Кои тактики ще господстват на Евро 2012?
Богатият на голове сезон в европейския футбол предполага доста попадения и на Евро 2012, въпреки вероятния превес от консервативни тактики с по един нападател на турнира.spottni.bg
Сезон 2011-2012 беше един от най-резултатните в модерната история на европейския футбол. Барселона и Реал Мадрид преминаха бариерата от 100 гола в Ла Лига – каталунците отбелязаха 114, докато шампионите от испанската столица нанизаха 121, за да подобрят досегашния рекорд, отново техен, от 107 попадения. Имаше страхотни резултати и в английската Висша лига – най-забележителна бе победата с 8:2 на Манчестър Юнайтед над Арсенал, и отношението попадения към мачове във всички пет големи първенства на Европа с изключение на Германия, к
Строители на Националния стадион във Варшава ще саботират…
Водещите голмайстори на континента счупиха различни рекорди и не говорим само за Лионел Меси и Кристиано Роналдо, които помежду си вкараха общо 96 попадения за първенство. Клаас-Ян Хунтеелар отбеляза 29 попадения в Бундеслигата – първият играч с подобно постижение от 31 години. Друг холандец, Робин ван Перси, пък стана едва четвъртият футболист с поне 30 гола във Висшата лига за последните 12 години. Независимо от намаляващия процент голове в мачовете на Мондиали (2.71 гола през 1994 година до 2.27 в Южна Африка през 2010 година), попаденията явно не липсват в Европейските първенства.
На Евро 2004 и Евро 2008 имаше средно по 2.48 попадения, което е по-малко от записаното 2.74 на Евро 2000, но пък доста повече от разочароващото 2.06, отбелязано на Евро 1996 в Англия, където за първи път участваха 16 тима. Тактически се очаква в Полша и Украйна да доминира формация 4-2-3-1, както беше и на Мондиал 2010, където тя беше използвана от Германия, Холандия и шампиона Испания – три от общо четирите полуфиналисти. Очаква се и трите гранда да запазят тактиката си и сега, макар те да я практикуват по различен начин – Испания са известни със стила си на пасове “тики-така”, докато Германия и Холандия разчитат повече на бързи атаки. Решението на Лоран Блан да повика колкото се може повече атакуващи играчи в състава на Франция пък свидетелства, че “петлите” вероятно ще играят в система 4-3-3, която бе използвана наскоро при успеха с 2:0. Италия играха с класическото за тях 4-3-1-2 в единствената си контрола преди Европейското, срещата с Русия. Мачът обаче завърши със загуба 0:3 за тях, което може да накара селекционера на “адзурите” Чезаре Прандели да промени подхода си. Той намекна, че може да въведе защита от трима души в лицето на Андреа Бардзали, Леонардо Бонучи и Джорджио Киелини – триото от Ювентус, което допусна едва 20 попадения през този сезон в Серия А. “Има седем играч на Юве в състава на Италя и системата 3-5-2 може да се окаже печеливша заради няколко неща”, сподели Джеймс Хорнкасъл, футболен автор, специализиращ в италианския футбол. “Гръбнакът на отбора игра много често с тази формация през сезона, по-свежа е и на тях им идва по-лесна от 4-3-1-2, която много от футболистите трябваше да учат наново. Защо не се предадат увереността и манталитета на победител от играчите на Юве към целия състав на Италия?”, добави той.
Англия пък може да бъде един от малкото отбори на турнира, който играе с двама централни нападатели, предвид предпочитанията на селекционера Рой Ходжсън. “Ако играеш с двама нападатели, имаш допълнително предимство, защото който и да получи топката, има наблизо подкрепа през цялото време. А ако се пращат топки напред, някой трябва да заплаши крайната линия на защитата”, казва спецът. Отсъствието на Уейн Рууни от първите два мача на “Трите лъва” заради наказание окуражи Ходжсън да експериментира в контролите на Англия преди Евро 2012, а в тях Ашли Йънг бе назначен за подкрепа на самотен нападател в система 4-4-1-1.
Като цяло, не се очакват много иновации на турнира. НА големи турнири, треньорите имат малко време, за да наредят играчите си и обикновено залагат повече на прагматизма пред тактическата изобретателност.