Националите по баскетбол сразиха Исландия

Националният отбор на България по баскетбол постигна втора поредна победа в квалификациите за Европейското първенство по баскетбол през 2015 година. Нашите сразиха Исландия с 88:59 във Варна. Това беше първи мач за Тити Папазов като селекционер отново пред родна публика след шест години. В първия двубой в групата българите победиха Румъния в Констанца преди няколко дни. Следващата ни среща е на 10 август отново във Варна срещу Румъния.блиц

Единствено победителят от групата, в която е България, Румъния и Исландия, се класира за полуфиналите. На полуфинала победителят от нашата група ще се изправи срещу победителя от група „С“, в която са Австрия, Швейцария, Люксембург и Дания. При евентуален успех на полуфинала, следва финал в два мача, а крайният победител в квалификациите отива директно на Европейското по баскетбол през 2015 година.

С най-много точки за България завърши Иван Лилов – 14, по 12 добавиха Деян и Калоян Иванови, с по 10 останаха Бранко Миркович и Асен Георгиев, 7 реализира Божидар Аврамов, по 6 имат Асен Великов и Николай Върбанов, с 5 е Чавдар Костов, с 4 Николай Захариев, а Веселин Веселинов е с 2 точки. Абсолютно всички баскетболисти получиха игрово време в двубоя.

България започна много активно и нямаше проблеми със съперника. Само в началото резултатът вървеше почти кош за кош до 10:10, като гостите разчитаха на стрелбата от далечно разстояние. Постепенно нашите овладяха подкошиието, а и бяха улеснени от липсата на високи играчи в състава на Исландия. Българите направиха серия от 10:0, а за края на частта водеха с 23:13.

В началото на втората част гостите от Исландия удържаха изоставане от десетина точки при резултат 26:13, 26:16 и 29:18. Николай Върбанов направи 34:20. Постепенно българите започнаха да трупат преднина, Иван Лилов се отчете с два поредни коша за 40:25. В крайна сметка на полувремето България водеше с 44:28, след като Божидар Аврамов реализира тройка със сирената.

В началото на третата част българите съвсем отказаха противника и разликата започна да набъбва много бързо. Деян Иванов, Иван Лилов и Николай Върбанов реализираха за 50:28, Бранко Миркович направи 56:33. Иван Лилов и отново Миркович доведоха резултата до 60:33. При резултат 65:34 България стигна до най-голямата си разлика – 21 точки. Третата част завърши при 65:40 в полза на възпитаниците на Константин Папазов.

В четвъртата част Тити Папазов даде шанс на някои от резервите да се появят на игрището. Нашите дълго време задържаха преднина от 29 точки при 67:42. Чавдар Костов направи 71:44, Асен Георгиев добави нов кош за 73:46. Гостите намалиха на 77:50, след което България най-после мина границата от 30 точки аванс при резултат 84:54 след кош на Асен Великов. Финалната сирена прозвуча при резултат 88:59 в полза на България.

БЪЛГАРИЯ – ИСЛАНДИЯ 88:59 (23:13, 21:15, 21:12, 23:19)

БЪЛГАРИЯ: Бранко Миркович – 10 точки, Иван Лилов – 14 точки, Чавдар Костов – 5 точки, Калоян Иванов – 12 точки, Деян Иванов – 12 точки
(Божидар Аврамов – 7 точки, Асен Великов – 6 точки, Асен Георгиев – 10 точки, Николай Върбанов – 6 точки, Веселин Веселинов – 2 точки, Николай Захариев – 4  точки, Мартин Дурчев)

ИСЛАНДИЯ: Якоб Сигурдарсон, Йон Стефансон, Хаукур Палсон, Глину Баерингсон, Павел Ермолински