Достойно! „Ботев“ напусна Европа след открит урок срещу Щутгарт

„Ботев“ Пловдив отпадна от Лига Европа. Достойно и геройски! Така може да се опише първото участието на тима в турнирите след 18-годишно отсъствие. „Канарчетата“ направиха равенство 0:0 в реванша от третия квалификационен кръг с Щутгарт и след 1:1 в Бургас напускат надпреварата.блиц

Пловдивчани заеха мястото на ЦСКА в турнирите и стартираха от първия квалификационен кръг. В него победиха два пъти Астана – с 1:0 и 5:0. Във втория квалификационен кръг „Ботев“ отстрани Зрински (Босна и Херцеговина) след 1:1 и 2:0. В третия квалификационен кръг българският тим направи равенство 1:1 у дома с Щутгарт и 0:0 в Германия. Така след шест мача и нито една загуба! „Ботев“ напуска Европа с високо вдигната глава.

Станимир Стоилов заложи на традиционния състав, който играе от началото на лятото в евротурнирите и „А“ група. На вратата застана Адам Стаховяк, пред него в защита Йордан Христов, Бобан Грънчаров, Сивард Спрокел и Веселин Минев. Двамата опорни халфа бяха Борис Галчев и Томаш Иршак, по крилата Тодор Неделев и Ромарио, а напред Абел Анисе и Мариян Огнянов.

През първото полувреме „Ботев“ наистина може да съжалява, че не откри резултата. Домакините започнаха малко по-активно, но българският тим постепенно изравни играта и създаде повече голови положения. Още в 6-ата минута домакините от Щутгарт играха неорганизирано в защита, но никой в „жълто-черно“ не успя да стреля към вратата. В 12-ата минута Траоре напредна отдясно, центрира прострелно, но Какау от удобна позиция прати топката покрай вратата. Последваха положенията за „Ботев“ Пловдив. В 23-ата минута Йордан Христов проби отдясно, центрира успоредно на голлинията, но с късмет за домакините топката се отби от крака на вратаря Улрайх. Последва опит за силен удар на Галчев, но играч на Щутгарт подложи тялото си и спря пътя й към вратата. Ромарио бе най-активен от състава на „Ботев“ през първата част и тормозеше постоянно отбраната на Щутгарт. Една идея по-пасивен бе Тодор Неделев отдясно. Талантът обаче отиграваше всяко положение по превъзходен начин. Защитата на „Ботев“ нямаше кой знае колко работа, тъй като домакините почти не създадоха опасности. Футболистите на Щутгарт разчитаха основно на центрирания след статични положения.

В 32-ата минута „канарчетата“ изпълниха заучено фаул, топката стигна до Йордан Христов на десния фланг, последва центриране, но трима играчи не успяха да стрелят към вратата. Първо Мариян Огнянов бе блокиран, след това и Анисе, а миг преди Ромарио да нанесе удар вратарят Улрайх изби с крак. В 38-ата минута отново Ромарио пропусна може би най-чистата голова ситуация. Нападателят стреля опасно, след като влезе между защитниците на Щутгарт към наказателното поле, но Улрайх отрази. Последва добавка на Ромарио, но и този път не намери очертанията на вратата.

На полувремето треньорът на Щутгарт Бруно Лабадия реагира, извади Александру Максим и пусна нападателя Мартин Харник. Голмайсторът веднага раздвижи играта на домакините и Стаховяк се наложи да спасява два пъти в началото на втората част. До 55-ата минута „Ботев“ едва излизаше от собствената си половина, а домакините осъществиха сериозен натиск. Атаките на Щутгарт преминаваха главно по фланговете, където Веселин Минев няколко пъти се пропука, а и Йордан Христов се затрудняваше с Траоре. След натиска в началото на второто полувреме българският тим поизравни играта. В 60-ата минута Анисе сгреши прекрасна атака на „Ботев“. Вместо да подаде на Мариян Огнянов на точката за изпълнение на дузпа в наказателното поле, Анисе подари топката на съперника. Две минути след това Харник отново създаде проблеми на „жълто-черната“ отбрана. Австриецът преодоля Йордан Христов, центрира в наказателното поле, но Какау не успя да засече на метри пред вратата.

4_3.jpgВ 72-ата минута съдийската бригада отмени гол на „Ботев“ Пловдив заради засада. Тодор Неделев намери Йордан Христов в наказателното поле, той продължи към голлинията, където Бобан Грънчаров прати топката във вратата. При подаването на Христов – Грънчаров, обаче е бил в положение на засада. В следващите минути „жълто-черните“ продължиха да играят по-добре от именития си съперник. В 78-ата минута българският тим направи нов пропуск. Липса на късмет, шанс или концентрация в последния момент за пореден път попречи на „Ботев“. Йордан Христов напредна отдясно в наказателното поле, Домовчийски беше абсолютно сам срещу празната врата, Христов опита нещо между удар и центриране, но Тасчъ пресече паса. Десетина минути преди края Станимир Стоилов пусна и последния си коз, на мястото на Мариян Огнянов в игра се появи Станислав Костов. В последните минути на двубоя “Ботев” заложи на непрестанни атаки и затвори домакините в собственото им наказателно поле. В добавеното време влезлият като смяна в последните минути Луис Педро направи поредния пропуск, след като останал сам срещу Улрайх, не успя да го преодолее.