България загуби от Азербайджан

Мъжкият национален отбор на България допусна първа загуба в европейските квалификации по баскетбол,SPORT.BNT.BG

След успеха си над Швеция преди три дни, възпитаниците на Росен Барчовски отстъпиха при гостуването си на Азербайджан със 71:88 точки. Селекционерът на Азербайджан Елхан Алиев използва само шестима баскетболисти, като трима от тях играха пълни 40 минути. Домакините стартираха мача със серия от 11:2, след което до края нямаха проблеми. Те увеличиха аванса си на 21:10 в седмата минута, а спечелиха първата част с 26:14 след тройка на Расим Башак 11 секунди преди сирената. В 16-та минута баскетболистите на Азербайджан вече водеха със 17 точки разлика – 42:25, а минути преди почивката българите губеха с 21 точки – 29:50. С кош със сирената на Фуад Нифталиев домакините се оттеглиха на почивка с 22 точки преднина – 53:31.

Третата четвърт беше равностойна, но възпитаниците на Елхан Алиев поддържаха убедителната си преднина и дори я увеличиха. След 30 минути игра резултатът беше 76:52 след последен кош на Заур Пашаев. В началото на последните 10 минути беше записана и най-голямата преднина за домакините – 26 точки при 78:52, а след това срещата се доиграваше.

Българите изиграха по-добре последните девет минути и намалиха пасива си в крайния резултат на 15 точки разлика – 73:88. За България се отличиха Божидар Аврамов с 16 точки, Александър Янев с 14 точки и Николай Върбанов с 10 точки. За Азербайджан петима играчи завършиха с двуцифрен точков актив, но най-полезни бяха натурализираният американец Чък Дейвис с 30 точки, Орхан Гаджиев с 16 точки и 15 борби и Фуад Нифталиев с 15 точки. На 21-ви август България е домакин на Германия от 18.00 часа в зала “Универсиада”.

“Ние дойдохме в Баку за победа. Това поражение силно ме притеснява. Днес Азербайджан игра по-добре от нас. Домакините имаха и отличен процент от тройката. Квалификациите едва сега започват. Трябва да подобрим играта си и да мислим за следващите мачове“, каза след двубоя Росен Барчовски.

Азербайджан – България – 88:73 (26:14, 27:17, 23:21, 12:21) състав на България: Филип Виденов 5, Божидар Аврамов 14, Николай Върбанов 10, Чавдар Костов 6, Александър Янев 14 (Седрик Симънс 4, Христо Николов 2, Асен Великов 4, Иван Лилов 6, Мартин Дурчев 0, Павел Маринов 6)