Показахме на Япония откъде изгрява слънцето

Футболните ни национали победиха с 2:0 Япония при гостуването си за контролна среща на “Тойота Стейдиъм” в Нагоя. Още в 3-ата минута “трикольорите” поведоха в резултата чрез Станислав Манолев, който се разписа директно от пряк свободен удар от над 20 метра. В 70-ата пък капитанът на “самураите” Mакото Хасебе си отбеляза автогол след центриране на резервата Христо Златински от Локомотив (Пловдив).блиц

Преди проверката нашите бяха обявени за аутсайдер, но с отличните си изяви в страната на изгряващото слънце напълно заслужено надиграха домакините и ликуваха след последния съдийски сигнал. За японците, водени от италианеца Алберто Дзакерони, днешната среща с България беше генерална репетиция преди предстоящата им важна световна квалификация с Австралия на 4 юни.

За гостуването в Япония Любослав Пенев не можеше да разчита на контузените титуляри Николай Михайлов и Николай Бодуров. При отсъствието на стража на Твенте българската врата пази Владислав Стоянов. Стражът на шампиона Лудогорец се представи отлично, като на няколко се намеси решително. На два пъти топката все пак попадаше в мрежата му, но головете на Япония бяха правилно отменяни заради засади.

В защита за България започнаха Радослав Димитров от Славия на десния бек, Йордан Минев на левия, а Иван Иванов и Илия Миланов бяха двойката централни бранители. Талантът от Литекс обаче се контузи малко преди края на първото полувреме, като Пенев пусна дебютант на мястото му – Александър Александров от Черно море. Първи минути с екипа на “А” тима на България записа и Йордан Христов. Халфът на “Ботев” (Пловдив) замени Станислав Манолев малко преди края на мача.

В халфовата линия на “трикольорите” бяха Светослав Дяков, Георги Илиев и Владимир Гаджев, а по крилата – Станислав Манолев и Спас Делев, които подпомагаха изнесеният най-отпред Ивелин Попов.

Пенев даде шанс за изява още на Христо Златински, Стефан Велев, Георги Миланов и Илиян Мицански.

За Япония се открояваха имената на Шинджи Кагава от Манчестър Юнайтед, Ацуто Учида от Шалке 04, появилият се на смяна Юто Нагатомо от Интер, а най-активният беше Макото Хасебе от Волфсбург. Последният обаче си отбеляза автогол и донякъде заличи добрите впечатления, които остави в днешния мач.
Контролата в Нагоя започна при проливен дъжд. Още в 3-ата минута Станислав Манолев реализира за 0:1. Футболистът на ПСВ Айндховен вкара след изпълнение на пряк свободен удар от над 20 метра и попадна в прегръдките на съотборниците си. Манолев си заложи топката и отправи силен изстрел, при който стражът на домакините Ейджи Кавашима не се намеси по най-добрия начин, неуспешно пробвайки да боксира топката, която влетя в мрежата му.

Спас Делев можеше да увеличи преднината на “трикольорите”, но ударът му в 7-ата минута премина над вратата на домакините. В следващата атака Инуй пробва изстрел отдалеч, но топката излезе в аут. В 15-ата пак Инуй центрира остро, но Йордан Минев изчисти в аут. В 21-ата минута включилият се в предни позиции бранител на Лудогорец също пробва мерника си, насочвайки топката под гредата, като стражът Кавашима с мъка изби в корнер.

В 24-ата “самураите” успяха да стигнат до попадение, но то беше правилно отменено заради очевадна засада. В 27-ата Владислав Стоянов се намеси решително при удар на Учида. В 31-ата българският вратар отчая и звездата от Манчестър Юнайтед Шинджи Кагава.

Малко преди почивката Иван Иванов можеше да отбележи с глава, но малко не му достигна. Снажният бранител на Партизан засече центрираната от корнер топка, но я изпрати в аут.

Второто полувреме започна с масиран натиск на японците, окриляни от феновете си, изпълнили трибуните на “Тойота Стейдиъм”. В 51-ата минута Кагава излезе на удобна позиция, но дебютиралият за България Александър Александров успя да го блокира. В 68-ата Курихара засече опасно с глава след ъглов удар, но не намери очертанията на българската врата.

Само 120 секунди след това преднината на “трикольорите” беше удвоена. Появилият се по-рано на смяна Христо Златински отправи остро центриране в наказателното поле, където Макото Хасебе засече неспасяемо кълбото в собствената си врата, отбелязвайки си автогол – 0:2.

До края на мача избраниците на Дзакерони още повече вдигнаха оборотите, но нашата защита се справяше перфектно. Пропукахме се чак в 3-ата минута на добавеното време, когато Юто Нагатомо вкара, но и това попадение беше отменено заради засада. И от телевизионните повторения ясно се видя, че звездата от Интер беше зад гърба на българската отбрана.

Така България заслужено победи Япония и продължаваме успешното си представяне срещу този съперник – от общо 5 мача до момента имаме 4 победи и 1 равенство.

Във вторник селекцията на Любослав Пенев има още една проверка – гостуване на Казахстан. Следващите мачове на “трикольорите” от световните квалификации са през септември – гостувания на Италия (6.09) и Малта (10.09).