Ботев (Пд) с първи успех като гост от 375 дни (видео)

Ботев (Пловдив) сложи край на негативната си серия и постигна първи успех под ръководството на Ферарио Спасов. Пловдивчани победиха с 2:1 закъсалия финансово Дунав в мач от 15-ия кръг на efbet Лига. Фернандо Виана (13, 49) вкара двата гола за “канарчетата”, а Ахмед Ахмедов (85) върна един гол след точно изпълнение на дузпа. При отсъждането на 11-метров наказателен удар главният съдия Валентин Железов допусна сериозна грешка, тъй като нарушението на Джонатан срещу Кавалканте бе извън наказателното поле. Успехът за Ботев е първи от 24-и август тази година. Тогава “канарчетата”, водени от бившия наставник на тима Желко Петрович, победиха Витоша (Бистрица) с 2:1.SPORTAL,BG

Пловдивчани бяха без победа навън вече повече от година – 375 дни. За последно те победиха като гост Ботев във Враца на 27 октомври 2018 година с 1:0. В момента “канарчетата” се намират на 11-о място в класирането, но треньорът Ферарио Спасов е оптимист, че тимът му ще се върне на победния път под негово ръководство. Откакто Феро пое “жълто-черните”, отборът допусна загуба от Лудогорец и завърши наравно с Арда (Кърджали).

В групата на Ботев се завърнаха двама от контузените. Това са Антонио Вутов и Александър Тонев, като последният започна титуляр днес, а юношата на Левски влезе в игра през второто полувреме. Извън сметките на Феро остана Лъчезар Балтанов, който изтърпява наказание за натрупани жълти картони. Неговото място в средата на терена зае Радослав Терзиев.

Наставникът на Дунав Людмил Киров не можеше да разчита единствено на контузения Колев. Проблемът пред него и днес бе мотивацията на футболистите, които си дават сметка за сериозното положение с финансите в клуба.

Дунав погледна първи към противниковата врата. В 3-ата минута Ивайло Лазаров центрира в наказателното поле, а Свилен Щерев засече с глава, изпреварвайки защитата на “канарчетата”. Ударът на полузащитника обаче излезе в аут. В ответната атака десният защитник на Ботев (Пд) Джонатан Перейра получи подаване от Фернандо Виана, но също не намери очертанията на вратата с удара си. В 9-ата минута Свилен Щерев опита нещо интересно с ножичен удар, който обаче не затрудни по никакъв начин стража Янко Георгиев.

В 13-ата минута Ботев (Пд) поведе в с първия си точен удар. Фернандо Виана отбеляза второто си попадение във втори пореден мач, като основна заслуга за гола има Александър Тонев. Крилото центрира добре в наказателното поле, Мартин Ковачев и Благой Макенджиев се разминаха с топката, а бразилският нападател на празна врата не пропусна да се разпише. Дунав можеше набързо да заличи пасива си, но опасен шут на Стефан Христов премина на сантиметри от гредата. В 24-ата минута Джонатан Перейра отправи коварен удар към вратата на Дунав. Благой Макенджиев нямаше добра видимост заради сгъстената защита пред себе си, но за негов късмет топката премина покрай вратата. В следващите минути футболистите и на двата тима опитваха атаки, които не доведоха до нещо интересно пред противниковата врата. В 45-ата минута Радослав Терзиев стреля от далечна дистанция, но много неточно.

Второто полувреме започна повече от добре за Ботев. Отборът успя да удвои преднината си още в 49-ата минута. Отново тандемът Александър Тонев – Фернандо Виана матира защитата на Дунав. Крилото проби по десния фланг, навлезе в наказателното поле, след това върна топката назад, а Виана с безпощаден удар отбеляза втори си гол в мача. В 52-ата минута Свилен Щерев отправи истински снаряд към вратата на пловдивчани, но рикошет прати топката в корнер. В 62-ата минута Тонев подаде към Антонио Вутов, но влезлият от резервната скамейка футболист прати изстрела си в аут. В 81-ата минута Свилен Щерев се озова на добра позиция при центриране от десния фланг. Халфът обаче прати удара си с глава в аут. Миг по-късно отново Щерев можеше да отбележи, като този път разтресе напречната греда на вратата зад Янко Георгиев.

В 85-ата минута Дунав получи правото да изпълни 11-метров наказателен удар за нарушение на Джонатан Перейра срещу Кавалканте. Груба грешка на Димитър Пиргов във въздуха позволи на Кавалканте да се откъсне и да излезе очи в очи с Янко Георгиев. Джонатан догони своя опонент и го събори, като безспорно нарушението бе извън наказателното поле. Вместо това главният съдия показа червен картон на бразилеца и посочи точката за дузпа, която Ахмед Ахмедов превърна в гол. Във втората минута на добавеното време удар с глава на Ахмед Ахмедов премина покрай вратата и Ботев запази мрежата си “суха” до последния съдийски сигнал.

ДУНАВ – БОТЕВ (ПД) 1:2
0:1 Виана (13)
0:2 Виана (49)
1:2 Ахмедов (85 д)

ДУНАВ: Благой Макенджиев, Александър ИсаевскиМихаил Милчев, Мартин Ковачев, Любен НиколовМартин КостадиновИвайло ЛазаровДиян Димов, Свилен Щерев, Ахмед Ахмедов, Стефан Христов

БОТЕВ: Янко Георгиев, Филип ФилиповКристиан Димитров, Димитър Пиргов, Лазар Марин, Джонатан Перейра, Радослав Терзиев, Александър Тонев, Станислав ШоповТодор Неделев, Фернандо Виана