Кошмарът се завръща на “Герена”

177“Левски” приема Славия днес от 16:15 часа в първи мач от пролетната част на първенството. Двубоят е на стадион “Георги Аспарухов”, където през месец май миналата година се случи големият шок, който никога “сините” няма да забравят. Именно Славия се добра до равенство 1:1, което подари титлата на Лудогорец. За първи път “белите” се връщат на “Герена” след онзи злополучен мач. По този повод през седмицата Христо Йовов, който преди година бе на терена, а сега е директор, каза: “Няма да ме чуете да го кажа преди друг мач, но преди този…искам да ги бием безапелационно.”блиц

И двата състава имат нов облик, “Левски” привлече много футболисти, част от които ще започнат титуляри. Валери Божинов ще поведе атаката, а от новите на терена се очакват още защитниците Пламен Крумов и Павел Чмовш. Двама от новите са контузен (Антон Огнянов) и наказан (Аймен Белаид). Последните двама нови – Рафаел Бастос и Рикардо Нунеш не са в групата, тъй като изчакват документално оформление. Антони Здравков няма да разчита още на наказания Дъстли Мулдер и извадения от първия състав Даниел Димов.

Славия също има доста проблеми, като Радуканов няма да може да разчита на трайно контузените Стефан Велков, Костадин Велков и Мирослав Иванов. Последната победа на Славия на “Герена” беше на 8 март 2003 година с 2:1, когато треньор на “белите” беше Миодраг Йешич. От тогава

Днес от 16:15 часа
“Левски” – Славия
Стадион: “Георги Аспарухов”
Пряко по ТВ7
Съдия: Александър Костадинов

Вероятни състави
7.jpg“Левски”: Пламен Илиев, Пламен Крумов, Павел Чмовш, Станислав Ангелов, Орлин Старокин, Владимир Гаджев, Кевин Брю, Борислав Цонев, Ларсен Туре, Мирослав Иванов, Валери Божинов
Резерви: Александър Любенов, Мики Орачев, Пламен Димов, Радослав Цонев, Цветан Генков, Димитър Макриев, Стивън Петков
Контузени: Антон Огнянов; Наказани: Аймен Белаид, Дъстли Мулдер, Даниел Димов
Треньор: Антони Здравков

logo_Slavia.jpgСлавия: Георги Петков, Цветомир Панов, Кире Ристевски, Величко Величков, Радослав Димитров, Чавдар Янков, Олег Шалаев, Фернандо Да Силва, Александър Александров, Галин Иванов, Атанас Курдов
Резерви: Емил Петров, Георги Пашов, Радослав Василев, Янко Сандански, Димитър Пиргов, Веселин Марчев, Тадей Апатич
Контузени:
Стефан Велков, Костадин Велков, Мирослав Иванов; Наказани: няма
Треньор: Милен Радуканов

Любопитни факти

*Славия и Левски са се срещали за първенство 125 пъти, като равносметката е: 20 победи за Славия, 42 равенства и 63 победи за сините при голова разлика 216:123 в полза на сините.

*За пръв път двата тима се срещат на 13 ноември 1948 година и двубоят завършва наравно 1:1. Й.Томов от Левски бележи в 47 минута, а М.Николов от белите изравнява в 82 минута.

*Последното реми 1:1 е от 25 май 2013 година.

*Две са най-резултатните равенства 3:3 – през 1961 и 1976 година.

*За пръв път Левски побеждава Славия на 27 май 1949 година с 1:0 с гол на Б.Цветков- Жук в 28 минута.

*Най-изразителната победа на Левски над Славия е с 5:0 на 28 октомври 2005 година. По 2 гола отбелязват Даниел Боримиров и Валери Домовчийски, а петия гол е дело на Димитър Телкийски.

*Първата победа на Славия над Левски е на 24 април 1954 година с 2:0. Първият гол отбелязва големият нападател на Славия Д.Ташков- Мирко в 10 минута, а вторият е дело на Гр.Ахтимов в 36 минута.

*Най-изразителната победа на Славия е с 4:1 на 25 октомври 1958 година, като головете за белите отбелязват Г.Гугалов /15/, Ал.Василев- 2 /35 и 49/ и Д.Ташков /55/, а за сините е точен Г.Соколов в 60 минута.

*Пет са най-резултатните срещи в най-старото столично дерби: 2 победи с 5:2 /през 1989 и 2002 година/ на Левски и 3 победи с 4:3 /2 за сините през 1963 и 1992 година и 1 за Славия през 1991 година/.

*Най-много голове за Славия са отбелязали: 9- Д.Ташков- Мирко и Ч.Цветков- Чаво, 7- Ал.Василев- Чоко, 5- Б.Григоров- Боби Григ, 4- Г.Гугалов, Ат.Александров- Кимбо и Т.Праматаров, 3- Гр.Ахтимов, М.Мишев- Мишката, Андр.Желязков- Жужо, Ил.Величков, П.Александров и М.Кушев

*За сините най-резултатен е бил Г.Аспарухов- Гунди с 11 гола. Следват: 8- Д.Йорданов- Кукуша, Ал.Костов и П.Панов, 7- Хр.Йовов, 6- Н.Сираков, 5- Хр.Илиев- Патрата, Д.Боримиров, Ел.Топузаков и С.Бардон, 4- Г.Йорданов- Ламята, Зл.Янков и Г.Чиликов, 3- Арс.Димитров, Л.Гайдаров, Г.Соколов- Соколето, Пл.Гетов, П.Александров, Ил.Илиев, Д.Телкийски и Г.Иванов- Гонзо.

Най-често получените резултати са: 1:0- 18 пъти /5 за Славия и 13 за Левски/, 2:0- 17 пъти /5 за Славия и 12 за Левски/, 2:1- 14 пъти /5 за белите и 9 за сините/, 1:1- 13 пъти, 0:0 и 2:2- по 12 пъти, 3:0- 9 пъти /9 за Левски/.

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ ОТ ДЕРБИТО:
*Най-доброто постижение на Славия срещу Левски е в периода 1954 – 1957 година – 3 победи и 5 равенства

*Левски е в най-добра серия от 2003/04 година до сега: от 21 мача има 17 победи и 4 равенства

*Като символичен домакин Левски има 37 победи, 18 равенства и 7 загуби при голова разлика 119:55 в полза на сините

*Като символичен домакин Славия има 13 победи, 24 равенства и 26 загуби при голова разлика 97:68 в полза на сините

*Последната победа на Славия /на „Герена”/ е на 8 март 2003 година с 2:1 след голове на Кирил Джоров и Георги Владимиров за белите и Георги Чиликов за сините

*Последната победа на Славия, като символичен домакин е на 21 октомври 1989 година с 3:1 след голове на Пл.Симеонов, В.Вуцов и Н.Костов за белите и П.Михтарски за сините

*В последните 10 мача равносметката е 8 победи за Левски и 2 равенства

*За Славия са отсъдени 10 дузпи, от които 8 са реализирани: 2- Ал.Василев, 1-Гр.Ахтимов, Д.Ларгов, Ат.Александров, Пл.Симеонов, Ив.Пенев и Стан.Стоилов, а 2 са пропуснати от: Г.Харалампиев и Ян.Димитров

*За Левски са отсъдени 27 дузпи, като са вкарани 22 от: 3- Н.Сираков и Ем.Велев, 2- Г.Аспарухов и П.Петров, 1- Хр.Илиев, Ян.Кирилов, В.Войнов, Гр.Григоров, Т.Барзов, М.Вълчев, Ем.Спасов, Пл.Гетов, Стан.Стоилов, Г.Иванов, Ж.Жоазиньо и Ив.Цветков, а пропускат: Стан.Стоилов, М.Толба, Г.Чиликов, Д.Иванков и Д.Боримиров

*Голове и за двата отбора са отбелязали П.Александров, Стан.Стоилов и М.Кушев

*Хеттрик за Левски са постигнали: 2 пъти- Г.Аспарухов, 1 път- Д.Йорданов, Ян.Кирилов, П.Александров, Г.Чиликов и С.Бардон

*Хеттрик за Славия са направили Д.Ташков и Т.Праматаров

*4 автогола в полза на Славия са си отбелязали: Ангеловски, П.Дончев, Н.Илиев, Иг.Томашич и Д.Везалов от сините

*В полза на Левски са реализирани 2 автогола от Ст.Ренет и Ст.Кунчев от белите

*4 чужденци са вкарвали голове за Славия: Л.Воркапич, В.Иванович, Пр.Катич, Ж.Жуниор

*13 чужденци са отбелязвали голове за Левски: Миодраг Пантелич, Марсело Вава, Саша Симонович, Серж Йофу, Далибор Драгич, Седрик Бардон, Зе Соареш, Жоазиньо, Дарко Тасевски, Тони Калво, Жоао Силва, Базил де Карвальо и Ларсен Туре

*Автори на най-бързите голове в 2- та минута са: Г.Аспарухов, Г.Тодоров, С.Бардон за Левски и Ч.Цветков и Ангеловски /Левски- автогол/ за Славия

*Една среща се е играла при закрити врати на 17 май 2008 година на Герена, но сините бият с 2:1

/Двата отбора са играли в 24 кръг 2 пъти помежду си, като равносметката е: победа за сините с 2:0 през 1990 година и равенство 2:2 през 1998 година

*През февруари двата тима са играли за първенство 2 мача, като равносметката е: равенство 2:2 през 1974 година и победа за сините с 2:0 през 2005 година

*На 22-о число от месеца двата отбора са играли 2 пъти: 3:2 за Левски на 22 октомври 1967 година и 0:0 на 22 септември 1995 година.

Любопитните факти са от вестник “Тема спорт”