Левски надигна глава след завръщането на Кабрал (видео+галерия)

Тимът на Левски надигна глава след двете поредни поражения в Първа лига. “Сините” победиха с 3:0 Дунав в мач от 17-ия кръг на първенството, като прекъсна негативната си серия в шампионата, която ги отдалечи от върха. Всичките голове паднаха още преди почивката. Първите две попадения реализира Жерсон Кабрал, който бе точен в 21-ата минута, а след това удвои от дузпа в 28-ата минута. Голмайсторът Станислав Костов също се разписа в 38-ата минута, като еднолично поведе при стрелците с 14 гола.SPORTAL.BG

Изключително малко публика по трибуните стана свидетел на 12-ия успех на столичани. Това има и своето обяснение, след като температурите бяха под нулата, а също така и ентусиазмът сред феновете спадна значително след двете поредни поражения в шампионата – Черно море (0:1) и Ботев Враца (1:3) , които отдалечиха 26-кратните шампиони на седем точки от Лудогорец, както и драматичното отпадане от Купата на България във Варна след изпълнение на дузпи.

Третият Левски вече има актив от 37 точки, като се доближи на една от състава на ЦСКА-София, който гостува утре на Славия. “Сините” обаче дръпнаха на седем точки пред четвъртия Берое. Загубата е трета поредна за русенци, които останаха с 14 точки на 12-то място в класирането.

Наказаният треньор на столичани Славиша Стоянович, който бе заменен от асистента му Небойша Милошевич, бе направил три промени в състава от тежкото поражение на “Герена” с 1:3 от Валери Божинов и компания през миналия уикенд. Изтърпяващите наказания заради картони Милош Цветкович и Кали Тиам бяха сменени от Ивайло Найденов и Антъни Белмонт,  а Аймен Белаид бе оставен на пейката, докато Жерсон Кабрал се завърна след изтърпяно наказание.

Божидар Митрев бе на вратата, а Найденов, Яблонски, Рейш и капитанът Иван Горанов започнаха в защита. Давиде Мариани и Белмонт бяха опорните халфове, а Паулиньо, Кабрал и Габриел Обертан действаха зад голмайстора на тима Станислав Костов.

Наставникът на гостите Людмил Киров пък бе направил две промени от поражението в Русе с 0:2 от ЦСКА-София през миналия кръг. Вратарят Филип Димитров и нападателят Исмаил Иса играха на местата на Станислав Антонов и Ахмед Ахмедов. “Драконите” излязоха в схема 3-5-2, като пред Димитров в защита действаха Петър Патев, Георги Динков и Мартин Ковачев. Христо Попадийн и Божидар Васев бяха външните халфове, а Красимир Станоев, Борислав Балджийски и Иван Коконов бяха останалите избраници в центъра на терена, докато Светослав Ковачев и Исмаил Иса бяха изнесените в по-предни позиции.

Собственикът на Левски Спас Русев изгледа срещата от ложите в компанията на новия вратар в тима Николай Михайлов.

Още в първите минути Давид Яблонски пропусна да се разпише с глава, но до 20-ата минута домакините бяха доста по-пасивни от обикновено на своя стадион. В 21-ата минута Жерсон Кабрал даде аванс на “сините” с удар от 20 метра, след който вратарят Димитров не се намеси добре. Попадението е седмо за крилото през този сезон във всички турнири и пето в родния елит. 23-ата минута Костов пропусна да удвои, като прати топката в аут. Втори гол все пак падна в 28-ата минута, а точен отново беше Кабрал. Този път той се разписа от дузпа, която беше отсъдена за нарушение срещу Обертан от Попадийн. Фланговият футболист вече има четири пъти повече попадения за клуба през тази кампания от дебютния му сезон, когато вкара общо два гола в 26 мача. През този сезон той вече има 8 гола от 19 мача мача във всички турнири. Божидар Митрев изби в корнер опасно центриране на Васев, което отиваше под гредата. Левски вече играеше с настроение, а след хубава атака в 38-ата минута падна и третото попадение. Негов автор беше Костов, който засече отблизо отлично подаване на Обертан. Така таранът има вече 14 гола през този сезон.

Яблонски с глава пропусна да довърши окончателно гостите секунди преди края на първата част.

На почивката гостите промениха постройката си на 4-4-2. Така
след почивката русенци започнаха да гледат по-смело към вратата на Митрев, предвид трите гола пасив. Все пак Кабрал можеше да вкара хеттрик в 59-ата минута, но стреля слабо в ръцете на Димитров, докато Мариани и Паулиньо очакваха подаване. Пред Иса се откриха две възможности, но първо топката излезе в аут, а след това Митрев се хвърли в краката му и изби. Ахмед Ахмедов и Бранимир Костадинов смениха Попадийн и Балджийки, които са юноши на Левски.

Талантливият халф Илия Юруков пък влезе вместо Кабрал, който така се размина с първи хеттрик за клуба. Коконов стреля в аут при нов добър шанс за “драконите”. Най-големият пропуск обаче направи Мариани в 77-ата минута, когато Костов го изведе отлично сам срещу вратаря. Халфът тръгна да прехвърля технично Димитров, но топката мина покрай дясната греда.

Младият Станислав Иванов и Ривалдиньо пък влязоха на местата на Обертан и Костов. Именно след тяхното влизане “сините” можеха да вкарат на няколко пъти четвърти гол. Капитанът Иван Горанов егоистично стреля два пъти, въпреки свободните си съотборници в наказателното поле, като Димитров и двата пъти спаси. Ривалдиньо с глава също стреля слабо в ръцете на вратаря.

Въпреки това Левски записа пети пореден успех в елита срещу Дунав и общо 25-и от 29 мача срещу “драконите” в София за първенство. Победата бе под номер 35 за гранда от 57 мача между двата клуба в шампионата, като гостите останаха без успех в столицата срещу именития си съперник.

След няколко дни Левски гостува на стадион “Васил Левски” на Септември, докато Дунав приема Славия.

ЛЕВСКИ – ДУНАВ 3:0
1:0 Кабрал (21)
2:0 Кабрал (28-дузпа)
3:0 Костов (38)

ЛЕВСКИ: Божидар Митрев, Ивайло Найденов, Давид Яблонски, Нуно Рейш, Иван Горанов, Давиде Мариани, Антъни Белмонт, Жерсон Кабрал, Габриел Обертан, Паулиньо, Станислав Костов.

ДУНАВ: Филип Димитров, Божидар Васев, Петър Патев, Мартин Ковачев, Георги Динков, Христо Попадийн, Красимир Станоев, Борислав Балджийски, Иван Коконов, Светослав Ковачев, Исмаил Иса