Майорка излъга Леванте и е близо до ЛЕ, Валенсия е в ШЛ

Севиля и Осасуна също запазиха шансове за евротурнирите, а Сарагоса се доближи до спасението

Майорка успя да излъже като домакин Леванте с 1:0 в предпоследния 37-и кръг на Примера дивисион и да го измести от шестото място заради по-добрите си показатели в директните двубой. Първият им мач през януари завърши 0:0 във Валенсия. Сега четвъртата поредна победа за балеарците в Примера донесе Томас Пина в 54-ата минута след асистенция на Гонсало Кастро. С тази победа Майорка излезе на шесто място с 52 точки, колкото има и Леванте, който обаче отстъпва в директните сблъсъци с балеарците и остава седми въпреки по-добрата си голова разлика,БЛИЦ

Валенсия победи у дома Виляреал с 1:0 и кръг преди края си гарантира третото място в крайното класиране и участие в Шампионската лига догодина. Голът за успеха на „прилепите” вкара бразилецът Жонас в последната 90-а минута. Така Валенсия събра 61 точки и не може да бъде изместен от третата позиция, докато „жълтата подводница” е на 16-о място с 41 точки и ще продължи битката си за оцеляване в последния кръг.

Атлетико (Мадрид) също запази шансове за участие в Шампионската лига, след като обърна у дома четвъртия Малага с 2:1 и се доближи на 2 точки от него. „Дюшекчиите” стигнаха до трите точки с голове на Коке (69) и Адриан Лопес (79), а преди това гостите бяха повели с попадение на Елисеу (38). С успеха си Атлетико (Мадрид) излезе пети с 53 точки, докато Малага остава четвърти с 55 пункта.

Севиля също запази минимални шансове да се добере до участие в евротурнирите, след като разби борещия се за оцеляване Райо Валекано с 5:2. Головете за успеха на андалусци вкараха Баба Диавара (31, 47) Кала (43), Хосе Антонио Рейес (65) и Фредерик Кануте (81). Точен за гостите на два пъти пък бе Диего Коща (37-дузпа, 77). С тази победа Севиля събра актив от 49 точки и се намира на 9-ата позиция в класирането, но само на 3 точки от 6-ото място, което дава право на участие в Лига Европа. Райо Валекано пък остава застрашен от изпадане, като заема 17-ата позиция с 40 точки и 5 поредни загуби на сметката си.

Също важен успех в битката си за евроквота записа Осасуна, който надви у дома Реал Сосиедад с 1:0. Единственият и победен гол бе дело на Ибрахима Балде (13). С този успех памплонци събраха 51 точки и заемат осмото място, изоствайки на точка от шестата позиция, която дава право на участие в Лига Европа. Гостите от Сан Себастиан остават на 14-ото място в класирането с 44 точки и не са застрашени от изпадане.

В борбата си за оцеляване пък Сарагоса обърна като домакин изпадналия вече Расинг (Сантандер) с 2:1. Кантабърци поведоха с гол на Кристиан Фернандес (11), но арагонци измъкнаха трите точки с попадения на Елдер Пощига (13) и Лафита (78). Така Сарагоса събра 40 точки остава на 18-о място, но има равен актив със 17-ия Райо Валекано, на който отстъпва както в преките двубой така и по голова разлика. Расинг (Сантандер) е твърдо последен с 27 пункта.

ИСПАНИЯ
ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 37 КРЪГ
05.05.12
22:00 ч.
Сарагоса – Расинг (Сантандер) 2:1
0:1 Кристиан Фернандес (11), 1:1 Елдер Пощига (13), 2:1 Лафита (78)
Гранада – Реал (Мадрид) 1:2
1:0 Франко Хара (5), 1:1 Кристиано Роналдо (81-дузпа), 1:2 Кортес (90+2-авт.)
05.05.12
22:00 ч.
Севиля – Райо Валекано 5:2
1:0 Баба Диавара (31), 1:1 Диего Коща (37-дузпа), 2:1 Кала (43), 3:1 Баба Диавара (47), 4:1 Хосе Антонио Рейес (65), 4:2 Диего Коща (77), 5:2 Фредерик Кануте (81)
05.05.12
22:00 ч.
Барселона – Еспаньол 4:0
1:0 Лионел Меси (12), 2:0 Лионел Меси (64-дузпа), 3:0 Лионел Меси (69), 4:0 Лионел Меси (79)