Геройски ЦСКА посече “Левски” в последната минута

297ЦСКА победи “Левски” с 1:0 в дербито от 27 кръг на “А” група. Двубоят се игра на Националния стадион “Васил Левски” и бе от първия кръг на плейофите. След редовния сезон отборите запазиха точките си и бяха разделени на две седмици. Вечните съперници играха дерби в 26 кръг на редовния сезон миналата седмица, което ЦСКА спечели с 1:0. Според схемата завършилият на трето място в редовния сезон (ЦСКА) трябваше да играе с шестия (“Левски”) още на старта на плейофите.БЛИЦ

Пламен Крачунов се оказа герой за ЦСКА, след като посече “Левски” с гол в 93-ата минута. Защитникът засече центриране и с глава прати топката във вратата на Горан Блажевич. Той донесе и третата поредна победа за “червените”. Това бе пето дерби между двата съперника от началото на сезона – три в “А” група и две за Купата на България. В шампионата ЦСКА постигна три победи – 3:0, 1:0 и днес 1:0. За Купата на България двата тима направиха два мача по 0:0, като “сините” продължиха на четвъртфиналите след дузпи.

Стойчо Младенов бе принуден да направи значителни промени в стартовия състав заради петимата отсъстващи футболисти заради наказание. Треньорът не можеше да разчита на Валентин Илиев, Апостол Попов, Борис Галчев, Омар Косоко и вратарят Райс Мболи. Стоян Колев започна на вратата, пред него отдясно излезе Венцислав Василев, а в центъра на отбраната си партнираха Пламен Крачунов (първи мач след завръщането си през зимата) и Джаксън Менди. Отляво започна Жереми Фо-Поре. В средата на терена на мястото на Галчев титуляр излезе Тодор Янчев, който игра с Ивайло Чочев. Немяна Милисавлевич остана резерва заради контузия, а на негово място започна Мартин Петров. На мястото на Косоко на другия фланг излезе Иван Стоянов. В атака играха Емил Гъргоров и Иван Маркович, който дебютира за ЦСКА. В течение на двубоя Маркович и Иван Стоянов си сменяха местата, Мартин Петров също изскачаше на върха на нападението.

Антони Здравков не можеше да разчита единствено на наказания Владимир Гаджев. В защита за “Левски” излязоха Мулдер, Белаид, Даниел Димов и Рикардо Нунеш. В средата на терена на титуляри започнаха Орлин Старокин и Кевин Бру, по крилата Ларсен Туре и Кристовао Рамос, а напред Валери Божинов и Рафаел Бастос.

Първите 15 минути бяха силни и за двата отбора, футболистите започнаха с постоянни атаки и хубав футбол. Още в 17-ата секунда Даниел Димов върна лошо към вратаря Блажевич, който стигна топката преди да излезе в корнер. Там обаче я изпусна и Иван Стоянов отправи удар от малък ъгъл, стражът обаче изби. В 7-ата минута Орлин Старокин удари гредата, като Стоян Колев първо изби топката, която впоследствие се отби в сглобката на гредата и десния страничен стълб. В 12-ата минута Чочев намери Гъргоров на границата на наказателното поле, стреля, но топката излезе в аут. В 14-ата минута Валери Божинов бе заменен принудително и в игра за “Левски” се появи Димитър Макриев. В 20-ата минута Рафаел Бастос направи най-сериозния пропуск за “сините”. След нескопосано действие на Менди топката попадна в Бастос, който остана абсолютно сам срещу Стоян Колев, но заложи на силата и прати топката високо над вратата. След първите двайсет добри минути всичко през първото полувреме приключи. Двата отбора заложиха на отбранителни действия, не рискуваха, почти не атакуваха и се бранеха да не получат гол. Мартин Петров и Иван Маркович се позагубиха за ЦСКА по крилата, както и Рамос и Туре, които не успяха да развиват атаките на “Левски”. Играчите и на двата тима започнаха да грешат страшно много, трудно реализираха повече от три подавания и често изритваха топката в противниковото поле на посоки.

В началото на второто полувреме ЦСКА игра малко по-добре. Мартин Петров можеше да стреля от изгодно положение в 52-ата минута, но се забави и Мулдер изби топката от краката му. В тази ситуация защитникът на “Левски” получи контузия и бе заменен принудително от Пламен Крумов. В 55-ата минута Иван Маркович имаше шанс, но от наказателното поле не успя да уцели вратата, пращайки топката покрай десния страничен стълб. Стойчо Младенов отговори с две офанзивни промени в състава на ЦСКА. От игра излязоха Мартин Петров и Иван Маркович, а на местата им се появиха Гуидо ди Вани и Тони Силва. В 69-ата минута Антони Здравков направи последната си смяна, извади Кристовао Рамос и пусна Станислав Ангелов. В 70-ата минута ЦСКА стигна до разбъркване в наказателното поле на “Левски”, Чочев бе най-съобразителен и нанесе удар, но Блажевич улови. В първите 25 минути на втората част “Левски” не направи нито една атака към вратата на съперника, Макриев и Бастос останаха доста изолирани в предни позиции. Едва в 75-ата минута Пламен Крумов за първи път отправи по-сериозен удар към вратата на ЦСКА след точно изпълнен фаул. Влизането на Тони Силва в редиците на “червените” за пореден път внесе необходимия ефект. Крилото показа качества в 76-ата минута, когато мина през почти половината отбрана в синьо, изведе Иван Стоянов вляво в наказателното поле, той се забави, после извади топката пред вратарското поле, но нямаше кой да засече. В 80-ата минута дойде първото по-спорно положение в двубоя. Гъргоров бе изведен между защитата на “Левски”, но страничният съдия маркира засада. Целият щаб на ЦСКА претендира, че Гъргоров е бил на линията с последния бранител в синьо.

В последните секунди Пламен Крачунов се превърна в герой за “червените”, след като с глава засече топката и донесе геройския успех на ЦСКА. Иван Стоянов центрира от ъгловия удар, Макриев и Туре останаха на едно място, а Крачунов спокойно скочи и насочи топката във вратата

ЦСКА – “ЛЕВСКИ” 1:0
1:0 Пламен Крачунов (90+3)

cska.JPG
ЦСКА:
99.Стоян Колев, 21.Венцислав Василев, 66.Пламен Крачунов, 6.Джаксън Менди, 37.Жереми Фо-Поре, 18.Ивайло Чочев, 5.Тодор Янчев, 28.Иван Маркович (57 – 26.Гуидо ди Вани), 23.Емил Гъргоров (к), 73.Иван Стоянов, 17.Мартин Петров (56 – 7.Тони Силва)
Резерви: 12.Томас Черни, 2.Здравко Илиев, 4.Стивън Сънди, 7.Тони Силва, 11.Неманя Милисавлевич, 26.Гуидо Ди Вани, 27.Браян Ереро
Треньор: Стойчо Младенов

“ЛЕВСКИ”:
1.Горан Блажевич, 2.Дъстли Мулдер (54 – 71.Пламен Крумов), 3.Аймен Белаид, 25.Даниел Димов, 40.Рикардо Нунеш, 6.Орлин Старокин (к), 75.Кевин Бру, 28.Кристовао Рамос (69 – 4.Станислав Ангелов), 59.Ларсен Туре, 16.Рафаел Бастос, 10.Валери Божинов (14 – 7.Димитър Макриев)
Резерви: 24.Атанас Любенов, 71.Пламен Крумов, 4.Станислав Ангелов, 17.Павел Чмовш, 28.Радослав Цонев, 7.Димитър Макриев, 9.Цветан Генков
Треньор: Антони Здравков

Национален стадион: “Васил Левски”
Съдия: Георги Йорданов
Жълти картони: Тодор Янчев, Жереми-Фо Поре (ЦСКА); Ларсен Туре, Кристовао Рамос (Левски)

Двубоят по минути с БЛИЦ
17 секунда – ПРОПУСК на Иван Стоянов. Лошо връщане към вратаря на “Левски” Горан Блажевич. Иван Стоянов би от малък ъгъл, Блажевич с мъка изби
5 – центриране в наказателното поле на “Левски”, Блажевич лови
7 – ГРЕДА за “Левски”, след страхотен удар на Орлин Старокин. Стоян Колев изби удара в гредата, а при добавката Валери Божинов не успя да уцели вратата, като му бе попречено от защитник на ЦСКА
12 – ОПАСНА атака на ЦСКА, след много подавания Чочев намери Гъргоров на границата на наказателното поле, стреля, но покрай вратата
14 – smqna.jpg смяна в “Левски”, на мястото на Валери Божинов влиза Димитър Макриев. Божинов явно е получил контузия
16 – центриране в наказателното поле на “Левски”, Крачунов с глава, но Блажевич лови макар и трудно
20 – ПРОПУСК на Рафаел Бастос. От изключително чиста позици Бастос прати топката над вратата. При подаването в наказателното поле топката се удари в крака на Менди, който не се ориентира добре, след това Бастос би над вратата
27 – засада на Мартин Петров, който искаше да атакува отляво, но остана зад защитата
31 – корнер за “Левски”, Бастос центрира, но Чочев чисти. При второто центриране от ъгловия удар защитата на ЦСКА се справи
33 – jalt.jpg жълт картон за Тодор Янчев, който закъсня при шпагат и влезе в краката на Орлин Старокин
39 – jalt.jpg жълт картон за Ларсен Туре, който влиза грубо в краката на Венцислав Василев
40 – лошо изпълнение от пряк свободен удар на Емил Гъргоров. Крачунов му вдигна топката, за да може Гъргоров да стреля от воле, но не се получи
44 – спокойни последни пет минути на първото полувреме. Много грешки, защитниците действат сигурно
45+2 – край на първото полувреме
—————————————————————–
48 – ВЪЗМОЖНОСТ за Емил Гъргоров. Халфът получи в наказателното поле, но се забави и не успя да стреля към вратата. Удобно положение за удар, тъй като имаше широк периметър
52 – ШАНС за ЦСКА, Гъргоров изведе Мартин Петров отляво, той влезе в наказателното поле, но не посмя да стреля, Мулдер изчисти с шпагат
53 – ще бъде извършена още една принудителна смяна в “Левски”, Мулдер е получил контузия
55 – ПРОПУСК на Иван Маркович. Белаид изпусна сърбина, той стреля от наказателното поле, но покрай десния страничен стълб
59 – ШАНС за ЦСКА, центриране на Гъргоров от фаул, трима души се разминаха с топката до задната греда
64 – ужасно изпълнение на Иван Стоянов от фаул, високо и далече над вратата при центриране
70 – ШАНС за ЦСКА, след продължително разбъркване Чочев нанесе удар, Блажевич спаси
75 – ШАНС за “Левски”, Пламен Крумов отправи силен и хубав удар от фаул, топката мина много близо до левия страничен стълб
76 – добър рейд на Тони Силва, мина през почти половината защита на “Левски”, но успоредно на линията на наказателното поле, подаде към Иван Стоянов, но той се забави, въпреки това извади топката около вратарското поле, но нямаше кой да засече
79 – jalt.jpg жълт картон за Жереми-Фо Поре, за закъсняло влизане в краката на Ларсен Туре
80 – УДАР на Кевин Бру, Стоян Колев избива
80 – СПОРНО положение, страничният съдия Георги Славов маркира засада на Емил Гъргоров. Футболистите претендират, че Гъргоров е бил на една линия с последния в защитата на “Левски”.
86 – лошо изпълнение на Емил Гъргоров от фаул, високо над вратата
90+3 – topka.jpg ГООЛ за ЦСКА, голмайстор Пламен Крачунов. Центриране от корнер, никой не пазеше Крачунов, който заби топката с глава