Голям Кристиано Роналдо прати холандците вкъщи

Португалия победи Дания с 2:1 в последна среща от група “B” на Евро 2012, играна на стадион “Металист” в Харков. Головете за иберийците вкара Кристиано Роналдо, а Рафаел ван дер Ваарт отбеляза попадение за лалетата. По този начин, Португалия се класира за 1/4 финала на първенството, където ще срещне Чехия.EURO2012.BNT.BG

Паоло Бенто не изневери на стила си и заложи на познатата схема 4-3-3 с Кристиано Роналдо, Нани и Пощига в атака. Колегата му Берт ван Марвайк реши да рискува всичко и пусна тараните Робин ван Перси и Клаас Ян Хунтелаар срещу защитата на иберийците.

Първата част започна взривоопасно. В 4-тата минута Уесли Снайдер стреля отблизо, но неточно. Холандците увеличиха натиска си и откриха резултата в 11-тата минута. Ариен Робен подаде прецизно към Рафаел ван дер Ваарт, който прати топката в мрежата на Руи Патрисио след феноменален мощен удар. Това отключи иберийския гняв и атаките към Стекеленбург не закъсняха. Кристиано Роналдо се възползва от грешно отиграване в холандската защита, след което проби и уцели гредата. Въпреки пропуска, португалската звезда продължи с набезите си и в 27-та минута взриви трибуните, изравнявайки резултата. Жоао Перейра пусна хитър пас в уличка, асът на Реал Мадрид пое топката и хладнокръвно отбеляза. Така, той се превърна в първия португалски футболист, вкарвал попадения в пет поредни големи първеснтва.

Младият Джетро Вилемс можеше да остави своите с човек по-малко, след като влезе грубо в краката на Моутиньо след почивката. Главният рефер Никола Рицоли обаче, го пожали само с жълт картон. Битката продължи оспорвано и в 53-тата минута лалетата бяха близо до нов гол. Защитникът Рон Ваал се възползва от центриране, но изстрелът му с глава мина над напречната греда. Постепенно, играта стана по-накъсана и наставниците решиха да сменят част от титулярите си. Бенто пусна Нелсон Оливейра, Кущодио и Роландо, а Марвайк даде шанс единствено на Афелай. 15 минути преди края на срещата Кристиано Роналдо нанесе втория си смъртоносен удар. Звездата получи пас в малкия пеналт, финтира неадекватния Ван дер Виил и отблизо не сгреши – 2:1. В 80-тата минута Ван дер Ваарт нацепи десния страничен стълб след топовен удар. Последваха опасни положения от страна на Хунтелаар, Ван Перси и Уесли Снайдер, но до изравнителен гол така и не се стигна. Черешката на тортата стана факт в 90-тата минута, когато уникално представилия се Роналдо нацепи гредата за втори път.

В другата среща, Германия победи Дания с 2:1. По този начин немците заеха първото място с пълен актив от точки, следвани именно от Португалия с 6 точки. Червения динамит получи адмирации от цяла Европа, заемайки третото място, а световният вицешампион Холандия напусна безславно турнира без спечелена точка.