Сладка победа за България, любовницата на Лазаров отново в игра

Женският ни волейболен национален отбор постигна трудна, но важна и много сладка победа с 3:1 гейма (25:13, 25:19, 24:26, 26:24) над Словакия в първи мач от световната квалификация в Група “М”, която се провежда в Самоков. Така България започна с успех по пътя към Мондиала, който ще бъде в Италия от 23 септември до 12 октомври.

В срещата със Словакия селекционерът на нашите Марчело Абонданца започна със 17-годишната Гергана Димитрова в стартовия състав, след като Добриана Рабаджиева все още не е в оптимално състояние заради травмата, от която се възстановява. Други изненади в шестицата нямаше, като разпределител бе Лора Китипова, а нейн диагонал – Емилия Николова. Елица Василева игра в посрещане, а в центъра бяха Христина Русева и капитанът Страшимира Филипова. На поста либеро бе Десислава Николова, която бе преквалифицирана от посрещач за тези квалификации.blic

Първият гейм започна доста оспорвано, но българските волейболистки успяха да наложат доминация и да поведат след 25:13.

Втората част започна добре за нашите, които дръпнаха със 7:3 след две грешки в атака на Татяна Църконова от Словакия. Любопитно събитие се случи при 20:14, когато на полето за България се появи опитната разпределителка Любка Дебърлиева. Така любовницата на инж. Данчо Лазаров се завърна в игра за държавния тим след повече от 2 години отсъствие. В крайна сметка България затвори гейма в своя полза при 25:19 след мощна атака на Елица Василева.

В третия Словакия поведе с 4:0, което принуди Абонданца да поиска ранно прекъсване. Това доведе до резултат и България изравни, но след това словашките състезателки отново натрупаха разлика. В края Абонданца предприе няколко смени като включванията на Цвети Заркова и Славина Колева помогнаха на българския тим, но в крайна сметка Словакия взе гейма след 26:24.

Четвъртата част също започна равностойно, като гостите успяха да се откъснат с две точки разлика. Тогава Абонданца пусна в игра и Добриана Рабаджиева. Нашите показаха характер и не позволиха мача да влезе в тайбрек, като при последната точка имаха и шанс, след като съдиите не отсъдиха блокаут в полза на Словакия.

По-късно тази вечер – от 20:30 часа, отново в “Арена Самоков” е вторият мач от днешната програма между Чехия и Беларус. Утре от 17:30 часа България играе втория си двубой от групата – срещу Чехия. Само победителят се класира за Световното в Италия.

БЪЛГАРИЯ – СЛОВАКИЯ 3:1 (25:13, 25:19, 24:26, 26:24)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 3, Емилия Николова 10, Елица Василева 17, Гергана Димитрова 5, Христина Русева 8, Страшимира Филипова 14 – Десислава Николова-либеро (Любка Дебърлиева, Славина Колева 1, Добриана Рабаджиева 1, Цветелина Заркова 2)

СЛОВАКИЯ: Катарина Дудова 2, Паула Кубова 2, Мирослава Кучакова 15, Ерика Саланчова 2, Татяна Църконова 2, Михаела Абрамова 11 – Доминика Валахова-либеро (Ивана Брамборова, Моника Станковянска 11, Мирослава Киякова 14, Вероника Хронцекова 5)