Скандално съдийство и Уаза пратиха Англия на върха

Англия постигна изключително важна победа срещу Украйна в последна среща от група “D” на Евро 2012. Трите лъва се наложиха с минималното 1:0 и по този начин оглавиха класирането, тъй като в другия мач от потока Швеция надигра Франция с 2:0. На 1/4 финалите, островитяните ще срещнат тима на Италия, който зае втора позиция в група “C” вчера. Най-спорното положение в битката обаче, стана факт в 62-та минута, когато главният рефер Виктор Касай отмени чист гол за домакините.euro2012.bnt.bg

Нападателят на Манчестър Юнайтед Уейн Рууни се завърна в титулярния състав на Англия, след като наказанието му най-после изтече. Рой Ходжсън заложи на тактическа постройка 4-4-1-1, като пред Уаза действаше единствено съотборникът му в тима на червените дяволи – Дани Уелбек. Украинците, от своя страна, излязоха без звездата си Андрий Шевченко, който изпитваше болки в коляното през последните няколко дни. Освен него, другият топ стрелец Андрий Воронин също не попадна сред титулярните избранници на Блохин. Тяхното място заеха асовете Милевски и Девич, а схемата на тима бе 4-4-2.

Първата част започна с териториално предимство за домакините. Далечни шутове на Ярмоленко и Гусев минаха над вратата на Джо Харт. Англия, от своя страна не отправи нито един точен изстрел към Пятов. Най-чистото положение преди почивката изпусна Уейн Рууни. В 30-тата минута Ашли Йънг проби отляво и центрира остра топка, която кацна на главата на десетката, но ударът му мина на сантиметри от десния страничен стълб.

Феновете на Трите лъва избухнаха две минути след подновяването на играта. Стивън Джерад финтира по перфектен начин Ярмоленко и центрира в малкия пеналт, вратарят Пятов се размина нескопосано с топката и за Уейн Рууни не остана друга възможност, освен да открие резултата. В 62-та минута дойде най-спорното положение в мача. Марко Девич би силен удар и преодоля Джо Харт, но Джон Тери изби топката със сетни сили. На повторението обаче, се видя, че тя е преминала голлинията с целия си обем. Въпреки това, главният рефер Виктор Касай не отсъди нищо. Виждайки как се развива мача, Олег Блохин реши да пусне тежката артилерия, заменяйки Девич с мегазвездата Андрий Шевченко. В 73-тата минута Короплянка изстреля невероятен снаряд от 30 метра, но английският страж отново бе на мястото си. Малко по-късно Джон Тери докосна неволно топката с ръка в своето наказателно поле, но съдията не посочи бялата точка. До края срещата украинците така и не успяха да пробият желязната британска отбрана и логично напуснаха надпреварата.