Силите на Ботев (Вр) стигнаха за 1:1 във Варна, врачани се завърнаха в Б група след 2 години в елита (В

Ботев (Вр) изпадна в „Б” група. Силите на врачани стигнаха за 1:1 срещу Черно море във Варна в среща между двата отбора от последния кръг на първенството. Точката се оказа недостатъчна за тима на Тони Здравков, защото в другия мач, имащ значение за оцеляване, Локо (Сф) победи ЦСКА с 2:1 и измести тима от северозападна България от 12-ото място, благодарение на по-добрите си показатели в директните мачове (3:0 и 0:0). Божилов изведе Черно море напред в резултата в 10-ата минута. Домакините пропиляха една дузина положения преди Ботев да успее да изравни в 63-ата чрез Илия Илиев от свободен удар.novsport.com
Черно море, който противно на очакванията беше с титулярния си състав, започна по-добре, като владееше по-продължително топката. Още в 3-ата минута „моряците” можеха да открият резултата. При изпълнение на ъглов удар Живко Атанасов стреля опасно с глава, но над вратата.
Откриващото попадение падна в 10-ата минута, когато Георги Божилов отправи много силен далечен удар от 30-35 метра, който изненада Христо Митов. Вратарят успя да пипне кълбото, но не и да го извади от мрежата – 1:0 за Черно море.
След гола гостите се оживиха, но за кратко. В 14-ата минута Андрей Атанасов шутира добре след самостоятелен пробив, но Китанов успя да спаси.
До почивката Черно море пропусна няколко чисти положения да стигне до втори гол. В 21-ата минута Жоро Илиев шутира опасно над напречната греда, а минута по-късно Симеон Райков беше изведен сам срещу вратаря по диагонала. Митов обаче скъси ъгъла, плонжира и предотврати второ попадение в своята врата.
В 31-ата минута отново капитанът на „моряците” достави удоволствие на 1400-те фенове на домакините със страхотна странична ножица от границата на наказателното поле. Но изстрелът премина на около метър от вратата на Ботев.
В 38-ата минута пък Инканго пропусна да покачи аванса на домакините, като също бе изведен сам срещу вратаря, но се засуети и опасността пропадна.
Междувременно треньорът на Ботев Тони Здравков трябваше да извършва принудителна смяна, след като Николай Маринов получи контузия, а на негово място влезе Тихомир Найденов.
В добавеното едноминутно продължение Божилов майсторски се извъртя и шутира над напречната греда, и Черно море се оттегли на почивка само с един гол преднина.
За началото на втората част Тони Здравков извърши втора смяна, като пусна Рангелов вместо Якимов.
4 минути след подновяването на играта Ботев можеше да изравни. Грешка на Сашо Александров позволи на Иван Коконов да навлезе в наказателното поле и да пусне успоредна топка към Андрей Атанасов, който шутира, но Александър Александров подложи крак пред опразнената врата и резултатът се запази.
Божилов пропусна нова възможност за Черно море преди гостите да изравнят в 63-ата минута. Вездесъщият Илия Илиев реализира от свободен удар в горния ъгъл за 1:1 и вдигна на крака целия стадион, тъй като и феновете на домакините искаха врачани да останат. Само победата обаче оправяше Ботев, защото Локомотив водеше на ЦСКА в другия мач, имащ значение за ситуацията за оцеляване.
Гостите много трудно стигаха до ситуации пред Китанов. Веднъж успяха да го сторят, като Илия Илиев опита да прехвърли Китанов, но вратарят успя да избие в ъглов удар.
Така, след като влезе в елита през 2011 г., Ботев (Вр) се завърна отново в „Б” група. Тимът на Тони Здравков зае 13-ото място в крайното класиране с актив от 31 точки. Черно море завърши 10-ти с 35 точки.

13 Ботев Вр 30 8 7 15 23 : 51 -28 31 Изпадане
14 Миньор Пк 30 5 5 20 20 : 49 -29 20 Изпадане

1. Митов
13. Маринов Контузия или получаване на медицинска помощ Смяна за състезател излизащ от игра
Антони Здравков

90+4′ Край на мача КРАЙ НА МАЧА!!!
83′ Bнимание Илия Илиев опитва да прехвърли Китанов в наказателното поле, но вратарят успява да избие
82′ Ботев Вр много трудно атакува. Гостите се мъчат, но изглежда, че нищо не могат да сторят
81′ Смяна за състезател излизащ от игра Райков излиза
81′ Смяна за състезател влизащ в игра Манолов влиза
74′ Смяна за състезател влизащ в игра Камазола влиза
74′ Смяна за състезател излизащ от игра Втора смяна в състава на Черно море. Божилов излиза
70′ Смяна за състезател влизащ в игра Капитанов влиза
70′ Смяна за състезател излизащ от игра Първа смяна в състава на Черно море. Идалго излиза
64′ Жълт картон Жълт картон за Илия Илиев
63′ Гол ГОЛ ЗА БОТЕВ (ВРАЦА) – 1:1!!! Илия Илиев вкарва и целият стадион става на крака, за да аплодира гол от фаул на ветерана в горния ляв ъгъл
61′ Жълт картон Китанов получава жълт картон
55′ Удар Инканго центрира, Божилов шутира след многоходова акция, но встрани от вратата
54′ Смяна за състезател влизащ в игра Ангелов влиза
54′ Смяна за състезател излизащ от игра Последна смяна в състава на Ботев. Николов излиза
49′ Bнимание Коконов се възползва от грешка на Емилов, навлезе в наказателното поле, пусна топката успоредна топка на голлинията, Атанасов шутира, но Александров подложи крак и спаси сигурен гол
46′ Удар Силен диагонален удар на Инканго минава встрани от вратата
46′ Смяна за състезател излизащ от игра Якимов излиза
46′ Смяна за състезател влизащ в игра Втора смяна в състава на Ботев. Рангелов влиза
46′ Начало на мача НАЧАЛО НА ВТОРАТА ЧАСТ!
45+2′ Край на мача КРАЙ НА ПЪРВАТА ЧАСТ! При така стичащите се обстоятелства, Ботев Вр изпада, а Локо Сф остава
45+1′ Жълт картон Жълт картон за Сашо Александров
45+1′ Смяна за състезател влизащ в игра Найденов влезе вместо контузения Маринов
45+1′ Центриране Бергонси чисти центриране в наказателното поле на Черно море
45+1′ Bнимание Внимание: Божилов стреля с гръб към вратата, топката минава малко над напречната греда
45′ 1 минута добавено време
43′ Някои фенове на Черно море скандират: “Дайте на Враца, дайте на Враца”
41+1′ Смяна за състезател излизащ от игра Маринов е заменен
41′ Контузия или получаване на медицинска помощ Маринов от Ботев изпитва сериозни здравословни проблеми. Футболистът показва, че не може да продължи
38′ Bнимание Инканго бе изведен очи в очи с Митов, но се засуети и опасността пропадна
31′ Bнимание Страхотна странична ножица от границата на пеналта от страна на Георги Илиев, топката минава на около метър от вратата на Ботев
28′ Малко статистика: удари във вратата: 2-2; удари извън вратата: 4-3; корнери: 3-1
22′ Bнимание Симеон Райков беше изведен много добре в пеналта на Ботев. Той излезе по диагонала сам срещу Митов, който обаче плонжира и успя да предотврати опасността на границата на вратарското поле
21′ Удар Далечен изстрел на Жоро Илиев, топката минава доста опасно над напречната греда
18′ Центриране След изпълнението футболистите се разминават с топката. След още едно изсипване, Росен Колев пак чисти
18′ Центриране Велев центрира, не добра изява на Росен Колев, който можеше да попречи на Китанов, но все пак домакините чистят в корнер
17′ Центриране Ботев (Вр) изпълнява свободен удар чрез Илия Илиев. Ветеранът центрира остро, Бергонси чисти
14′ Удар Андрей Атанасов напредна и стреля, Китанов успява да спаси
13′ Феновете на Ботев се оживиха и започнаха да надъхват своите любимци
10′ Гол ГОЛ ЗА ЧЕРНО МОРЕ!!! Много силен удар от 30 метра на Божилов, който насочи топката към долния ляв ъгъл, Митов я докосна, но тя влезе до дясната греда в мрежата
7′ 1500 са зрителите на “Тича”, от които 80 са фенове на Ботев (Вр)
5′ Черно море се опитва да задържа повече топката
3′ Bнимание След корнер Живко Атанасов се извиси и стреля с глава доста опасно, но над вратата
1′ Противно на очакванията, Георги Иванов започва с титулярния си състав от миналия мач
1′ Начало на мача НАЧАЛО НА МАЧА!