Интересен казус: може ли “Армията” и “Панчарево” да бъдат “подарени” след 5 г. (какво гласи законът)
Вчера в медиите излезе информация, че правителството е променило статута на стадион “Българска армия” и тренировъчната база в Панчарево, ползвани от ЦСКА-София, и ги вкарва в капитала на държавната фирма за управление на имоти “Национална спортна база” ЕАД. Имотите, заедно с построените в тях сгради и съоръжения, се променят от публична държавна в частна държавна собственост.
“С апортирането чрез записването на нови акции ще бъде увеличен капиталът на “Национална спортна база” ЕАД със стойността на непаричната вноска, представляваща правото на собственост върху имотите. Това ще позволи при едно добро управление да бъдат реализирани инвестиционни проекти и съответно свободен паричен ресурс. sportal.bg
С оглед правния режим на частната държавна собственост ще се разшири кръгът от възможности за по-доброто стопанисване на имотите. Целта е да се постигне по-добро и по-ефикасно управление, за да се развият и да се използват активно като спортни имоти”, обосноваха се от правителството в оставка.
От спортното министерство уточниха, че цялостната политика е насочена към вкарването на имотите в търговските дружества.
Каква е истинската цел на решението “Армията” и “Панчарево” да станат от публична държавна в частна държавна собственост все още не е много ясно, но Sportal.bg откри следното:
Чл. 7. (3) от Закона за държавната собственост гласи:
(3) Имотите и вещите – частна държавна собственост, могат да бъдат обект на разпореждане и да се придобиват по давност. За тях се прилагат разпоредбите на Закона за собствеността, доколкото в този закон не е предвидено друго.
Член 79 от Закона за собствеността пък гласи:
Чл. 79. (1) Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години.
(2) Ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.
Т.е. това означава, че съществува възможност след 5 години “Армията” и “Панчарево” да не са вече собственост на държавата, а да отидат в частни “добросъвестни” ръце. И другият интересен казус е ако дадено физическо или юридическо лице придобие имота, но след 12 години реши, че неговото дружество няма да издържа повече ЦСКА, как ще му бъдат отнети двете съоръжения и няма ли да се стигне до дела, които да продължат с години?
Ако двата имота бяха останали публична държавна собственост, това означава, че те няма как да бъдат придобити по давност от юридически и/или физически лица.