Ботев (Пд) тресна Левски и направи услуга на “смърфовете” (видео+галерия)

Отборът на Ботев (Пловдив) спря Левски и изпрати вечния си съперник Локомотив (Пловдив) еднолично на второ място в efbet Лига. “Канарчетата” надвиха с 1:0 “сините” в дербито от 16-ия кръг и пратиха столичани на трето място във временното класиране. Единственото попадение беше дело на бившия национал Александър Тонев. Юношата на ЦСКА вкара първия си гол за клуба в 47-ата минута.SPORTAL.BG

Ферарио Спасов направи само една промяна в състава от успеха с 2:1 над Дунав, който прекъсна серията без успех от 24 август. Капитанът Лъчезар Балтанов заменя наказания Джонатан. Пред Янко Георгиев в защита започнаха Филип Филипов, Кристиан Димитров, Димитър Пиргов и Лазар Марин. Балтанов и Радослав Терзиев са опорните полузащитници, докато Тодор Неделев, Станислав Шопов и Александър Тонев са офанзивните играчи зад нападателя Фернандо Виана.

Петър Хубчев заложи на същите 11, които стартираха при победата с 3:0 над Етър през седмицата.

“Сините” стартираха с Милан Миятович на вратата, а Живко Миланов, Нуно РейшХолмар Ейолфсон и Иван Горанов са в защита. Кали Тиам и Мартин Рйнов са опорни халфове, а Станислав ИвановПаулиньо и Здравко Димитров действат зад Дени Алар.

Около 3500 зрители пристигнаха в Коматево, а за първи път сектора с агитката на “канарчетата” беше пълен през този сезон. Пред него имаше огромен транспарант: Колежа чака – часовникът тик-така! Домакините започнаха по-силно срещата и още в 4-ата минута Миятович трябваше да спасява вратата си. Черногорецът парира удар на Виана отблизо.

Тонев пробва удар далеч от целта, а Райнов не успя да нанесе хубав удар с глава в 17-ата минута. Постепенно “сините” взеха инициативата. Таранът Дени Алар спря контраатака на “жълто-черните”, за което получи и жълт картон. Рейш стреля над гредата с глава, а Тиам пробва слаб изстрел, който отиде в ръцете на Георгиев.

Младият Шопов стреля неточно в 39-ата минута, а при следващата атака Левски изпусна най-добрата възможност до този момент. Миланов центрира отдясно, Алар задържа добре топката пред Димитров, след което подаде на връхлитащия Паулиньо. Бразилецът обаче стреля слабо в долния десен ъгъл от 10 метра и Георгиев спаси.

Така публиката не видя голове през първата част, но второто полувреме започна с попадение във вратата на гостите. Неделев нахлу отдясно и с остро центриране намери Тонев, който на празна врата вкара първото си попадение за клуба в своя 21-и мач за първенство с пловдивчани. Бившият играч на ЦСКА изпревари Миланов преди да прати топката в мрежата.

Голът вдигна настроението по трибуните, а в 54-ата минута Шопов се размина с дебютно попадение. Младокът беше изведен отлично от Неделев. Талантът майсторски прехвърли Миятович, но топката мина покрай лявата греда.

Хубчев пусна Мартин Петков на мястото на Димитров. Хубав пробив на Паулиньо завърши с корнер, а секунди по-късно бразилецът поиска основателно дузпа, тъй като негов удар рикошира в дясната ръка на Терзиев. Реферът Станислав Тодоров беше близо и даде знак играта да продължи. Антонио Вутов замени Шопов, който пък вече беше получил жълт картон. Младокът получи аплодисментите на публиката за своето раздаване.

БОТЕВ (ПЛОВДИВ) – ЛЕВСКИ 1:0
1:0 Тонев (47)

БОТЕВ: Янко Георгиев, Филип Филипов, Кристиан ДимитровДимитър Пиргов, Лазар Марин, Лъчезар Балтанов, Радослав Терзиев, Тодор Неделев, Станислав Шопов, Александър Тонев, Фернандо Виана

ЛЕВСКИ: Милан Миятович, Живко Миланов, Нуно Рейш, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов, Кали ТиамМартин Райнов, Станислав Иванов, Паулиньо, Здравко Димитров, Дени Алар

Стадион: База Коматево