От днес светът е Зимна олимпиада! (видео+галерия)
Церемонията започна с представянето на плакатите на всички страни домакини на Зимни олимпийски страни в миналото и обратното броене, в което се включиха всички 35 000 зрители. На сцената се появи огромен леден куб, а зрелищни фойерверки озариха с невероятно разнообразие от багри и форми нощното небе над олимпийския стадион. Те изписаха със своята светлина английската дума за “Добре дошли” – Welcome, след което действието отново се пренесе във вътрешността на стадиона.
Главни действащи лица в церемонията бяха пет деца, чиито костюми символизираха петте елемента – огън, вода, дърво, метал и вода. Те откриха кристална топка, която ги върна назад във времето, за да покаже, че всички живи същества могат да живеят заедно и да празнуват живота. Посредством своята карта децата попаднаха в мистериозна пещера, където откриха древен стенопис, на който се появиха много важни за корейската история и култура символи. Оживяха белият тигър, синият дракон, червената птица и черната костенурка.
След това зрителите видяха музикален и танцов разказ за ин и ян, в който участваха 371 души, създали удивителна хармонията на сцената.
Шестима олимпийски шампиони внесоха корейското знаме, облечени в традиционно корейско палто турумаджи, и го предадоха на почетната стража, която го издигна на пилона под звуците на националния химн.
След това започна парадът на нациите, в който България бе под номер 32. Обикновено нашите дефилират в началото му, но този път бе по-различно заради корейската азбука. Знаменосец на родната делегация бе голямата ни надежда за медал Радослав Янков, а в първата редица от спортисти бе и неговата колежка в сноуборда Александра Жекова, пета от Олимпиадата в Сочи 2014.
Много вълнуващ момент бе, когато на стадиона излезе обединеният отбор на Северна и Южна Корея, чийто двама знаменосци развяваха флага на Корейския полустров.
Въпреки минусовите температури знаменосецът на Тонга отново бе гол до кръста и намазан с масло, както бе на Летните олимпийски игри в Рио 2016.
Русия пък дефилира под олимпийския флаг след големия скандал с допинга, довел до спирането от участие на повечето големи имена в зимните спортове.
След парада на нациите домакините представиха красотите на Южна Корея с 3D визуализация на сцената на фона на традиционната песен Жон сонг ариранг, изпълнена на живо.
“Радвам се да ви видя и сърдечно да ви приветствам с добре дошли на Зимните олимпийски игри в Пьонгчанг, заяви председателят на организационния комитет Хий Донг Ли. – Днес ние ще преживеем исторически момент в нашия живот – най-големият световен зимен фестивал. Той идва като сбъдната мечта след двете поредни неуспешни кандидатури. Ние ще докажем, че тези игри ще бъдат и културни, и най-вече Игри на мира. Скъпи гости от Корея и целия свят, само преди няколко минути видяхме още едно историческо обединение на спортистите. Двете Кореи ще бъдат с един отбор по време на Игрите – обединени. Сигурен съм, че те ще пренесат светлината на надеждата за мир по целия свят.”
“Това е моментът, който ние всички очаквахме – първите Зимни игри в Корея, заяви президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах. – Това е моментът, за който организационният комитет и местните власти работиха с такава всеотдайност. Вие можете да бъдете горди тази вечер, сега е времето на ПьонгЧанг. Благодаря на всеки един от вас, който направи всеки момент специален. Благодарности към хилядите доброволци, които ни приветстваха толкова топло. Скъпи спортисти, сега е вашият ред. Това ще бъде състезанието на живота ви. През следващите дни светът ще търси вдъхновение от вас, да живеем заедно в мир и хармония, независимо от всички различия, които имаме. Единственият начин наистина да се насладите е да уважавате правилата и да останете чисти. Само тогава спомените ви ще бъдат спомени на истински достоен олимпиец. Всички спортисти около мен бяха трогнати от този прекрасен жест на Северна и Южна Корея и всички ние се присъединяваме към този призив за мир. Сега тук с марша си заедно те изпратиха мощно послание за мир по света. Нека всички ние споделим това олимпийско чувства със света”.
Веднага след това президентът на страната-домакин Мун Дже-ин обяви XXIII олимпийскийски игри за открити.
Последва прекрасно и трогателно изпълнение на хита Imagine на Джон Ленън и пускането на бял гълъб с послание за мир, след което на националния стадион в Пьонгчанг бе издигнат олимпийският флаг и изпълнен олимпийският химн. Десетки скиори и 1200 дрона пък изрисуваха в нощното небе над ПьонгЧанг 5-те олимпийски кръга.
Кулминацията на церемонията, разбира се, бе запалването на олимпийския огън, което бе предшествано от полагане на олимпийската клетва. Честта да запали жертвеника, вдъхновен от бяло порцеланово гърне – символ на пълнолунието, се падна на една от най-големите знаменитости в Корея и една най-влиятелните спортистки в света в последните години – фигуристката Ю На Ким. Тя е олимпийска шампионка от Ванкувър 2010 година и сребърна от Сочи 2014 и е дарила над 2 млн. долара за благотворителни каузи.
Още един вълнуващ момент бе фактът, че на последния пост на олимпийската щафета бяха две състезателки от обединения хокеен отбор на Северна и Южна Корея, за които пистата на приключенията, водеща към жертвеника, се превърна в стълбица, по която те се изкачиха рамо до рамо.
Сред почетните гости на церемонията бяха вицепрезидентът на САЩ Майкъл Пенс, президентите на Германия и Франция, съответно Франк-Валтер Щайнмайер и Еманюел Макрон, генерал-губернаторът на Канада Жули Пайет и държавният глава на КНДР Ким Йон Нам.
В дните до 25 февруари рекордните 2952 спортисти от 92 страни ще се борят за разпределението на 102 комплекта медали в 15 вида спорт. Шест държави ще направят своя дебют на такъв форум – Еквадор, Еритрея, Косово, Малайзия, Нигерия и Сангапур.