България изхвърли еврошампиона Сърбия! Националите на полуфинал в Берлин (видео + галерия)

Българският национален отбор по волейбол се класира за полуфиналите на олимпийската квалификация в Берлин. Тимът на Силвано Пранди надделя с 3:2 (25:21, 24:26, 25:22, 20:25, 15:13) над европейския шампион Сърбия и ще спори на полуфиналите  с домакина Германия или Словения.

България влезе в двубоя с “плавите” след две победи 3:2 срещу Франция и 3:0 срещу Холандия и се нуждаеха от спечелване на два гейма, за да достигнат до елиминациите. И отборът ни успя не само да ги спечели, но и да победи европейския шампион пред 1058 зрители в легендарната зала “Макс Шмелинг Хале”.SPORTAL.BG

Сърбия стартира с тежка загуба от Франция с 0:3 гейма, след което “си го изкара” на Нидерландия –
Волейболистите на България поведоха на Сърбия в началото на двубоя след
двоен блок на Тодор Скримов и Виктор Йосифов срещу атака на Александър Атанасийевич 1:0. Атака по двойната блокада на Цветан Соклов направи 2:1. Цветан Соколов атакува по правата от зона 2 за 3:2. Мощна атака от втора линия на Тодор Скримов – 4:3. Нова мощна атака на Цветан Соколово по правата от зона 2 и 5:4. Немяна Петрич изведе Сърбия напред с 6:5. Мартин Атанасов атакува над сръбската блокада и изравни при 6:6. Нова атака на Мартин Атанасов и 7:7. Атака на Александър Атанасийевич по диагонала от зона 2 и Сърбия поведе с 8:7. Нова атака на Александър Атанасийевич – 9:8. Атака на Александър Атанасийевич атакува в аут и България поведе с 10:9. Страхотно изпълнение на Георги Сеганов и 11:9. Неманя Петрич изравни при 11:11 след пайп. Троен български блок и 12:11. Ас на Тодор Скримов и 13:11 след сервис със 113 км/ч. Единичен блок на Алекс Грозданов – 14:12. Блокаут на Цветан Соколов – 15:12. Алекс Грозданов атакува през центъра – 16:13. Атака на капитана Виктор Йосифов и 17:14. Ас на Георги Сеганов, който дойде след много технично изпълнен начален удар – 18:14. Блокада на Алекс Грозданов – 19:14. Теодор Салпаров не можа да играе с топката, защото камера до игрището му попречи – Силвано Пранди протестира и отнесе жълт картон. Невероятна така над блокадата на Цветан Соколов от зона 2 и 21:17. Ас на Виктор Йосифов – 22:17. Страхотна комбинация Георги Сеганов – Цветан Соколов – 23:18. Атака в аут на Урош Ковачевич и геймбол за България – 24:19. При 24:21 Силвано Пранди взе прекъсване за България. Страхотна атака на Цветан Соколов по правата със скорост 114,3 км/ч от зона 2 и 25:21.

Volleyball World

@FIVBVolleyball

A nail-biting 1st set goes for Bulgaria 🇧🇬 against Serbia 🇷🇸! It ended 25-21 after this 🚀 by #19 Sokolov 👇

Embedded video

See Volleyball World’s other Tweets
България поведе с 2:0 след атака на Цветан Соколов и ас на Виктор Йосифов със сервис от 107 км/ч. Сърбия поведе с 4:3 след атака в аут на Алекс Грозданов. Страхотна единична блокада на Алекс Грозданов срещу атака на Сречко Лисинац – 4:4. Виктор Йосифов намали до 5:6. Александър Атанасийевич атакува по блока за 8:6 за Сърбия. Блокаут на Цветан Соколов доведе до равенство 9:9. Урош Ковачевич даде преднина на Сърбия от 11:9. Алекс Грозданов намери пролука в разкъсаната блокада – 10:11. Ас на Цветан Соколов и равенство при 11:11. Цветан Соколов с много мощна атака по правата от зона 2 – 13:14. България изравни при 14:14 след атака на Алекс Грозданов. Мартин Атанасов атакува по блокадата за 15:14. Цветан Соколов игра умно с блокадата за 16:16. България поведе със 17:16 след грешка на Сречко Лисинац. Ас на Георги Сеганов и 18:16. Слободан Ковач взе прекъсване. Цветан Соколов атакува със 110 км/ч над тройната блокада за 19:18. Мощен сервис на Александър Атанасийевич и блок на Петер Кръзманович доведе до 20:19 за Сърбия. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Неманя Петрич игра по блокадата за 21:19. Ас на Виктор Йосифов възстанови равенството при 21:21. нов мощен сервис на Виктор Йосифов и блокада на Тодор Скримов – 22:21. Слобадан Ковач взе прекъсване. Марко Подрасчанин изравни 22:22. Нова атака на Марко Подрасчанин и 23:22 за Сърбия. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Технично отиграване на Тодор Скримов изравни резултата при 23:23. Цветан Соколов би сервис в мрежата и геймбол за Сърбия –  23:24. Блокаут на Цветан Соколов възстанови равенството при 24:24. Александър Атанасийевич успя да прокара топката под блокадата за 25:24. Урош Ковачевич пусна технично топката за 26:24.

We’re leveled! A 26-24 score gives Serbia 🇷🇸 the 2nd set over Bulgaria 🇧🇬, with our daily dose of included… 🙌 😍

България поведе в началото на третата част с 2:1 след блокада на Виктор Йосифов. Последваха 5 поредни точки за Сърбия, а последната от тях дойде от блок на Урош Ковачевич – 2:6. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Тодор Скримов намали до 3:7. Нова атака на Тодор Скримов и 4:7. Поредна атака на Тодор Скримов по късия диагонал от зона 4 – 5:7. Ас на Тодор Скримов – 7:8. Сречко Лисинац атакува в аут – 9:9. Технично пусната топка на Георги Сеганов – 10:10. Цветан Соколов атакува мощно за 11:11. Тодор Скримов продължи да атакува успешно за 12:12. Ас на Цветан Соколов изведе България напред – 14:13. Нова мощна атака на Цветан Соколов – 15:14. България изравни при 15:15, след като сръбската блокада докосна мрежата. България поведе със 17:16, но Сърбия изравни при 18:18. Атака на Александър Атанасийевич – 19:18. Националите изравниха при 19:19. Слободан Ковач взе прекъсване. Ас на Виктор Йосифов 20:19. Тодор Скримов атакува мощно и 21:19. Слободан Ковач взе ново прекъсване.

България поведе до 22:20 след атака на Мартин Атанасов. Бомбен сервис и бомбена атака на Цветан Соколов – 23:20. Блокаут на Цветан Соколов и геймбол при 24:21. Атака на Алекс Грозданов донесе успеха на България в третата част с 25:22 и класира България на полуфинал на олимпийската квалификация в Берлин.

When he’s on 🔥, Bulgaria 🇧🇬 smiles! Sokolov helps his side to a 2-1 lead over Serbia 🇷🇸!

След като България си осигури класиране за следващата фаза на олимпийската квалификация в Берлин, Силвано Пранди смени абсолютно всички на игралното поле и на игрището се появиха резервите Добромир Димитров, Велизар Чернокожев, Розалин Пенчев, Николай Пенчев, Светослав Гоцев, Теодор Тодоров и либерото Петър Каракашев.
Слобадан Ковач направи 3 смени в отбора на Сърбия, който отпадна от надпреварата  – Дражен Лубурич, Михайло Станкович и Петер Кръзманович замениха Александър Атанасийевич, Урош Ковачевич и Марко Подрашчанин.

България поведе с 9:7 след технична атака на Николай Пенчев. Страхотна атака на Велизар Чернокожев и 10:7.  Сърбия поведе с 13:12, но Светослав Гоцев изравни след единична блокада – 13:13. “Плавите” поведоха с 16:13. Националите намалиха до 15:16 след тройна блокада. Последва ас на Николай Пенчев за 16:17. Дражен Лулурич направи 22:19. Атака на Петър Кръзманович донасе успеха на Сърбия в 4-ата част с 25:20.

Not over! Luburic comes from the bench and steers Serbia 🇷🇸 to the 5th against Bulgaria 🇧🇬! Stay tuned…

БЪЛГАРИЯ – СЪРБИЯ 3:2 (25:21, 24:26, 25:21, 25:20, 15:13)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 4, Цветан Соколов 20, Тодор Скримов 14, Мартин Атанасов 6, Алекс Грозданов 5, Виктор Йосифов 9 – Теодор Салпаров-либеро (Добромир Димитров, Велизар Чернокожев 6, Розалин Пенчев 7, Николай Пенчев 6, Теодор Тодоров 2, Светослав Гоцев 2, Петър Каракашев-либеро)
Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ
СЪРБИЯ: Никола Йовович 2, Александър Атанасийевич 12, Урош Ковачевич 14, Неманя Петрич 17, Сречко Лисинац 7, Марко Подрасчанин 8 – Невен Майсторивич-либеро (Михайло Митич, Никола Пекович-либеро, Петър Кръзманович 6, Дражен Лубурич 7, Михайло Станкович 4, Божидар Вучичевич)
Старши треньор: СЛОБОДАН КОВАЧ.

Мачове от третия кръг от олимпийската квалификация по волейбол за мъже в Берлин:

Сърбия – България 2:3 (21:25, 26:24, 22:25, 25:20, 13:15)