“Ботев” (Пд) би на ходом и отново прати ЦСКА след себе си

“Ботев” (Пловдив) с лекота победи с категоричното 4:0 сериозно закъсалия Нефтохимик в мач от 12-ия кръг на “А” група, игран пред малко повече от 2500 зрители под тепетата. blic

С 2 гола за успеха на “жълто-черните” се отчете Абел Анисе. Героят от пловдивското дерби откри резултата срещу “шейховете” в 26-ата минута, Ромарио Кортзорг удвои в 56-ата, след което Борис Галчев направи 3:0 в 66-ата с първото си попадение за сезона. В 79-ата Анисе вкара за крайното 4:0, а домакините само могат да съжаляват, че не записаха още по-убедителна победа срещу аутсайдера, който беше изоставен от собственика си Николай Филипов и не е ясно дали изобщо ще продължи в първенството. Срещу “Ботев” в Пловдив “шейховете” бяха водени от треньора за един ден Ганчо Евтимов. Избраниците му обаче с нищо не загатнаха, че могат да откраднат нещо от Колежа, след като “канарчетата” категорично надиграха опонента си. Само преди дни Нефтохимик пак яде бой от “жълто-черните” на Станимир Стоилов. Както е известно, “Ботев” разби Нефтохимик с 6:0 в първата среща от 1/16-финалите за Купата на България, като куриозното е, че и реваншът следващата събота отново ще се играе под тепетата.

Днешната победа е седма за Станимир Стоилов и момчетата му от началото на сезона в “А” група. С прибавените 3 точки “Ботев” (Пловдив) събра 24 и отново прави ЦСКА зад себе си. Малко по-рано днес “армейците” надделяха с 1:0 над Славия и за малко бяха втори с 23 точки. Лидерът Лудогорец има 25 в актива си, а утре от 16:00 часа гостува на Пирин (Гоце Делчев).

Донякъде заслуга за това “жълто-черните” да не победят с повече от 4 гола имаше изигралият много силен мач вратар на Нефтохимик и бивш страж на Локомотив (Пловдив) Петър Денчев, който отрази редица удари към вратата си.

“Канарчетата” натикаха противника дълбоко в половината му още в самото начало, но до средата на полувремето не успяха да създадат чисти положения. Избраниците на Мъри редуваха атаки по фланговете с опити за пробиви през центъра, но най-сериозната опасност дойде след далечен удар на Томаш Иршак, спрял в ръцете на вратаря. Стената пред вратата на бургазлии рухна в 26-ата минута, когато Вандер Виейра копна атрактивно топката над защитата, а Абел Анисе изпревари Денчев и откри резултата – 1:0.

Още в следващата атака завърналият се след контузия Валери Домовчийски можеше да удвои, но пропусна.

Малко преди края на полувремето трима футболисти на Ботев се разминаха с остро центриране на Вандер, а за цялата първа част гостите отправиха само един неточен удар чрез Герасим Заков в 31-ата минута.

“Жълто-черните” започнаха вихрено втората част и скоро обстрелът на вратата на Нефтохимик започна. В 54-ата минута Иршак нанесе силен удар, при който топката срещна дясната греда. Преди това пък Петър Денчев отрази изстрел на Домовчийски.

В 56-ата домакините удвоиха преднината си. Анисе свали топката след дълъг пас пред наказателното поле към Ромарио, който финтира защитник и я насочи покрай Денчев за 2:0.

Последваха нови пропуски на “канарчетата” преди Борис Галчев да направи преднината класическа с майсторско изпълнение от фаул в 66-ата минута, когато изпрати топката неспасяемо в десния ъгъл на Денчев – 3:0.

Малко по-късно стражът на гостите спаси удар на Анисе, а при следващата добра комбинация влезлият на смяна Георги Сърмов нацели напречната греда. В 79-ата минута Абел Анисе вкара втория си гол в мача с прецизен диагонален шут в долния десен ъгъл за 4:0.

Малко преди края на двубоя резервата Станислав Костов засече с глава центриране на Артур Енрике, но Денчев отново спаси.

Загубата е девета за Нефтохимик от началото на сезона в “А” група, след която затъналите “шейхове” имат 7 точки и са на предпоследното 13-о място.

Мачът по минутиТУК!

“БОТЕВ” (Пд) – НЕФТОХИМИК 4:0
1:0 Абел Анисе (26), 2:0 Ромарио Кортзорг (56), 3:0 Борис Галчев (66), 4:0 Абел Анисе (79)

“БОТЕВ” (Пд):  1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов (к), 83.Сивард Спрокел (80-3.Елведин Джинич), 5.Бобан Грънчаров, 26.Артур Енрике, 16.Томаш Иршак, 71.Борис Галчев, 22.Ромарио Кортзорг (69-88.Георги Сърмов), 10.Вандер Виейра, 17.Абел Анисе, 15.Валери Домовчийски (61-18.Станислав Костов)
Резерви: 33.Росен Андонов, 3.Елведин Джинич, 6.Костадин Дяков, 28.Филип Филипов, 88.Георги Сърмов, 18.Станислав Костов, 9.Луис Педро
Треньор: Станимир Стоилов

НЕФТОХИМИК: 12.Петър Денчев, 7.Христо Лемперов, 4.Диян Лефтеров, 69.Георги Хашев, 74.Петър Патев, 20.Юри Иванов (66-8.Милчо Ангелов), 22.Цветомир Цонков (к) (72-10.Галин Димов), 25.Николай Чипев, 88.Петър Димитров, 23.Герасим Заков, 11.Живко Петков
Резерви: 86.Евгени Караманов, 99.Евтим Димитров, 19.Михаел Орачев, 10.Галин Димов, 18.Деян Христов, 77.Емануил Манев, 8.Милчо Ангелов
Треньор: Ганчо Евтимов

Двубоят по минути с БЛИЦ
8 – Валери Домовчийски беше изведен много добре отляво в наказателното поле на гостите и веднага опита да подаде към Абел Анисе във вратарското поле, но не успя и опасността пред Петър Денчев отминава.
11 –  Първи точен удар в очертанията на вратата на Нефтохимик. Иршак стреля от 30-ина метра, стражът на гостите Петър Денчев изби.
19 –  Вандер опита извеждащ пас към Анисе, но го направи твърде силно и той не успя да играе с топката, след което тя излезе в аут.
26 – Силен изстрел на Иршак, Денчев лови.
26 – topka.jpg ГОООООЛ! 1:0 за “Ботев” (Пловдив)! Абел Анисе открива резултата след отлична солова акция на Вандер, който прехвърли много технично двама защитници на Нефтохимик, топката попадна в Анисе, който с десния крак успя да прехвърли Денчев и да я изпрати в мрежата му.
27 – Още при следващата атака на “канарчетата” Валери Домовчийски можеше да удвои, но ударът му не попадна в целта.
31 – Първи удар към вратата на “Ботев” (Пд). Герасим Заков овладя топката на гърди на границата на наказателното поле, след което стреля, но я изпрати на сантиметри от дясната греда на вратата на домакините.
42 – Топка към Виейра, Петър Денчев обаче внимава, излиза напред и лови топката преди бразилеца да го обстрелва.
45 – Добавеното време е 1 минута.
45+1 – Край на първото полувреме.

54 – ГРЕДА! Силен изстрел на Иршак, топката срещна дясната греда на вратата на Нефтохимик.
56 – topka.jpg ГОООООЛ! 2:0 за “Ботев” (Пловдив)! При контраатака топката премина последователно през Вандер, Анисе и Ромарио, завършена точно от последния.
61 – smqna.jpg Станимир Стоилов извършва първа смяна Валери Домовчийски отстъпва мястото си на Станислав Костов.
66 –
topka.jpg ГООООЛ! 3:0 за домакините! Борис Галчев прави резултата класически с директен изстрел от пряк свободен удар с десния крак, реализирайки в десния ъгъл на Денчев.
66 – smqna.jpg Първа смяна за гостите от Бургас. Юри Иванов напуска терена, в игра се появява Милчо Ангелов.
71 – Вандер пропуска да се разпише от добра позиция.
73 – ГРЕДА! Георги Сърмов удря напречната греда след подаване на Анисе.
79 – topka.jpg ГООООЛ! Абел Анисе бележи втория си гол в мача – 4:0 за “Ботев” (Пловдив)! Бившият играч на ЦСКА пое топката с гръб към вратата, обърна се и с удар с десния крак реализира в долния десен ъгъл на Петър Денчев.
84 – Вандер подава към Анисе, Георги Хашев обаче пресича подаването и чисти топката в корнер.
87 – Изстрел на Станислав Костов, който насочи топката под гредата, но Петър Денчев се намеси решително и предотврати пети гол в мрежата си.