Ливърпул се окичи с още европейска слава след нова истанбулска драма (видео)

Истанбул е специален град в историята на Ливърпул заради чудото от финала в Шампионската лига през 2005 година, когато мърсисайдци стигнаха до трофея, след като изоставаха с 0:3 на полувремето срещу Милан. През същата 2005 година Ливърпул спечели Суперкупата на Европа срещу ЦСКА (Москва). Сега отново мърсисайдци триумфираха тук по драматичен начин и след изпълнение на дузпи.

За първи път жена ръководи толкова важен сблъсък. Мачът беше поверен на французойката Стефани Фрапар, на която асистираах Манюел Николози и Мишел О’Нийл, а четвърти рефер бе популярният турски арбитър Джунейт Чакър.

Както се и очакваше, на вратата на Ливърпул започна Адриан дел Кастийо, тъй като титулярният страж Алисон Бекер получи контузия в двубоя с Норич Сити и ще бъде извън строя за няколко седмици. Наби Кейта също пропусна двубоя заради травма, която получи по време на вчерашната тренировка. Джо Гомес започна отдясно на отбраната, а Жоел Матип бе партньор на Вирджил ван Дайк в центъра на защитата. Трент Александър-Арнолд остана на скамейката за началото. Джеймс Милнър замени Жоржиньо Вайналдум в халфовата линия. Алекс Окслейд-Чембърлейн и Садио Мане стартираха като титуляри, а Роберто Фирмино бе на пейката за началото.

Англия

Ливърпул спечели четвъртата Суперкупа на Европа в историята си, след като победи с 5:4 (2:2 в редовното време) след изпълнение на дузпи Челси на “Водафон Арена” в Истанбул. Европейският шампион и носителят на Лига Европа изиграха зрелищен двубой с поделени периоди на доминация и куп голови положения. “Сините от Лондон” бяха по-добрият отбор през първото полувреме и поведоха с гол на Оливие Жиру (36′). Ливърпул взе категорично инициативата след почивката и изравни още в 48-ата минута чрез Садио Мане. Мърсисайдци стигнаха до пълен обрат в петата минута на първото продължение след нов гол на сенегалеца, но Жоржиньо изравни от наказателен удар в 101-вата. Така се стигна до дузпи. Всички изпълнители на Ливърпул реализираха, докато младият Тами Ейбрахам пропусна последната дузпа за Челси, която Адриан спаси. Така Ливърпул спечели 13-ия си европейски трофей. Повече имат само Реал Мадрид, Барселона и Милан. Истанбул е специален град в историята на Ливърпул заради чудото от финала в Шампионската лига през 2005 година, когато мърсисайдци стигнаха до трофея, след като изоставаха с 0:3 на полувремето срещу Милан. През същата 2005 година Ливърпул спечели Суперкупата на Европа срещу ЦСКА (Москва). Сега отново мърсисайдци триумфираха тук по драматичен начин и след изпълнение на дузпи.

Франк Лампард също беше направил  промени в сравнение със злощастния мач с Манчестър Юнайтед, който лондончани загубиха с 0:4. Н’Голо Канте, Кристиан Пулишич и Оливие Жиру започнаха като титуляри за сметка на Рос Баркли, Тами Ейбрахам и Мейсън Маунт.

Преди началото на двубоя домакините представиха кратка програма от няколко минути, която изпълни функцията на откриваща церемония. Първо местен фолклорен състав показа своето съчетание, а след това 15 деца с тежки физически увреждания изпълниха песента “Три малки птички” на Боб Марли.
Първата сериозна атака създаде Ливърпул в петата минута, когато Хендерсън центрира добра, а Мане засече със задна ножица, след което топката срещна отблизо ръцете на Андреас Кристенсен. Мърсисайдци с основание поискаха дузпа, но Стефани Фрапар остана безмълвна и играта бе подновена с ъглов удар. Странното е, че съдийската бригада дори не потърси помощта на ВАР при тази ситуация.
В 11-ата минута Педро се възползва от грешка на Салах и стреля от 20-ина метра, но топката премина встрани от далечната греда на Адриан, който също се бе пласирал добре. Малко след това отново Хендерсън центрира отдясно към Мане, но в последния момент Кристенсен се хвърли на плонж и изчисти с глава в корнер.
Ливърпул продължи да бъде по-атакуващият отбор в началото. В 16-ата минута Салах получи извеждащо подаване отдясно на нападението. Египтянинът стреля по земя към далечния ъгъл, но Кепа спаси с лявата ръка. Челси отговори с контраатака, при която Жиру бе изведен добре, но французинът нанесе доста неточен удар.
В 20-ата минута и Педро получи поредното извеждащо подаване от дълбочина, но Андрю Робъртсън показа страхотна скорост и предотврати опасността.
Периодът беше добър за Челси. Три минути след това отново Педро нахлу в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, но топката срещна напречната греда.
Последва опит за натиск на Ливърпул. “Червените” изпълниха няколко корнера, при един от които Мане засече отблизо с глава, но ударът не бе силен и попадна право в ръцете на Кепа. Двубоят продължи да бъде двуостър и в 32-рата минута Педро изведе по земя Ковачич, който опита да премине покрай Адриан, но стражът се намеси много добре и спаси.
В 36-ата минута за пореден път днес центърът на защитата на Ливърпул бе разкъсан с извеждащо подаване от дълбочина. Този път Пулишич изведе Жиру. Французинът стреля много елегантно в далечния ъгъл – 0:1.
Четири минути след това Пулишич сам отбеляза второ попадение след страхотна солова изява, но голът правилно бе отменен заради засада на Емерсон.
На почивката Юрген Клоп направи най-логичната промяна в състава си, след като замени игралият слабо Окслейд-Чембърлейн с Роберто Фирмино.
Това веднага даде резултат. По-малко от 90 секунди след подновяването на играта Ливърпул изравни. Фабиньо прати топката в наказателното поле, Фирмино реагира най-бързо, изпревари Кепа и пусна към Мане, който вкара на празна врата. Това даде страхотен импулс на европейския шампион, който в следващите няколко минути пропусна още две възможности. Първо шут на Фабиньо профуча на сантиметри встрани, а след това Кепа с голяма доза късмет хвана удар на Хендерсън, който рикошира в Емерсон.
В 64-тата минута Клоп направи и втора смяна – Вайналдум влезе на мястото на Милнър.
Лампард пък предприе двойна рокада десет минути по-късно. Маунт и Ейбрахам се появиха на местата на Пулишич и Жиру.
Секунди след това Челси оцеля като по чудо. Корнер пред вратата на “сините” стигна до Салах, който стреля по земя, но Кепа изби. Ван Дайк направи добавка, но стражът на лондончани отново изби, след което топката рикошира и в гредата.
В 82-рата минута Аспиликуета намери Педро в наказателното поле, но в решаващия момент Ван Дайк блокира. Минута след това второ попадение на Челси, реализирано този път от Мейсън Маунт, бе отменено правилно заради засада.
Четири минути по-късно Мане пропусна страхотна възможност, но и тук флагът бе вдигнат за засада, така че гол нямаше да има.  Такъв не падна и до края на редовното време, което означаваше, че ще има продължения.
За началото на първото продължение Трент Александър-Арнолд замени Андрю Робъртсън. Английският национал зае мястото си отдясно на отбраната, а Джо Гомес се премести отляво.

В 95-ата минута Ливърпул стигна до пълен обрат благодарение на ново взаимодействие между Фирмино и Мане. Бразилецът получи извеждащо подаване отляво, след което върна много добре към Мане, който с много силен и добре пласиран удар не остави шанс на Кепа.

Само минута след това Ейбрахам излезе срещу Адриан, който се намеси много добре. Три минути след това ситуацията се повтори. Този път младият нападател се опита да заобиколи стража, който се хвърли да го затвори близо до голлинията. Ейбрахам падна, а Стефани Фрапар посочи бялата точка. Повторенията не показаха дали има контакт между двамата, но ВАР потвърди решението на французойката. Жоржиньо изпълни точно дузпата, с което изравни резултата в 101-вата минута.
В 113-ата минута Мейсън Маунт отправи тежък удар от границата на наказателното поле, но Адриан успя да избие с една ръка. Малко след това шут на Аспиликуета профуча встрани от вратата на испанеца.

До края двата отбора изглеждаха доста уморени. Така се стигна до дузпи.

Първи трябваше да изпълни Роберто Фирмино. Той стреля елегантно – 1:0. Жоржиньо, който вкара дузпа в продълженията, реализира по идентичен начин – 1:1. Фабиньо направи 2:1, като Кепа не помръдна. Рос Баркли стреля мощно за 2:2. Дивок Ориги отново изведе Ливърпул напред, въпреки че Кепа докосна топката. Мейсън Маунт стреля под напречната греда – 3:3. Александър-Арнолд вкара както Ориги – Кепа отново бе близо, но не успя – 4:3. Емерсон би в центъра на вратата – 4:4. Мохамед Салах реализира без проблем петата дузпа за Ливърпул. Младият Тами Ейбрахам не издържа и стреля право в Адриан, който донесе четвъртата Суперкупа на Европа във витрината на Ливърпул.

Ливърпул (4-3-3): Адриан, Гомес, Матип, Ван Дайк, Робъртсън, Фабиньо, Милнър, Хендерсън, Окслейд-Чембърлейн, Мане, Салах

Челси (4-3-3): Кепа, Аспиликуета, Кристенсен, Зума, Емерсон, Ковачич, Жоржиньо, Канте, Пулишич, Педро, Жиру