Пет месеца по-късно: шеф на ЦСКА проговори за американците, които искат да купят клуба
Тодоров призна, че според неговото лично мнение, задълженията на ЦСКА възлизат на около 24-25 млн. лв.
“Писанията объркват феновете на клуба. Трябва да се изчака още известно време за решението на съда, за да се знае кои претенции на кредиторите ще бъдат приети. Тези, които бяха заявили с малко изключения обжалваха отхвърлянията им от страна на синдика. Не може да се знае кои обжалвания ще приеме съда. Според мен, личното ми мнение, не на съдията, в рамките на 24-25 млн. лв. ще бъдат общите задължения на клуба. Не е важно колко ще е самият дълг като стойност, а структурата му. Зависи какви ще са кредиторите, които ще бъдат одобрени като такива. Тези задължения спокойно могат да бъдат намалени и да придобият съвсем друг вид. За тези 2 години променихме структурата на дълга, но го и намалихме. От безброй футболисти и клубове до там, че голяма част от задълженията са към тогавашните собственици – Лира, Инджов, Манджуков и т.н. Решението на съда не се знае кога ще стане ясно. Няма срок. Дано да е скоро.”
“Със синдика работим добре и в координация. Всички процеси трябва да се изпълнят до 30-и юни, защото след тази дата приключва лицензирането за “Б” група и ще обезсмисли следващи оздравителни процеси в клуба. Това дружество може да направи добър оздравителен план, ако човек с финансови възможности поеме поне първоначалните плащания. Не мога да говоря от името на Гриша Ганчев”, каза Тодоров, след което бе помолен да коментира интервюто на Трой Брейзъл пред Sportal.bg, в където американецът заяви, че има инвеститори, желаещи да купят ЦСКА, но от българска страна отказват да му предоставят информация за цената на клуба.
“С тях сме във връзка от края на август 2015 г. Познавахме се от преди това, тъй като правехме едни реклами с тях. Те имат освен всичко и рекламна фирма. Все още, да ви кажа честно, не виждам солидност от тяхна страна, за да могат те да застанат зад клуба. Те са реално посредници, които могат да намират големи инвеститори. По-голямата си дейност определено развиват в Америка. Имат пробиви както в НБА, където са били посредници в някои сделки, така и в Мейджър сокър лигата. Тук не знам доколко ще успеят да си защитят един план и да преначертаят някакво бъдеще за някои инвеститори. Все пак футболът в България е на изключително ниско ниво и второ -сумите, които се получават от ТВ права и друга маркетингова дейност са доста ниски, на едно от последните места в Европа. Футболът не е печеливш бизнес. Който твърди обратното, значи лъже. До голяма степен футболът в България е социална дейност”, разясни изпълнителният директор на “червените”, след което продължи с други теми.
“До колкото знам Васил Божков не се е свързал със синдика. Този, който ще застане зад клуба, да го афишира официално. И да има предварителен оздравителен план, трябва да има човек, който да застане зад него. БФС няма с какво да ни помогне в този момент, когато можеха, не го направиха. Всичко е в ръцете на съда, а след това и на кредиторите.
Хубавото на тази процедура по несъстоятелност, че в българския съд няма юрисдикция с решенията на ФИФА. Какво ще рече това – тези, които са ни осъдили в световната футболна централа, тук няма как претенциите им да бъдат уважени. Тези играчи ще получат заплатите, които са си заработили, нищо повече. Официално нито един човек не се е отказал от дължимите си възнаграждения.
Ако съдът не одобри оздравителния план? Най-вероятно просто клубът ще приключи. Ще обяви несъстоятелност и ще тръгне към ликвидация. Докато това дружество е живо, няма как да го замести друго. Сега по наредбите на БФС, ако ново дружество дойде, то ще трябва да започне от самото начало, от окръжните групи. Това е самоубийство. С времето феновете ще се обезверят, ще остане само твърдото ядро от фенове. Най-добрият вариант е оздравяването, всичко останало ще бъде много трудно”, поясни Тодоров.