Литекс догони Локомотив (София) (СНИМКИ)

1904

Снимки: pfclitex.com

Литекс спечели с минималното 1:0 домакинството си на “Ботев” (Пловдив) в последния мач от 29-ия кръг на “А” група. В герой за “оранжевите” се превърна капитанът Страхил Попов. Защитникът отбеляза с глава в 64-ата минута, което се оказа достатъчно на Красимир Балъков и момчетата му да стигнат до успеха. БЛИЦ

Попов беше герой за Литекс и при гостуването в Коматево на 5 април, когато отбеляза за крайното 0:1, но минута по-рано – в 63-ата. Тази вечер капитанът поражи мрежата на Михаил Иванов след центриране на Данило Асприля и донесе ценните три точки на “оранжевите”. Така Литекс догони втория Локомотив (София), като и двата тима имат по 51 точки и продължава ожесточената битка за класиране в Лига Европа. Три кръга преди края на първенството четвърти е ЦСКА с 48, колкото има и Берое. “Ботев” (пловдив) пък остава на последното място в първата шестица на “А” група, след като и тази вечер не можа да постигне първа победа след разделението за плейофите. “Канарчетата” имат 39 точки.

За мача с “Ботев” Красимир Балъков направи няколко рокади в състава си в сравнение с последните две домакинства. В халфовата линия се завърна Никола Колев, в позицията на плеймейкър започна Петрус Бумал, а на лявото крило заигра Румен Руменов. Треньорът на гостите Петър Пенчев също промени единайсеторката си, като личеше липсата на титулярния страж Адам Стаховяк, както и на Даниел Златков и контузените Цветелин Чунчуков и Лъчезар Балтанов. Както вече стана ясно, в “Ботев” до края на сезона ще се залага само на играчи, които имат договори с клуба и за следващия сезон.

_______________________.JPG

Независимо от подгизналия терен заради обилните валежи в Ловеч през последното денонощие, срещата започна открито и динамично. За 90 минути двата тима си размениха по няколко опасни положение, но гол вкара единствено Страхил Попов. Преди почивката за “Ботев” пропусна Филип Филипов в 9-ата минута, а в 25-ата Лазар Марин излизаше очи в очи срещу Баривиейра, но атаката на гостите бе спряна със засада.

В 34-ата минута Кристиян Малинов опъна мрежата зад Михаил Иванов, но попадението не бе зачетено. Националът получи топката от Бьорн Маарс, който обаче преди да играе с нея беше в положение на засада при центрирането на Данило Асприля отляво. След това Литекс имаше още един шанс. Секудни преди почивката Иван Горанов изпълни пряк свободен удар, но напречната греда спаси “канарчетата”.

Литекс започна втората част много агресивно. По десния фланг се активизира Асприля, чиито центрирания обаче не бяха засечени от неговите колеги в нападение. В 54-ата минута домакините изпуснаха отлична възможност. Страхил Попов пусна отличен пас към Асприля, който обаче прати топката над напречната греда. В 61-ата двата тима си размениха по едно положение, но Божидар Васев и Петрус Бумал не се възползваха, след което се стигна до гола на Страхил Попов. В 64-ата минута Асприля центрира от фаул отдясно, капитанът на Литекс се извиси над всички и с глава отбеляза, като първо топката се отби в напречната греда, след което влетя зад голлинията – 1:0.

До края най-запомнящото се положение беше в 77-ата минута. Тогава стражът на гостите излезе извън наказателното си поле, за да чисти топката, но не по най-добрия начин, резервата Антон Недялков я отне и отправи удар по земя към опразнената врата, но не можа да я уцели и пропусна да подпечата победата на своите. Все пак Литекс стигна до важните три точки и догони Локомотив (София) в класирането. На “оранжевите” предстои гостуване на Берое в неделя от 20:15 часа, докато “железничарите” имат визита в Разград. Лудогорец приема Локо (Сф) в петък от 19:00 часа и при победа ще си гарантира четвъртата поредна шампионска титла.

ЛИТЕКС – “БОТЕВ” (Пд) 1:0
1:0 Страхил Попов (64)

ЛИТЕКС:
31.Винисиус Баривиейра jalt.jpg, 23.Иван Горанов, 13.Васил Божиков jalt.jpg, 5.Рафаел Перес, 16.Страхил Попов topka.jpg , 19.Румен Руменов (88 smqna.jpg 73.Милчо Ангелов), 88.Никола Колев (74 smqna.jpg 3.Антон Недялков), 93.Петрус Бумал, 15.Кристиян Малинов, 70.Данило Асприля (90+2 smqna.jpg 99.Кирил Десподов), 11.Бьорн Маарс Йонсен
Резерви: 12.Александър Конов, 3.Антон Недялков, 4.Пламен Гълъбов, 18.Илия Миланов, 10.Пауло Регула, 99.Кирил Десподов, 73.Милчо Ангелов
Tреньор: Красимир Балъков

“БОТЕВ” (Пловдив): 89.Михаил Иванов, 11.Йордан Христов jalt.jpg, 18.Радослав Терзиев, 22.Пламен Николов, 28.Филип Филипов, 16.Томаш Иршак jalt.jpg (73 smqna.jpg 95.Станислав Дрянов), 38.Милен Гамаков, 24.Лазар Марин, 30.Божидар Васев (70 smqna.jpg 88.Християн Казаков), 7.Мариян Огнянов, 19.Иван Цветков
Резерви: 1.Адам Стаховяк, 6.Даниел Златков, 88.Християн Казаков, 26.Валентин Томов, 20.Серкан Юсеин, 45.Наско Милев, 95.Станислав Дрянов
Треньор: Петър Пенчев

Съдия: Георги Йорданов
Жълти картони: Васил Божиков, Винисиус Баривиейра (Литекс); Йордан Христов, Томаш Иршак (“Ботев” Пд)

Срещата по минути:
3 – Извеждащо подаване за Божидар Васев, но е маркирана засада и атаката на “Ботев” (Пловдив) е спряна.
5 – Кристиян Малинов изведе майсторски Бумал сам срещу вратаря на гостите Михаил Иванов, играчът на Литекс обаче си поведе дълго топката и стражът я улови.
7 – jalt.jpg Първи жълт картон в мача, получава го Васил Божиков за нарушение срещу Мариян Огнянов.
9 – ОПАСНО! Гостите пропускат да поведат. Филип Филипов нахлу в наказателното поле на Литекс, но не успя да отправи точен удар към Баривиейра.
25 – Извеждащо подаване за Лазар Марин, който излизаше очи в очи срещу Баривиейра, но атаката на гостите бе спряна със засада.
32 – Страхил Попов пада за дузпа след съприкосновение на Лазар Марин, съдията Георги Йорданов е безмълвен.
34 – ОТМЕНЕН ГОЛ! Кристиян Малинов опъна мрежата зад Михаил Иванов, но попадението не е зачетено. Националът получи топката от Бьорн Маарс, който обаче преди да играе с нея беше в положение на засада при центрирането на Данило Асприля отляво.
40 – Удар на Румен Руменов не затруднява Михаил Иванов.
44 – Асприля опита да вкара със задна ножица, пращайки топката покрай лявата греда на вратата на “Ботев”.
45 – ГРЕДА! Иван Горанов изпълни пряк свободен удар, топката срещна лявата греда на вратата на гостите.
45 – Добавеното време е 1 минута.
45+1 – Край на първото полувреме.
——————-
49 – Изстрел на Никола Колев прелита над напречната греда.
54 – ОПАСНО! Асприля не успя да нацели добре топката след центриране на Страхия Попов и я изпрати над напречната греда.
61 – Божидар Васев напредна сам срещу Баривиейра, Иван Горанов го догони и леко го докосна в гръб, което беше достатъчно на играча на “Ботев” да падне и да опита да си изпроси фаул. Съдията Георги Йорданов е безмълвен.
61 – ОПАСНО! В ответната атака Асприля центрира отлично към Бумал, който пред Михаил Иванов засече от движение, но покрай лявата греда в аут.
64 – topka.jpg ГОООЛ! Литекс повежда – 1:0! Капитанът Страхил Попов бележи. Асприля центрира от фаул отдясно, защитникът на домакините се извиси над всички и с глава отбеляза, като първо топката се отби в напречната греда, след което влетя зад голлинията.
* Страхил Попов донесе победата на “оранжевите” в Коматево на 5 април, когато отбеляза в 63-ата минута.
68 – Божидар Васев се превива от болка, след като Иван Горанов го посече край тъчлинията.
74 – Бумал получи топката от Страхил Попов, ударът му е неточен.
74 – smqna.jpg Красимир Балъков прави първа смяна. Никола Колев излиза, Антон Недялков се появява в игра.
77 – ОПАСНО! Михаил Иванов излезе извън наказателното си поле, за да чисти топката, но не по най-добрия начин, Недялков я отне и отправи удар по земя към опразнената врата, но не успя да я уцели и пропусна да се разпише.