Байерн триумфира с най-ценния европейски клубен трофей

Пред 86 298 зрители на митичния “Уембли” отборът на Байерн /Мюнхен/ победи Борусия /Дортмунд/ с 2:1 в “германския финал” на Шампионската лига по футбол с късен гол на холандеца Ариен Робен и за пети път стана европейски клубен шампион.sport.bnt.bg

Финалният мач пред препълнените трибуни на стадион “Уембли” започна със силен натиск на символичните домакини Борусия /Дортмунд/. В 13-та минута полският нападател на дортмундци Роберт Левандовски отправи опасен удар от около 25 метра, но вратарят на мюнхенци и на германския национален отбор Мануел Нойер боксира в ъглов удар влизащата под напречната греда топка.

Първото положение за Байерн бе в 26-та минута, когато хърватският нападател Марио Манджукич стреля с глава, но капитанът и вратар на Борусия /Дортмунд/ Роман Вайденфелер изби в ъглов удар. Малко по-късно холандският нападател на баварците Ариен Робен излезе сам срещу Вайденфелер, но стреля в тялото на вратаря.

В 60-та минута Франк Рибери изведе Ариен Робен зад гърба на защитата на дортмундци, холандецът стигна до самата аутлиния и центрира. От няколко метра на празна врата хърватинът Марио Манджукич откри резултата – 1:0 за Байерн.

В 68-та минута за нарушение в наказателното поле на бразилския защитник на баварците Данте срещу Марко Ройс главният съдия Никола Рицоли отсъди дузпа в полза на Борусия и от бялата точка Илкай Гюндоган изравни – 1:1.

В 71-та минута баварците бяха близко до втори гол, но Невен Суботич успя да избие топката от самата голлиния пред връхлитащия Ариен Робен. В 89-та минута обаче холандецът Ариен Робен успя да се измъкне от защитата на дортмундци, излезе сам срещу вратаря Роман Вайденфелер и с левия крак изпрати топката в мрежата – 2:1 за Байерн /Мюнхен/.

Така Ариен Робен се реваншира по блестящ начин за пропуснатата дузпа на миналогодишния финал на Шампионската лига срещу Челси на стадион “Алианц Арена” в Мюнхен, довела до загуба във финала.

След последния съдийски сигнал президентът на УЕФА Мишел Платини, асистиран от германския канцлер Ангела Меркел, връчи “купата с големите уши” на капитана на Байерн /Мюнхен/ Филип Лам под бурните аплодисменти на многобройните зрители. Сред почетните гости на официалната трибуна на стадион “Уембли” бе и президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов.

Борусия /Дортмунд – Германия/ – Байерн /Мюнхен – Германия/ – 1:2

Стадион: Уембли Зрители: 86 298

Главен съдия: Никола Рицоли /Италия/

Голмайстори: 0:1 Марио Манджукич 60, 1:1 Илкай Гюндоган 68 от дузпа, 1:2 Ариен Робен 89

жълти картони: Борусия /Дортмунд/: Кевин Гроскройц Байерн /Мюнхен/: Данте, Франк Рибери

Състави: Борусия /Дортмунд/: Роман Вайденфелер, Лукаш Пишчек, Невен Суботич, Матс Хумелс, Марсел Шмелцер, Илкай Гюндоган, Свен Бендер /Нури Шахин – 90/, Якуб Блашчиковски /Жулиан Шибер – 90/, Кевин Гроскройц, Марко Ройс, Роберт Левандовски

Байерн /Мюнхен/: Мануел Нойер, Филип Лам, Джером Боатенг, Данте, Давид Алаба, Бастиан Швайнщайгер, Хави Мартинес, Ариен Робен, Томас Мюлер, Франк Рибери /Луис Густаво – 90 плюс 1/, Марио Манджукич /Марио Гомес 90 плюс 3/