След три години в изгнание радост в Северозапада – Монтана IN – Дунав OUT (видео+снимки)

Отборът на Монтана се завърна в елита на българския футбол. В баража за влизане/оставане в efbet Лига тимът от Северозападна България разби с 4:1 Дунав и така заслужено през следващия сезон ще бъде част от първото ниво на футбола ни.

Макар и да не бяха играли официален мач от месеци играчите на треньорския тандем Светлан Кондев Венцислав Иванов, демонстрираха отлична форма и страхотна успеваемост пред вратата на Благой Макенджиев. Дунав от своя страна явно така и не успя да се отърси от финансовата криза, която тресе клуба от Русе и така и не съумя да демонстрира, че е готов да запази мястото си в елита.

Монтана се разписа на два пъти във всяко полувреме, като головете бяха дело на Владимир Айтов, Тони Тасев, Николай Минков и Атанас Илиев. В края на мача пък Фернандо Кавалканте намали за Дунав, но това бе твърде малка утеха за феновете на тима.

Резултатът бе открит от Монтана в 28-ата минута. Тогава при едно центриране на Тони Тасев от пряк свободен удар Владимир Айтов засече с глава топката във вратата. Първоначално попадението бе отменено заради засада, но след консултация между страничния и главния съдия голът правилно бе зачетен. Играчът в положение зад защитата на Дунав бе Стефан Цонков, докато голмайсторът Айтов изскочи от задна позиция.

В 43-ата минута Монтана удвои преднината си. Отлична атака на тима позволи на Николай Цветков да изведе Тасев сам срещу вратаря, който елегантно преодоля вратаря Благой Макенджиев и на празна варата направи 2:0.

В 69-ата минута резултатът вече бе 3:0 и трудно можеше да се промени крайния резултат. Николай Минков получи топката в половината на Дунав и след като напредна към наказателното поле с прецизен шут не остави шансове на стража на “драконите”.

В 82-ата минута всичко бе ясно. Атанас Илиев вкара четвърти гол, след отлично центриране отдясно на Валери Христов голаджията на Монтана засече с глава от непосредствена близост топката във вратата.

Малко по-късно Дунав намали резултата, след като при центриране от ъглов удар Квалаканте засече от въздуха кълбото и вкара последния гол за Дунав в елита поне засега.

Така след три години във втория ни ешелон Монтана се завръща в елита. За последно тимът бе част от Първа лига през сезон 2016/2017, когато изпаднаха в подобен на днешния бараж след загуба от Септември. През миналата година в същия мач пък отборът не успя да се завърне след поражение от Витоша (Бистрица).

Дунав пък се разделя с елита след четири добри сезона в най-високото ниво на родния футбол. Още със завръщането си в елита през същия сезон 2016/17 русенци дори успяха да се класират за Лига Европа. Финансовата криза през тази година обаче се оказа фатална за клуба и през следващата година отборът ще бъде във Втора лига.