България взе само гейм на световните шампиони от Полша (видео + галерия)

Волейболният национален отбор на България за мъже допусна 6-а загуба в Лигата на нациите, след като записа неуспех и срещу световните шампиони от Полша с 1:3 (21:25, 26:24, 18:25, 19:25) в третия мач на турнира в Осака (Япония).GONG.BG

Прекалено многото непредизвикани грешки на българските волейболисти лишиха възпитаниците на Пламен Константинов да се борят за успеха в мача, в който в доста моменти българите играха напълно равностойно. Единствено във втория гейм българските волейболисти загатнаха за големите си възможности и успяха да го спечелят с 26:24.

Селекционерът на България Пламен Константинов пусна в стартовата шестица младия Алекс Грозданов, а за първи път като либеро за България в официален мач започна и либерото Петър Каракашев. Братята Николай Пенчев и Розалин Пенчев пък бяха двамата посрещачи в състава на България.

Витал Хейнен също направи промени в състава на Полша. Давид Конарски стартира като диагонал заедно с най-добрия разпределител на “Дружина полска” Фабиан Джизга.

Двубоят започна равностойно и равенството се запази до 4:4. Полша поведе с 3 точки при първото техническо прекъсване – 8:5. Поляците успяха да задържат превеса в играта поведоха с 14:12. Ас на Пьотър Новаковски и контраатака на Давид Конарски дадоха преднина на световните шампион от 2014 година от 4 точки при второто техническо прекъсване от 16:12.

Националите намалиха разликата до 8:20. Николай Учиков би сервис в аут – 18:21. Атака на Светослав Гоцев намали разликата до 19:21. Без много усилия Полша затвори първия гейм с 25:21.

Боян Йорданов се появи в игра за България в началото на втората част. Супер Бобо замени Николай Пенчев. България поведе с 2:0 в началото на втория гейм след успешна атака на Боян Йорданов. Ас на Николай Пенчев и 3:0 за България. Двойна полска блокада спря атаката по диагонала от зона 4 на Розалин Пенчев. Бартош Беднож изравни резултата – 3:3. Страхотна атака на Розалин Пенчев по диагонала от зона 4 със скорост 113,2 км в час изведе България напред при 5:3. мощна атака по блокадата от зона 2 за Боян Йорданов и 6:3. България успя да поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване след страхотна единична блокада на Светослав Гоцев. Полша съумя да изравни при 9:9 след атака на Давид Конарски по диагонала от зона 2. Единичен блок на Давид Конарски срещу атака на Боян Йорданов и 9:10. При следващата атака Боян Йорданов се справи с блокадата на Давид Конарски и България изравни при 10:10. Поляците успяха да поведат с 2 точки при второто техническо прекъсване – 16:14. Възпитаниците на Пламен Константинов вдигнаха оборотите и резултатът не закъсня. България поведе с 19:17 след дълго разиграване и мощна атака на Николай Пенчев от зона 4 по правата. Витал Хейнен взе второто си прекъсване в гейма. Давид Конарски успя да намали след атака по блокадата от зона 4 – 18:19. Бартош Кволек прати топката в мрежата след изпълнение на начален удар – 20:18. Ас на Валентин Братоев 22:19. Единичен блок на Пьотър Новаковски доближи световните шампиони на точка от България 21:22. Пламен Константинов взе прекъсване. Розалин Пенчев успя да отиграе трудна точка от зона 2 за 23:22. Сервис в мрежата на Боян Йорданов – 22:23. Артур Шалпук атакува в аут и България стигна до гембол при 24:22. Полска блокада спря атаката на Николай Пенчев – 24:23. Пламен Константинов взе второто си прекъсване в гейма за България. Полша спаси два геймбола след атака по правата от зона 2 на Давид Конарски – 24:24. Страхотно отиграване на Николай Пенчев изведе България до геймбол №3 за България при 25:24. Страхотен блок на Николай Пенчев и България спечели втората част с 26:24. Блокаут на Боян Йорданов и 1:1 в началото на третия гейм. Равенството се запази до 6:6 след бърза атака на Алекс Грозданов в центъра. Полша поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Бомбена атака на Розалин Пенчев намали разликата до 9:10. Давид Конарски отново даде аванс от 2 точки за Полша при 11:9. Светослав Гоцев отигра успешна атака в центъра – 10:11. Нова мощна атака на Давид Конарски по правата донесе 12:10. Полша поведе с 14:10 и това принуди Пламен Константинов да вземе прекъсване за България. Единичен блок на Светослав Гоцев и 11:14. Гоцев би сервис в аут – 11:15. Полша стигна до 5 точки аванс при второто техническо прекъсване след атака на Бартош Кволек – 16:11. Успешна атака на Алекс Грозданов намали разликата до 13:17. Розалин Пенчев намали до 14:18. Давид Конарски атакува в аут – 15:18. При 15:20 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Единична блокада на Дамиан Шулц спря атака на Розалин Пенчев – 15:21. Страхотна атака на Боян Йорданов, но българският диагонал докосна и мрежата – 15:22. Блокаут на Боян Йорданов –  16:22. Ас на Супер Бобо съкраати разликата до 17:21. Световните шампиони успяха да затворят третата част с 25:18.

Ас на Георги Сеганов изведе България напред в началото на 4-ия гейм с 3:2. Ас на Пьотър Новаковски и Полша с 6:4. Нов ас на Пьотър Новаковски и 7:4. Розалин Пeнчев успя да отиграе в нападение – 5:7. Атака на Бартош Кволек даде аванс от 3 точки на Полша при първото техническо прекъсване 8:5. Артур Шалпук изведе “Дружина полска” до 10:7. Технична атака на Николай Пенчев съкрати разликата до 8:10. Троен блок спря атака на Николай Пенчев 8:11. Пьотър Новаковски спря с блокада пайп на Розалин Пенчев и полша поведе с 12:8. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Боян Йорданов намали разликата до 10:13. При 11:14 дебют за националния отбор на България направи Димитър Маринков. Волейболистът на Добруджа веднага записа точка за 12:14. Грешен начален удар на Боян Йорданов и Полша поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване.

Розалин Пенчев стана най-резултатен за България с 15 точки (1 ас, 49% ефективност в атака), влезлият като резерва Боян Йорданов добави още 13 точки  (1 ас, 50% ефективност в атака).

Николай Пенчев се отличи с 12 точки   (1 ас, 2 блока, 43% ефективност в атака).

Давид Конарски заби 18 точки (1 ас, 2 блока, 59% ефективност в атака), а Бартош Кволек добави още 17 точки  (1 ас, 71% ефективност в атака).

БЪЛГАРИЯ – ПОЛША 1:3 (21:25, 26:24, 18:25, 19:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 3, Николай Учиков 2, Николай Пенчев 12, Розалин Пенчев 15, Светослав Гоцев 9, Алекс Грозданов 6 – Петър Каракашев-либеро (Боян Йорданов 13, Валентин Братоев 1, Димитър Маринков 2, Илия Петков, Добромир димитров)
Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ

ПОЛША: Фабиан Джизга 3, Давид Конарски 18, Бартош Кволек 17, Бартош Беднож 5, Пьотър Новаковски 8, Бартоломей Лемански 4 – Павел Заторски-либеро (Артур Шалпук 4, Лукаш Качмарек 1, Дамиан Шулц 1, Александър Сливка, Марчин Коменда)
Старши треньор: ВИТАЛ ХЕЙНЕН.

СНИМКИ: FIVB.COM