Сензация! Натупахме втория в света!

България постигна изключително престижна победа като гост срещу втория в света тим на Холандия. “Лалетата” откирха малко преди почивката с гол на Робин ван Перси, но Ивелин Попов изравни малко след подновяването на играта, а Илиян Мицански донесе успеха с гол в 93-ата минута.

Така новият селекционер на “лъвовете” Любослав Пенев продължава да е без загуба след визитите в Унгария и Холандия и до този момент успя в желанието си да “отлепи от дъното ютията” на представителния ни тим по футбол,sportni.bg
Подкрепяни от около 47000 зрители по трибуните “лалетата” започнаха по-активно и натиснаха от самото начало. Българите обаче стояха също добре и се опитваха да задържат топката и играта далеч от своето наказателно поле.

В 11-ата минута Холандия беше близо до опасно положение, но Клаас Ян Хунтелаар не успя да овладее топката пред вратата на Стоян Колев.

Нашите отговориха с две добри атаки. Първата от тях бе спряна със засада на Станислав Манолев, а при втората Валери Божинов не можа да намери около точката за дузпа Ивелин Попов.

В 26-ата минута домакините бяха много близо до откриване на резултата след корнер. Разбъркването в нашето наказателно поле обаче бе преодоляно със самоотвержена изява на голлинията на Веселин Минев.

Нашият звезден миг през първата част пък бе в 44-ата минута. Тогава Валери Божинов нацели горната греда над Тим Крул след отлично изпълнение на пряк свободен удар.

В ответната атака обаче Робин ван Перси получи чудесен пас и вкара в българската врата за 1:0. Лидерът на Арсенал изпревари Иван Иванов и от движение от десетина метра прониза Стоян Колев.

За повече през първата част нямаше време и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 1:0 за Холандия.

След почивката нашите започнаха ударно и в 48-ата минута стигнаха до дузпа след игра с ръка на Рафаел ван дер Ваарт в наказателното поле. Минута по-късно Ивелин Попов застана зад топката и не сбърка – 1:1.

В 63-ата минута Стоян Колев увисна при центриране от ляво, но Хунтелаар с глава не можа да намери целта.

Домакините усилиха натиска, но и нашите продължиха да играят много прилично в отбран. Реззервният вратар Иван Чворович също имаше добра изява при далечен удар на Уесли Снайдер.

Въпреки напредването на времето и извършените смени темпото на двубоя се повишаваше с всяка изминала минута. Така в 87-ата минута Иван Стоянов стреля отдалеч, а при контраатаката на “лалетата” Ариен Робен поиска дузпа за съприкосновение с Николай Бодуров и Светослав Дяков. Такава обаче не бе отсъдена.

Секунди оставаха преди последния съдийски сигнал, когато българските “лъвове” изригнаха и наказаха Холандия насред Амстердам. Станислав Манолев пресече лош пас на “лалетата”, напредна и центрира великолепно към Илиян Мицански.

Мицански бе непокрит и с глава прати топката за втори път в мрежата на Тим Крул.

Така България постигна престижна победа, която със сигурност ще повиши самочувствието на нашите и ще изстреля нагоре тима ни в класациите на статистиците.

На 29 май от 21:00 часа предстои втората контрола за седмицата на българските национали. В Залцбург съперник на възпитаниците на Любослав Пенев ще е Турция.
—–
Приятелска среща по футбол

Холандия – България 1:2

голмайстор: 1:0 Робин ван Перси 44, 1:1 Ивелин Попов 49, 1:2 Илиян Мицански 90+3

стадион: “Амстердам Арина”
зрители: 47000

главен съдия: Тейшейра Витиенес (Испания)
жълти картони: Джон Хейтинга, Рафаел ван дер Ваарт (Холандия), Николай Бодуров (България)

състави:

Холандия: Тим Крул, Джон Хейтинга, Йорис Матайсен (16-Вилфред Баума), Йетро Вилемс (64- Шаарс), Грегори ван дер Вил, Марк ван Бомел, Уесли Снайдер, Рафаел ван дер Ваарт (64-Дирк Каут), Клаас Ян Хунтелаар (77-Ариен Робен), Робин ван Перси

България: Стоян Колев (72-Иван Човрович), Йордан Минев (56-Иван Стоянов), Николай Бодуров, Иван Иванов (72-Валентин Илиев), Веселин Минев, Светослав Дяков, Владимир Гаджев, Георги Миланов (85-Христо Златински), Станислав Манолев, Ивелин Попов (78-Александър Тонев), Валери Божинов (60-Илиян Мицански)