с 1:3 до 79-ата, успяха да докарат нещата до 3:3 и продължения.
Така Левски загуби за първи път в историята си финала за Купата на България от провинциален отбор и за първи път падна, когато мачът за трофея е бил на неутрален стадион.

Заралии пък триумфираха с купата за втори път след 2010-а година, когато на същия стадион победиха с 1:0 след продължения Черноморец (Поморие).

Двубоят започна с тежък сблъсък между Мартинс и Илиев и дълга медицинска пауза за вратаря на столичани. В началото “зелено-белите” бяха по-активни, а левскарите изглеждаха стъписани от здравата преса, която им бе наложена. В 11-ата минута Мартинс опита късмета си от дистанция, но стражът на “сините” улови.
В ответната пък, Родригес се освободи страхотно на десния фланг и центрира в пеналта на Берое, където Карвальо не успя да засече, настъпи кратко меле, в което Йорданов не успя да се ориентира и заралии изчистиха.
Така дойде 16-ата минута, когато Пенев центрира меко в наказателното поле на Левски, където Мартинс изскочи от дълбочина и с глава простреля Пламен Илиев за 1:0.
След гола Берое продължи да създава много опасни контраатаки, а Крумов и Андонов обстрелваха неуспешно Пламен Илиев.
В 24-ата минута “синята” част от градския стадион в Ловеч изпадна в екстаз, след като Гари Родригес проби мощно по десния фланг до самата аутлиния и подаде успоредно на голлинията за Илиян Йорданов, който от няколко метра не сбърка за 1:1.
Само 4 минути след това обаче заралии съумяха да си върнат преднината. Тогава Мартинс овладя пред наказателното поле на Левски, надбяга Йовов и шутира по ниско по диагонала, пращайки топката в долния ляв ъгъл на Пламен Илиев – 2:1.
Веднага след попадението “зелено-белите” имаха нови две страхотни възможности за гол. Първо Мартинс намери Каядо в пеналта, той финтира Пинто и излезе на опасна позиция, но Мулдер притича и в последния момент блокира шута му, изчиствайки в корнер. След него Мартинс засече с глава от непосредствена близост, но заби топката в земята, след което тя излезе в аут.
В самия край на полувремето, в 44-ата минута “сините” останаха с човек по-малко на терена, след като ветеранът Христо Йовов извърши необмислен фаул в центъра срещу Каядо, за което получи втори жълт картон от рефера Цветан Кръстев.
Малко след това Стойчев се оказа непокрит в наказателното поле на столичани и засече опасно центриране от корнер, ала Пламен Илиев показа добър рефлекс и спаси.
През втората част Берое започна компактно прибран в задни позиции, докато “сините” действаха спокойно, с много пасове, чакайки грешка в отбрана на заралии.
Като цяло обаче втората част не бе толкова вълнуваща откъм голови положения, както първата. В 59-ата минута Велев изведе Карвальо с глава в наказателното поле, но сенегалецът стреля встрани от вратата, пропускайки златен шанс за изравняване.
4 минути по-късно Елиаш открадна с шпагат на Рамос в центъра, Мартинс овладя и напредна, опита да изведе Елиаш в пеналта, но пасът му бе много дълъг и излезе в аут.
Настъпиха петнайсетина минути на затишие, за да се стигне до 79-ата, когато Ели сбърка ужасяващо в половината си, позволявайки на Андонов да му отнеме, капитанът на Берое напредна, навлезе в пеналта и със силен удар по диагонала препарира Илиев, покачвайки на 3:1.
Още в следващата атака обаче “сините” показаха, че не са се предали, макар и с човек по-малко. Тогава Рамос получи на левия фланг и центрира в пеналта, топката стигна до Родригес, който центрира остро за Жоао Силва, а португалецът отблизо не сгреши за 2:3.
Този гол понесе столичани във финален щурм и в 87-ата минута драмата стана пълна, след като Мулдер хвърли далечен пас за Силва, който свали с глава в пеналта, където Родригес стигна пръв до топката, стреля с глава и възстанови статуквото.
До края на редовното време нови голове нямаше и така двата тима пратиха срещата в продължения.
Първото продължение започна с възможност за Ситое, който получи в наказателното поле на Левски, но ударът му с десния крак бе неточен.
120 секунди по-късно Стойчев върна много рисковано за Караджов, който бе пресиран от Родригес и Силва, но в крайна сметка се справи със ситуацията.
Второто продължение стартира с много хубава възможност за заралии. В 108-ата минута Пенев качи топката на главата на Ситое, който обаче не засече добре и Илиев спаси.
Последва топовен шут на Жоао Силва от фаул, но Караджов бе добре пласиран и спаси. В самия край на продължението Пинто проби добре по левия фланг и качи топката на главата на непокрития Силва, който засече отблизо, но прати топката право в обсега на Караджов.
Гол така и не падна и резултатът остана непроменен – 3:3, което означаваше, че рулетката на дузпите трябваше да реши тазгодишния победител в турнира за Купата на България.
При тях обаче нервите на старозагорци се оказаха по-здрави, след като Елиаш, Иванов и Стойчев бяха точни за заралии от бялата от точка, а Саюд и Крумов пропуснаха. Силва, Мулдер и Велев пък започнаха с пропуски за “сините”, а Ангелов вкара почетната дузпа.
Така Берое победи Левски с 3:1 при дузпите и с общ резултат 6:4 спечели за втори път в своята история Купата на България.

Николай Митов

130′ Край на мача Берое спечели Купата на България след успех над Левски – 3:3 в редовното време и 3:1 при ударите от бялата точка за заралии
129′ Гол от дузпа Елиаш бележи от бялата точка
128′ Гол от дузпа Станислав Ангелов бележи – 2:1 за Берое
127′ Гол от дузпа Борислав Стойчев бележи
126′ Пропусната дузпа Стефан Велев удря гредата
125′ Пропусната дузпа Пламен Крумов е поредният, който стреля над вратата
124′ Пропусната дузпа И Дъстли Мулдер стреля над вратата
123′ Гол от дузпа Иво Иванов е точен от бялата точка
122′ Пропусната дузпа Жоао Силва също стреля над вратата
121′ Пропусната дузпа Амир Саюд изпълнява първата дузпа и стреля над вратата
120+1′ Край на мача Край на продълженията. Резултатът остана непроменен – 3:3 и следват дузпи
120′ Bнимание Невероятен пропуск на Силва, който оставен сам отблизо засече с глава центриране на Пинто, но Караджов спаси
118′ Контузия или получаване на медицинска помощ Каядо получава медицинска помощ, след като бе изритан в лицето от Пинто
113′ Елиаш пробва хитър извеждащ пас за Джоман, но Илиев разчете ситуацията, хвърли се в краката му и спаси
111′ Удар Удар на Станислав Ангелов, който не затрудни стража на “зелено-белите”
110′ Удар Бомба на Силва от фаул, Караджов спаси
108′ Bнимание Пенев качи топката на главата на Ситое, който обаче не засече добре и Илиев спаси
107′ Жълт картон Жълт картон за Саюд
106′ Начало на мача Начало на второто продължение
105′ Край на мача Край на първото продължение, резултатът все още е 3:3
105′ Мулдер проби през центъра и шутира от дистанция, ала над вратата
104′ Засада Джоман с извеждащ пас за Ситое, който е бил в засада
99′ Дълъг пас за Каядо, който попада в ръцете на Илиев
97′ Bнимание Стойчев върна много рисковано за Караджов, който бе пресиран от Родригес и Силва, но в крайна сметка се справи със ситуацията
95′ Удар Ситое получи в наказателното поле и шутира с десния крак, но неточно и в аут
93′ Смяна за състезател влизащ в игра Влиза Саюд
93′ Смяна за състезател излизащ от игра И Хубчев извършва последната си смяна, изваден е Зафиров
91′ Смяна за състезател влизащ в игра На негово място до края Станислав Ангелов
91′ Смяна за състезател излизащ от игра Последна смяна е извършена в тима на Левски, напуснал е Карвальо
91′ Начало на мача Начало на първото продължение
90+6′ Край на мача Край на редовното време, Берое и Левски завършиха 3:3 в редовните 90 минути и пратиха финала за Купата на България в продължения
90+4′ Удар Несериозен удар на Рамос от дистанция, който излиза в аут
90+2′ Дълго подаване на Пенев за Ситое, но той бе добре блокиран от Ели и Илиев улови
90′ 5 минути продължение на мача
89′ Контузия или получаване на медицинска помощ Играта е подновена
88′ Контузия или получаване на медицинска помощ Мачът е прекратен за кратко, тъй като стюард на Левски е ранен и е изнесен от с носилка. Инцидентът стана при еуфорията на “сините” след гола на Родригес
87′ Гол Гол за Левски! Мулдер хвърли далечен пас за Силва, който свали с глава в пеналта, където Родригес стигна пръв до топката, стреля с глава и възстанови статуквото
85′ Смяна за състезател влизащ в игра На терена се появява Иво Иванов
85′ Смяна за състезател излизащ от игра Смяна в Берое, изваден е Андонов
82′ Жълт картон Жълт картон за Базил де Карвальо
80′ Гол Гол за Левски! Рамос получи на левия фланг и центрира в пеналта, топката стигна до Родригес, който центрира остро за Жоао Силва, а португалецът отблизо не сгреши за 2:3
79′ Гол Гол за Берое! Ужасяваща грешка на Ели, който позволи на Андонов да му отнеме пред наказателното поле, капитанът на Берое напредна и с остър удар по диагонала покачва на 3:1
76′ Смяна за състезател влизащ в игра Влиза Силва
76′ Смяна за състезател излизащ от игра Втора смяна за Левски, излиза Йорданов
73′ Удар Неточен изстрел на Джоман от дистанция
69′ Центриране Опасно центриране на Рамос от левия фланг, но Караджов внимаваше и спаси
66′ Жълт картон Жълт картон за Нуно Пинто
64′ Смяна за състезател влизащ в игра Заменя го Ситое
64′ Смяна за състезател излизащ от игра Първа смяна в Берое, напуска голмайсторът Мартинс
63′ Bнимание Елиаш открадна с шпагат на Рамос в центъра, Мартинс овладя и напредна, опита да изведе Елиаш в пеналта, но пасът му бе много дълъг и излезе в аут
60′ Смяна за състезател влизащ в игра На негово място влиза Кристовао Рамос
60′ Смяна за състезател излизащ от игра Първа смяна в мача, напуска Владо Гаджев
59′ Bнимание Велев изведе Карвальо с глава в наказателното поле, но сенегалецът стреля встрани от вратата
55′ Центриране Крумов центрира в пеналта на Левски, Даниел Димов изчисти
51′ Жълт картон Жълт картон за Лоузейро
50′ Удар Удар от неубодна позиция на Мартинс – аут
49′ Удар Удар на Карвальо от фаул, високо над вратата
46′ Начало на мача Начало на второто полувреме
45+3′ Край на мача Край на полувремето, Берое води на Левски с 2:1 във финала за Купата на България
45+2′ Жълт картон Жълт картон за Давид Каядо за фаул отзад срещу Пинто
45′ 3 минути продължение на първото полувреме
45′ Bнимание Стойчев засече центриране от корнер, но Пламен Илиев показа добър рефлекс и спаси
44′ Втори жълт картон и съответно червен Йовов със закъсняло влизане срещу Каядо, за което получава втори жълт картон и оставя своите с човек по-малко
41′ Удар Неточен удар с десния крак на Джоман
39′ Центриране Гаджев центрира от фаул, Димов опита да продължи с глава за Карвальо, но топката излезе в аут
36′ Удар Неточен изстрел от фаул на Крумов
34′ Удар Шут на Йовов от фаул, кълбото рикошира в стената и излезе в корнер, от който не последва нищо опасно
32′ Bнимание Мартинс засече с глава от непосредствена близост центриране от корнер, но заби топката в земята, след което тя излезе в аут
31′ Bнимание Мартинс намери Каядо в пеналта, той финтира Пинто и излезе на опасна позиция, но Мулдер притича и в последния момент блокира шута му
28′ Гол Гол за Берое! Мартинс овладя пред наказателното поле на Левски, надбяга Йовов и шутира по ниско по диагонала, пращайки топката в долния ляв ъгъл на Пламен Илиев – 2:1
27′ Удар Изненадващ изстрел на Йовов от фаул от много малък ъгъл, който бе много неточен
26′ Жълт картон Жълт картон за Борислав Стойчев
24′ Гол Гол за Левски! Гари Родригес проби мощно по десния фланг до самата аутлиния и подаде успоредно на голлинията за Илиян Йорданов, който от няколко метра не сбърка за 1:1
22′ Удар Андонов стреля опасно от фаул, ала топката се отби в стената
20′ Удар Много силен и неточен изстрел на Крумов от дистанция
19′ Жълт картон Елиаш отне в центъра на Йовов и принуди капитана на “сините” да го задържи, за което Бижутера получава първия жълт картон в мача
16′ Гол Гол за Берое! Пенев центрира меко в наказателното поле на Левски, където Мартинс изскочи от дълбочина и с глава простреля Пламен Илиев за 1:0
14′ Центриране Центриране на Пенев в пеналта на “сините”, където Пинто се намеси и изчисти в корнер, от който не последва нищо сериозно
12′ Bнимание Родригес се освободи страхотно на десния фланг и центрира в пеналта на Берое, където Карвальо не успя да засече, настъпи кратко меле, в което Йорданов не успя да се ориентира и заралии изчистиха
11′ Удар Удар от дистанция на Мартинс с левия крак, Илиев лови без напрежение
9′ Центриране Мартинс овладя пред Пинто, но центрирането му стана лесня плячка за вратаря на столичани
7′ Дълъг пас за Мартинс, който попада в ръцете на Пламен Илиев
6′ Центриране Центриране на Йорданов от фаул, отбраната на Берое се справя
5′ Контузия или получаване на медицинска помощ Играта най-сетне е подновена след дългата медицинска пауза
2′ Контузия или получаване на медицинска помощ Елио Мартинс и Пламен Илиев се сблъскаха тежко в пеналта на “сините”. Стражът на Левски получава медицинска помощ, но ще продължи
1′ Удар Георги Андонов навлезе в наказателното поле на Левски и стреля с левия крак, но Ели блокира удара му
1′ Начало на мача Начало на мача
0′ 5 минути преди началото на мача двама фенове на Левски излязоха на терена и опънаха транспарант, гласящ “Не хвърляйте нищо по терена”