Славия пропусна да разгроми Левски насред “Герена” (видео+галерия)

Отборът на Славия надигра категорично Левски и спечели 147-то най-старо столично дерби в елита на България. “Белите” надвиха с 2:1 “сините” пред около 8000 зрители на стадион “Георги Аспарухов“. Големият герой в мача бе Ивайло Димитров, който вкара и двете попадения. Той беше точен в 7-ата и 54-ата минути, а освен това удари греда и изпусна още едно чисто положение. Единственото попадение за домакините бе дело на Найджъл Робърта (27). Дени Алар беше изгонен малко преди края за удар без топка. Така игралият много слабо състав на Петър Хубчев освен това загуби Мартин Райнов и Алар за мача с Лудогорец, а Паулиньо беше изнесен на носилка и закаран в болника, като най-вероятно и той ще бъде аут за мача за Купата на България. Освен това в последните секунди беше спестен нарисуван червен картон на Тиам.SPORTAL.BG

Съставът на Славия пък пропусна да унижи своя противник с отличната си игра на “Герена”. Водени от един страхотен в този мач Галин Иванов “белите” пропуснаха множество положения и това е най-малкото, с което 26-кратните шампиони се отърваха пред своята публика. Всичко това с един отбор от 13 български футболисти, като единствено вратарят бе чужденец.

Успехът е първи за Славия на “Герена” от май 2016 година и четвърти през този век в дома на Левски. Интересното е, че е четвърти поред в efbet Лига далеч от своя стадион. Победата пък е седма в последните осем гостувания на “белите” в първенството. Третият пореден успех в първенството за 2020 година изведе Славия на пето място с актив от 39 точки.

“Сините”, които останаха без победа през тази календарна година, пък прекъснаха серията си от осем поредни победи на своя стадион, записвайки общо четвърто поражение в първенството. Въпреки това отборът остана на второ място с 45 точки, колкото има и Локомотив (Пловдив).

Наставникът на домакините Петър Хубчев, който има сериозни проблеми със състава, направи цели пет промени от равенството 2:2 с Черно море на “Тича”. Робърта, Миланов, Рейш, Райнов и Мазурек замениха Илия Юруков, Холмар Ейолфсон, Янис Каргас, Иван Горанов и Здравко Димитров. Вратар бе Милан Миятович, докато новото попълнение Георги Георгиев гледа мача от трибуните срещу бившия си тим.

Капитанът Живко Миланов, който игра ляв защитник, Нуно Рейш и Мартин Райнов се върнаха в отбрана, където четвърти бранител бе Деян Лозев. Кали Тиам и Франко Мазурек бяха опорни халфове, докато Станислав Костов дясно крило, Паулиньо ляво, Стайн Спиерингс, който дебютира на “Герена” бяха беше плеймейкър. Първи минути през тази година записа Найджъл Робърта, който водеше атаката.

Златомир Загорчич пък направи три смени от успеха с 3:1 над Дунав. Антониос Стергиакис, Петър Патев и Ивайло Димитров замениха Георгиев, Венелин Филипов и Цветелин Чунчуков. Пред гръцкия вратар в защита играха Патев, Емил ВиячкиАндреа Христов и Христо Попадийн. Милен Гамаков и Янис Карабельов бяха опорните халфове, а Филип Кръстев, Емил Стоев и Галин Иванов действаха зад Димитров.
“Белите” играха с десет полеви играчи от България, като единствено вратарят бе чужденец, а след почивката влязоха още трима български футболисти, докато “сините” използваха девет чужденци от 14 футболисти.

Президентът на БФС Махаил Касабов и легендата Наско Сираков гледаха мача в компанията на Павел Колев от ложите на стадиона.

Двубоят започна при отлична атмосфера и по-добро представяне на “белите”, които бързо поведоха. Ивайло Димитров беше точен в 7-ата минута. Таранът пропусна в 13-ата минута отлична въдможност да удвои, а малко след това Паулиньо бе контузен лошо в главата и изнесен на носилка, а след това и закаран в болинцата с линейка. Тази пролет “сините” загубиха в началото на мача с ЦСКА-София и Мартин Райнов.

Дени Алар влезе на мястото на бразилеца в 18-ата минута. В 26-ата минута младият Кръстев направи нов страхотен пропуск за “белите”. Галин Иванов проби отляво, след което от малък удар стреля и Миятович изби, а при добавката Кръстев стреля с глава над гредата от пет метра.

При следващата атака Алар направи два опити за удар, но спечели само ъглов удар, след който Робърта изравни, вкарвайки своето девето попадение за сезона. В 32-ата минута страховит удар на Галин Иванов мина над вратата на домакините.

В 41-ата минута “белите” бяха близо до ново попадение. Грешка на Рейш позволи на Галин Иванов да му открадне топката. Последва бърза комбинация на гостите, при която Кръстев излезе на стрелкова позиция, но ударът му бе избит в корнер от Миятович.

Втората част “белите” продължиха да играят по-добре. В 50-ата минута Ивайло Димитров удари гредата на Миятович, който спаси удар на Христо Попадийн минута по-късно. Напълно заслужено  гостите стигнаха до ново предимство в резултата.

Това се случи в 54-ата минута, когато играещият отлично Галин Иванов проби през Лозев и намери Димитров. Таранът първо не успя да ритне добре топката, но при втория опит вкара второто си попадение в мача. Голмайсторът отпразнува много нестандартно своето попадение, което е под № 30 за него в шампионата с бялата фланелка.

Новият аванс на Славия обърка още повече безпомощния в този мач тим на Левски, който остави огромни пространства пред Миятович. Два пъти и вратарят трябваше да излиза извън наказателното си поле, а Димитров пропусна да вкара трети гол. Станислав Иванов, който има едва една тренировка през последните седмици, смени Костов. Това обаче също не помогна на “сините”. На контраатака гостите търсеха нов гол, докато “сините” останаха само с едно желание на Спиерингс за дузпа и един слаб удар на Райнов в заключителните минути.

Венелин Филипов, Георги Йомов и Калоян Кръстев също взеха участие в мача за “белите”.

Малко преди края на редовното време Алар изрита без топка Янис Карабельов, за което заслужи напълно правилно директен червен картон. Секунди преди края на продължението пък талантът на Славия беше брутално изритан от Тиам, но халфът на домакините се размина само с жълт картон, въпреки че заслужаваше да бъде изгонен.

Накрая Славия празнуваше своя 26-и успех срещу Левски от 147 мача за първенство, домакините останаха със 73 победи, а равенствата са 48.

Хубчев ще трябва да мисли за мача на сезона с Лудогорец в четвъртък, където ще има нуждата от пълни трибуни и голяма доза късмет, за да може отборът му да играе полуфинал. Славия пък има цяла седмица преди да приемат Ботев (Пловдив)

ЛЕВСКИ – СЛАВИЯ 1:2
0:1 Димитров (7)
1:1 Робърта (27)
1:2 Димитров (54)

ЛЕВСКИ 1. Mилан Миятович, 20. Живко Миланов, 70. Мартин Райнов, 22. Нуно Рейш, 26. Деян Лозев, 23. Кали Тиам, 40. Стайн Спирингс, 7. Паулиньо, 10. Франко Мазурек, 17. Найджъл Робърта, 29. Станислав Костов
Ст. треньор: Петър Хубчев

СЛАВИЯ: 32. Антонис Стегиакис, 4. Петър Патев, 23. Емил Виячки, 55. Андреа Христов, 83. Христо Попадийн, 38. Милен Гамаков, 10. Янис Карабельов, 20 Филип Кръстев, 71. Емил Стоев, 33. Галин Иванов, 14. Ивайло Димитров
Ст. треньор: Златомир Загорчич