Бразилия се подигра с европейския и световен шампион ( снимки)

Бразилия спечели Купата на Конфедерациите! “Селесао” изнесе сурова лекция на европейския и световен шампион Испания, побеждавайки го с категоричното 3:0. Два гола за домакините отбеляза Фред, а един добави Неймар. “Ла Фурия” пропусна дузпа, а в края на срещата Жерар Пике получи червен картон. По-рано днес Италия грабна бронзовите медали след успех над Уругвай.

Наставникът на “Селесао” Луис Фелипе Сколари не изневери на стила си, поставяйки “златистите” в познатата вече схема 4-3-2-1 без промени в състава си. За страж бе избран Жулио Сезар, а пред него набезите на противниците пазеха Дани Алвес, капитанът Тиаго Силва, Давид Луис и Марсело. Неймар и Хълк отново действаха по крилата, подпомагани от Паулиньо, Луис Густаво и Оскар. В предни позиции пък бе поставен голаджията Фред.sport.bnt.bg

“Иберийците”, от своя страна, решиха да сменят досегашния титуляр Давид Силва с халфа на Челси Хуан Мата и да заложат на офанзивна система 4-3-3.  Под рамката на вратата отново действаше Икер Касийяс, а пред него бяха поставени Жерар Пике, Серхио Рамос, Жорди Алба и Алваро Арбелоа. В халфовата линия Серхио Бускетс, Шави и Иниеста имаха задача да раздават филигранни пасове между отбраната и нападателното трио – Хуан Мата, Фернандо Торес и Педро Родригес.

Шоуто на легендарния стадион “Маракана” започна още във втората минута, когато Хълк проби и центрира в наказателното поле, където Фред откри резултата след грешка в испанската защита.

Бразилският натиск продължи и шест минути по-късно Оскар отправи страховит, но неточен изстрел. След четвърт час игра главният рефер Бьор Кауперс спести чист червен картон на Алваро Арбелоа за нарушение срещу Неймар. “Ла Фурия” се окопити чак в 19-ата минута, когато Иниеста пробва рефлекса на Жулио Сезар. Последваха няколко двуостри атаки и невероятни пропуски на Фред и Педро. Секунди преди почивката “златистите” нанесоха и втория си съкрушителен удар. При поредната си многоходова акция Оскар пусна хитър пас към Неймар, който със страховит шут парира Икер Касийяс.

Втората част стартира с гол близнак, дело на Фред. Хълк отново проби, този път през центъра, пусна извеждащ пас, и намери нападателя на “Флуминезе”, който не сгреши. Десет минути по-късно испанците получиха шанс за връщане в мача. Резервата Хесус Навас бе спънат в наказателното поле от Марсело и главният рефер отсъди дузпа. Зад топката застана Серхио Рамос, но вместо да намали резултата, защитникът на Реал (Мадрид) не уцели вратата. Крахът в европейския и световен шампион стана пълен в 68-ата минута, когато Пике получи червен картон за ужасяващо влизане в краката на Неймар. До края на срещата Давид Вийя пропусна две възможности за почетно попадение.

Бразилия – Испания 3:0 (1:0)

1:0 Фред – 2-а минута

2:0 Неймар – 44-а минута

3:0 Фред – 47-а минута

Бразилия: Жулио Сезар, Дани Алвес, Тиаго Силва, Давид Луис, Марсело, Луис Густаво, Паулиньо (`88 Ернанес), Неймар, Хълк (`72 Жадсон), Оскар, Фред (`80 Жо)

Испания: Икер Касийяс, Жерар Пике, Серхио Рамос, Жорди Алба, Алваро Арбелоа (`45 Сезар Аспиликуета), Серхио Бускетс, Андрес Иниеста, Шави Ернандес, Хуан Мата (`52 Хесус Навас), Педро Родригес, Фернандо Торес (`59 Давид Вийя)

Автор: Иван Атанасов