Всичко свърши! Позорен юбилей за “Левски” след отпадане за Купата

325Всичко за “Левски” свърши! Отборът отпадна за Купата на България на четвъртфинал след загуба с 0:2 от “Ботев” в Пловдив. В първия мач “сините” спечелиха с 3:1 в София, но днес “канарчетата” триумфираха с 2:0 и след общ резултат 3:3 и повече отбелязани голове като гост продължават на полуфиналите. Така “Левски” остана без възможността да спечели купата, което щеше да спаси сезона в годината на 100-годишния юбилей. Отборът е на срамното седмо място в “А” група с 44 точки, на 14 от лидерите Лудогорец и Литекс.

Още по-болезненото за “синя” България е, че точно Станимир Стоилов попари “Левски” за Купата на България. Треньорът, който изведе отбора до големите успехи в Европа преди няколко години, днес тотално заличи сезона на “сините”.

Станимир Стоилов заложи на абсолютно предвидлив състав. В защита започнаха Йордан Христов, Лукин, Спрокел и Веселин Минев. В средата на терена излязоха Томаш Иршак и Анисе, по крилата Мариян Огнянов и Куртеан. В атака си партнираха Юнес Хамза и Феребори Доре.

Антони Здравков заложи Пламен Крумов, който замени контузения Мулдер, Даниел Димов, Белаид и Рикардо Нунеш. В средата на терена започнаха Орлин Старокин и Кевин Бру, по крилата Кристовао Рамос и Ларсен Туре, а в атака Рафаел Бастос и Цветан Генков, който замени контузения Валери Божинов.

Първото полувреме бе слабо, без голови положения. Футболистите играха плахо, домакините се страхуваха да не допуснат гол, който щеше да убие интригата, а гостите продължиха да не успяват да изпитват трудност в организирането на атаките. В пореден мач звездната покупка на “Ботев” Юнес Хамза разочарова. Въпреки че се движи много, нападателят не направи нищо, за да затрудни защитата на “Левски”. Далеч повече умения показа Доре. В 13-ата минута именно Доре настъпи падналия на земята след шпагат Старокин. Капитанът на “сините” поиска смяна в 24-ата минута и на негово място се появи Станислав Ангелов, който сложи капитанската лента. Едва в 34-ата минута Цветан Генков създаде първото чисто положение, отблизо в наказателното поле стреля, но вратарят Стаховяк изби. Последва и добър удар на Кевин Бру. В 40-ата минута “Ботев” организира добра атака чрез Йордан Христов отдясно, който центрира в наказателното поле, Мариян Огнянов продължи назад към Куртеан, който стреля безобразно. Като цяло атаките на “канарчетата” минаваха през фланга на Йордан Христов, по-статични останаха в средата на терена Анисе и Иршак, както и Куртеан отляво. “Левски” в пореден мач изпита изключителна трудност да организира нападение чрез подавания по земя. Цветан Генков остана изолиран, Бастос не му помагаше, а Рамос и Туре по крилата също не се представиха на ниво.

Второто полувреме “Ботев” раздвижи играта, а “Левски” тотално се изложи. Още на почивката Станимир Стоилов извади Мариян Огнянов и вкара Луис Педро, който се оказа козът към победата. В 50-ата минута “канарчетата” откриха резултата именно след гол на Луис Педро. Домакините започнаха атаката отдясно, Хамза отне топката на Белаид, след това намери Йордан Христо в наказателното поле. Защитникът продължи успоредно на голлинията още назад към Луис Педро, който реализира за 1:0. В следващата минута бразилецът можеше набързо да се превърне в герой, след като от абсолютно същото положение стреля, но този път Блажевич спаси. Последваха минути на спокойствие, в които “жълто-черните” владееха играта, а “Левски” се прибра в половината.БЛИЦ

В 69-ата минута съдиите отмениха гол на “Левски”, като телевизионните повторения така и не дадоха ясно ситуацията. След разбъркване в наказателното поле на “Ботев” Бастос прати топката във вратата, но попадението бе отменено заради засада. В 72-ата минута “канарчетата” поведоха с 2:0 след гол на Феребори Доре. Луис Педро започна атака отляво, продължи към Хамза в наказателното поле, който чукна към Доре и той с удар по земя прати топката във вратата.

Антони Здравков реагира веднага и направи две смени. От игра излязоха Рамос и Ларсен Туре, а на техните места се появиха Борислав Цонев и Димитър Макриев. Станимир Стоилов също направи две промени, извади Доре и пусна Георги Сърмов, с който уплътни средата на терена. Малко след това Мъри вкара и Иван Цветков на мястото на Куртеан. “Сините” опитаха финален натиск, но

“БОТЕВ” (ПЛОВДИВ) – “ЛЕВСКИ” 2:0
1:0 Лус Педро (50), 2:0 Феребори Доре (73)

“Ботев” (Пловдив): 1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов, 4.Сърджан Лукин, 83.Сивард Спрокел, 14.Веселин Минев, 17.Абел Анисе, 16.Томаш Иршак, 7.Мариян Огнянов (46 – 15.Луис Педро), 3.Феребори Доре (76 – 88.Георги Сърмов), 8.Алесандру Куртеян (85 – 19.Иван Цветков), 9.Юнес Хамза
Резерви: 27.Илия Николов, 28.Филип Филипов, 6.Алесандру Бенга, 88.Георги Сърмов, 15.Луис Педро, 22.Ромарио, 9.Иван Цветков
Контузени: няма; Наказан: Вандер Виейра
Треньор: Станимир Стоилов

“Левски”: 1.Горан Блажевич, 71.Пламен Крумов, 25.Даниел Димов, 3.Аймен Белаид, 40.Рикардо Нунеш, 75.Кевин Бру, 6.Орлин Старокин (24 – 6.Станислав Ангелов), 59.Ларсен Туре (75 – 7.Димитър Макриев), 16.Рафаел Бастос, 28.Кристовао Рамос (67 – 18.Борислав Цонев), 9.Цветан Генков
Резерви: 24.Александър Любенов, 14.Мики Орачев, 17.Павел Чмовш, 18.Борислав Цонев, 21.Радослав Цонев, 4.Станислав Ангелов, 7.Димитър Макриев
Контузени: Пламен Илиев, Стефан Велев, Антон Огнянов, Валери Божинов, Дъстли Мулдер; Наказан: Владимир Гаджев
Треньор: Антони Здравков

База “Коматево”
Съдия: Станислав Тодоров
Помощници: Георги Тодоров, Мартин Димитров
Жълти картони: Томаш Иршак, Юнес Хамза, Йордан Христов (“Ботев”); Кевин Бру, Рафаел Бастос (“Левски”)

Двубоят по минути с БЛИЦ
6 – удар на Кевин Бру от границата на наказателното поле, високо над вратата
7 – Юнес Хамза опита да премине през Пламен Крумов, не успя в наказателното поле
10 – атака на “Ботев” отляво, Куртеан получава, влиза навътре към половината на гостите, стреля, но в аут
13 – атака на Доре в половината на “Левски”, Старокин направи шпагат, Доре го настъпи и бе отсъден фаул за гостите
19 – опит за атака на Веселин Минев пред наказателното поле, топката му е отнета
23 – няколко атаки на “Ботев” отдясно чрез Йордан Христов, които завършват с центрирания, но нищо опасно за столичани
23 – Орлин Старокин явно няма да продължи, след като преди малко получи контузия
29 – засада на Станислав Ангелов, който беше на левия фланг на атаката на “сините”
34 – ОПАСЕН удар на Цветан Генков отблизо в наказателното поле, Стаховяк избива
37 – добър удар по диагонал на Кевин Бру (“Левски”), топката мина близо до десния страничен стълб
38 – добра атака на “Ботев” Пловдив, Мариян Огнянов пусна към Доре, той влезе в наказателното поле, но не успя да стреля
38 – два поредни корнера за домакините, центрирания, но нищо опасно за гостите от София
40 – ДОБРА атака на “Ботев”, Йордан Христов намери Мариян Огнянов в наказателното поле, той задържа и продължи към Куртеан, който би безобразно, а можеше да стреля към опразнената врата
45 – добър удар на Ларсен Туре от воле, покрай вратата
45+2 – ъглов удар за “Левски”, нищо опасно за домакините
45+3 – край на първото полувреме
———————————————————–
47 – добър удар на Анисе от границата на наказателното поле, покрай вратата
47 – слаб удар по земя на Рамос, който отвърна с контраатака отляво
50 – topka.jpg ГООЛ за “Ботев” Пловдив, голмайстор Луис Педро. Атака отдясно, първо Хамза отне топката на Белаид и я продължи към Йордан Христов, който също продължи към Луис Педро. Бразилецът стреля от малък ъгъл и реализира
53 – ПРОПУСК на Луис Педро отляво. Остана по идентичен начин като при гола отляво от малък ъгъл, стреля, но вратарят улови
57 – атака на Луис Педро отляво, загуби топката, но корнер за “Ботев” Пловдив
58 – центриране, след удар с глава аут
59 –  jalt.jpg жълт картон за Юнес Хамза (“Ботев” Пловдив), който разкървави лицето на Даниел Димов
62 – атака на Хамза отдясно, корнер за “Ботев”. Нищо опасно след това за “Левски”
65 – фаул за “Левски” след отляво на нападението след нарушение на Анисе срещу Рамос
69 – ОТМЕНЕН гол за “Левски” заради засада
73 – topka.jpg ГООЛ за “Ботев” Пловдив, голмайстор Феребори Доре. Атака отляво на Луис Педро, подаде към Хамза, който чукна към Доре и той по земя реализира
80 – ЗАСАДА и ОТМЕНЕН ГОЛ на Рафаел Бастос, съдията Мартин Димитров маркира засадата навреме
89 – атака на Иван Цветков, намери Луис Педро отляво, който обаче не успя да продължи
90 – 4 минути добавено време