Кокала решава дали ЦСКА ще вземе Купата, излъга Любо Пенев

3798

Последният в “А” група Монтана се класира за първи път в историята на финал за Купата на България. Отборът на Емил Велев успя да елиминира Литекс след минимална загуба с 0:1 на реванша в Ловеч. Монтана беше спечелил първата среща с 2:0 на стадион “Огоста” и с общ резултат 2:1 стигна до битката за трофея. В нея на 25 май на “Васил Левски” Кокала и момчетата му скачат на ЦСКА, който елиминира Берое след две победи с по 2:0.БЛИЦ.СПОРТ

За Велев това ще е трети финал като треньор, и то начело на трети различен отбор след загубените битки за трофея със Славия (0:1 от ЦСКА през 2011 г.) и Локомотив (Пловдив) (1:2 oт Лудогорец през 2012 г.).

Автор на единственото попадение на мача в Ловеч тази вечер стана Кристиян Малинов в 33-ата минута. “Оранжевите” на Любослав Пенев тотално надиграха гостите, пропускайки редица ситуации пред Ивайло Василев, който направи отличен мач. Юношата на Левски на няколко пъти блесна с перфектни намеси, отчайвайки играчите на Литекс. На два пъти и гредите помогнаха на гостите.

Докато положенията пред Василев се редяха едно след друго, за Монтана единствената ситуация за целия двубой беше в 28-ата минута. Тогава Иван Стоянов напредна по левия фланг, нахлу в наказателното поле и преодоля Александър Цветков, но стреля във външната страна на мрежата.

Много активни за Литекс бяха младоците Александър Георгиев, Кирил Десподов и Кристиян Малинов, а Бьорн Маарс Йонсен пропусна страхотен шанс в 26-ата минута. В 33-ата “оранжевите” поведоха. Точен за 1:0 беше Кристиян Малинов. Десподов центрира отдясно и след няколко рикошета ударът на Малинов отблизо влетя в мрежата на гостите.

До почивката Арсенио Нунеш нацели напречната греда, а Десподов изпусна добър шанс.

И през второто полувреме “оранжевите” доминираха, докато гостите от Монтана единствено се отбраняваха и дори не поглеждаха към вратата на Литекс. След почивката футболистите на Литекс създадоха още повече положения, но втори гол така и не падна. Най-фрапантните пропуски направиха Десподов, Йонсен, Александър Георгиев, а в 77-ата минута Малинов не успя да вкара след добавка с глава, пращайки топката в напречната греда.

Пенев потърси промяна, пускайки на терена Никола Колев и Милчо Ангелов, но резултатът остана непроменен и Монтана се класира на финала донякъде и с известна доза късмет.

ЛИТЕКС – МОНТАНА 1:0
1:0 Кристиян Малинов (33)
(в първата среща 0:2)

Реваншът по минути:
5 – Удар на Александър Георгиев, вратарят на Монтана Ивайло Василев лови топката.
15 – ОПАСНО! Центриране към Кирил Десподов, той падна в наказателното поле на Монтана, Йонсен също не успя да насочи топката към вратата, но в движение Александър Георгиев успя да стреля силно, но над напречната греда.
28 – Първа възможност за гостите. Иван Стоянов напредна по левия фланг, влезе в наказателното поле, преодоля Александър Цветков, но скъси много ъгъла и би във външната страна на мрежата.
33 –  ГОООЛ! 1:0 за Литекс! Кристиян Малинов откри резултата. Кирил Десподов центрира отдясно и след няколко рикошета ударът на Малинов отблизо влетя в мрежата на гостите.
40 – ГРЕДА! Арсенио Нунеш пробва центриране, при което топката кацна на напречната греда на вратата на Монтана.
42 – jalt.jpg Иван Стоянов също е санкциониран. Нападателят на Монтана с жълт картон за реплика към съдията Станислав Ставров.
44 – ОПАСНО! Десподов засече от воле след извеждащо подаване на Петрус Бумал, Ивайло Василев се намеси решително и спаси.
45+2 – Край на първото полувреме.
————–
48 – Пропуск на Йонсен след центриране на Десподов.
51 – jalt.jpg Жълт картон за Асен Георгиев, който спря атака на Литекс с цената на нарушение.
56 – ОПАСНО! Нов страхотен шанс за Литекс, Нунеш проби отляво, подаде на Десподов, който нанесе удар по земя, но Ивайло Василев спаси.
63 – ОПАСНО! Литекс пропиля отличен шанс. Александър Цветков центрира, Александър Георгиев с глава отправи силен удар, който Ивайло Василев отрази, след което Йонсен не може да засече топката в опразнената врата.
77 – ГРЕДА! Десподов изпълни силно от пряк свободен, Василев изби, а топката се насочи право към Малинов, който засече с глава, а напречната греда спаси гостите.
82 – ОПАСНО! Десподов центрира отдясно, но Малинов във вратарското поле не успя да засече.
84 – Капитанът на домакините Антон Недялков получи контузия и се нуждае от лекарска помощ.
90 – Добавеното време е 5 минути.
90+1 – Пропуск на Рафаел Перес.
90+5 – Край на реванша. Литекс победи с 1:0 Монтана, но гостите се класират за финала след общ резултат 2:1.

ЛИТЕКС: 12.Александър Конов, 3.Антон Недялков (87  smqna.jpg 23.Иван Горанов), 5.Рафаел Перес, 4.Пламен Гълъбов (83  smqna.jpg 88.Никола Колев), 21.Александър Цветков, 93.Петрус Бумал, 15.Кристиян Малинов , 8.Александър Георгиев, 77.Арсенио Нунеш (83  smqna.jpg 73.Милчо Ангелов), 99.Кирил Десподов, 11.Бьорн Маарс Йонсен
Резерви: 30.Иван Аврамов, 23.Иван Горанов, 4.Красимир Станоев, 88.Никола Колев, 19.Румен Руменов, 10.Васил Шопов, 73.Милчо Ангелов
Треньор: Любослав Пенев

МОНТАНА: 33.Ивайло Василев jalt.jpg , 26.Йордан Тодоров, 5.Асен Георгиев jalt.jpg,  3.Иван Михов, 6.Христофор Хубчев jalt.jpg , 24.Оливие Боне (57  smqna.jpg 15.Георги Ангелов), 25.Станислав Генчев, 7.Иван Коконов (46  smqna.jpg 8.Иван Минчев), 16.Владимир Мичев, 10.Иван Стоянов jalt.jpg, 20.Петър Атанасов
Резерви: 1.Христо Иванов, 15.Георги Ангелов, 13.Раиф Мурадов, 17.Георги Пашов, 8.Иван Минчев, 22.Сергей Георгиев, 9.Атанас Илиев
Треньор: Емил Велев