България удари Гърция и запази шансове за 1/8-финалите на Евроволей 2019 (снимки)

Волейболистките от националния отбор на България постигнаха първа победа на Европейското първенство и запазиха шансовете си за класиране на 1/8-финалите. Момичетата на селекционера Иван Петков биха категорично Гърция с 3:0 (25:22, 25:17, 25:17) в четвъртия си мач от Група А на шампионата, игран тази вечер пред едва малко повече от 500 зрители в зала “Ататюрк” в турската столица Анкара.SPORTAL.BG

Така “лъвиците” са на 4-о място във временното класиране с 1 победа, 3 загуби и 4 точки, с колкото е и 5-ия Финландия, но с по-лошо геймово съотношение. За да продължи напред България, първо трябва утре (28 август) настоящия европейски и световен шампион Сърбия да играе феърплей и да победи Гърция с 3:0 или 3:1, а след това в четвъртък (29 август) българките да победят “Суоми” с подобен резултат в последната си среща. Този двубой ще бъде от 17,00 часа българско време.

По този начин България ще завърши на 3-о място със 7 точки след 2 победи и 3 загуби, а Гърция ще остане 4-а също с 2 победи и 3 загуби, но с 6 точки. И двата тима ще продължат към 1/8-финалите на първенството, докато отборите на Финландия и Франция ще отпаднат. Сигурни за елиминациите пък са Сърбия и домакините от Турция, които са с по 3 победи от 3 мача.

Началото на първия гейм беше напълно равностойно до 5:5, след което България поведе със 7:5 след две успешни атаки на Гергана Димитрова. Гърция веднага изравни при 7:7 след грешка от сервис на Нася Димитрова и блок-аут на Олга Странцали. Гъркините дори дръпнаха с 9:7 след контраатака-пайп на Анти Василантонаки и контра на Странцали. Блокада на Мира Тодорова и нова атака на Гери Димитрова и 9:9. “Лъвиците” отново поведоха при 13:10 след блок на Мира Тодорова, грешка на гъркини и контра на Елица Василева. Постепенно разликата нарасна до 18:12 след блокада на разпределителката Лора Китипова и две атаки от краче на Нася Димитрова. Гърция съумя да намали изоставането си до 20:18 и въпреки усилията им да стигнат до равенство, България запази преднината си и взе гейма с 25:22 след сервис в аут на Странцали.

Втората част тръгна много добре за българките, които дръпнаха с 5:2 и 8:5 след силни изяви на Елица Василева и Нася Димитрова. Независимо от усилията на Гърция, България запази преднината си и даже я увеличи до 14:9 след грешка на Георгия Лампруси и блокада на Нася Димитрова. Предимството на “трикольорките” стана 16:10 след атака в аут на Анти Василантонаки. България продължи да води до 20:15 след силна атака на Гери Димитрова, след което без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:17 след атака в аут на гъркините.

В началото на третия гейм Гърция поведе с 4:2 след атака и страхотна единична блокада на Анти Василантонаки. Аут на Василантонаки и контра на Гери Димитрова и 4:4. Играта между два тима продължи да бъде равностойна до 13:13, след което България дръпна с 15:13 след нова атака на Гери Димитрова и блок на Лора Китипова, а след това със 17:14 след успешна контра на Мирослава Паскова. България запази преднината си до 23:17 след грешка в атака на Атанасия Тоциду и две контри на влязлата като резерва Мария Каракашева, след което спечели гейма с 25:17 след нова атака на Каракашева и блокада на Нася Димитрова, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за българския тим станаха Мирослава Паскова (2 блока и 50% ефективност в атака) и Нася Димитрова (5 блока! и 54% ефективност в атака) с 13 и 12 точки за победата.

За гъркините над всички беше Анти Василантонаки с 19 точки (3 блока и 47% ефективност в атака), но и нейните усилия не помогнаха за успех.

ГЪРЦИЯ – БЪЛГАРИЯ 0:3 (22:25, 17:25, 17:25)
ГЪРЦИЯ: Стилиани Христодулу 1, Анти Василантонаки 19, Олга Странцали 11, Константина Влахаки 5, Ангелики-Мелики Емануилиду 1, Георгия Лампруси 2 – Мария-Елени Артакиану-либеро (Атина Папафотиу 1, Атанасия Тоциду 1, Анна Калантадзе 1, Арета Кономи-либеро)
Старши треньор: ГИЙЕРМО ЕРНАНДЕС
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 3, Мирослава Паскова 13, Гергана Димитрова 10, Елица Василева 8, Нася Димитрова 12, Мира Тодорова 8 – Жана Тодорова-либеро (Александра Миланова, Петя Баракова, Мария Каракашева 4)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ.