Пирло и Супер Марио разплакаха Мексико (Снимки,

Италия стартира участието си в турнира за Купата на Конфедерациите с победа! Пирло и компания се наложиха над Мексико с 2:1 във втора среща от група “А”. Головете за европейците вкараха Андреа Пирло и Марио Балотели, като между тях се разписа Хавиер Ернандес – Чичарито от дузпа. По този начин “адзурите” заеха второ място във временното класиране с 3 точки, а “зелените” останаха трети с 0. Лидер в потока е Бразилия, която постигна чиста победа с 2:0 срещу Япония късно снощи. Самураите пък заемат последното четвърто място.sport.bnt.bg

Наставникът на Италия Чезаре Прандели заложи на система 4-3-2-1. Под рамката на вратата застана ветеранът Джанлуиджи Буфон. Пред него действаха Бардзали и Киелини, подпомагани от Абате и Де Шилио. В центъра “сините” разчитаха на опитния Андреа Пирло, Даниеле де Роси и Монтоливо. За таран пък бе избран обичайният заподозрян – Марио Балотели, който с нетърпение очакваше извеждащите пасове на Маркизио и Джакерини.

“Aцтеките”, от своя страна, решиха да заложат на схема 4-4-1-1. С тежката задача да спира противниковите набези се зае стражът на Крус Асул Хосе Корона. В защитния вал действаха Салсидо, Морено, Родригес и Флорес. За опорни халфове Хуан Мануел де ла Торе избра Савала и Торадо, а по крилата стремглаво нападаха Гуардадо и Акино. Голямата звезда на мексиканския футбол Хавиер Ернандес – Чичарито бе поставен на върха на атаката, като плътно зад него действаше Джовани дос Сантос.

Още в началото на първото полувреме Италия показа, че не е в Южна Америка само за разходка. В шестата минута Монтоливо проби по лявото крило и пусна хитър пас към Балотели, който сгреши. Последва нов удар на нападателя, но и този път Корона доказа класата си, парирайки го вещо. Мексиканците отговориха с греда в 11-ата минута, след чудесна комбинация между Дос Сантос и Гуардадо, завършила с топовен изстрел на последния. Последва лек спад в играта на двата тима, но на легендарния “Маркана” се усещаше типичното затишие пред буря. То бе нарушено с уникален гол в 27-ата минута, дело на Андреа Пирло. В юбилейния си мач номер 100 за “сините”, легендарният халф отбеляза филигранно след точно изпълнен пряк свободен удар от 30 метрова дистанция. Едва пет минути по-късно обаче, Мексико изравни ! Джовани Дос Сантос стигна до пенталта на противника, където бе съборен от централния защитник Бардзали. Съдията Енрике Роберто Осес не се поколеба и отсъди дузпа. Зад топката застана Чичарито, който изравни и направи атмосферата в Рио де Жанейро още по-гореща. До края на полувремето Балотели отново пробва рефлекса на Корона, но резултатът остана непроменен.

И двата тима започнаха втората част предпазливо. Първото по-сериозно положение дойде чак след час игра, когато Флорес надскочи Абате и прати топката с глава на сантиметри от страничната греда. В 78-ата минута Супер Марио избухна с фамозно попадение. Джакерини центрира леко в наказателното поле, където асът на Милан пребори трима защитници и с последни сили заби победоносно топката в мрежата на Корона. До края на срещата Мексико опита да изравни, но далечен изстрел на Хименес бе спасен, а за други идеи така и не остана време.

Мексико – Италия 1:2 (1:1)

Мексико: Корона, Салсидо, Морено, Родригес, Флорес, Савала (86`Хименес), Торадо, Гуардадо, Акино (53`Миер), Ернандес, Дос Сантос.

Италия: Буфон, Бардзали, Киелини, Абате, Де Шилио, Пирло, Даниеле де Роси, Монтоливо, Балотели (88`Джилардино), Маркизио (68`Черчи), Джакерини (88` Акуилани)

Автор: Иван Атанасов