Ботев (Пд) може да се усмихне! “Канарчетата” най-после победиха и взеха реванш от ЦСКА 1948

След 138 дни феновете на Ботев (Пловдив) отново имат повод да се усмихат. “Канарчетата” спряха негативната серия от 10 поредни шампионатни мача без победа и надвиха ЦСКА 1948 с 3:2 в мач от 21-ия кръг на efbet Лига. Па Конатев (16) изведе домакините напред с хубав гол, след като премина през няколко футболисти на “червените”. Атанас Илиев (29) удвои с поредния си гол с “жълто-черната” фланелка. През второто полувреме Галин Иванов (68) върна един гол за гостите. Атанас Илиев (88) отбеляза втория си гол в срещата. В петата минута на добавеното време Ангел Бастунов (90+5) направи последните секунди на мача много интересни. “Канарчетата” взеха реванш от столичани за отпадането от Купата на България преди десет дни. SPORTAL.BG
Изпълнителният директор на Ботев пред Sportal: за стратегията, стадиона, плановете и политиката на клуба

Тогава Ботев загуби с 1:2 в 1/8-финалите на битката за националния трофей след продължения. През есента пловдивчани бяха унизени от ЦСКА 1948 с 0:5 на “Васил Левски“, което доведе до освобождаването на треньора Ферарио Спасов. Сега ситуацията е доста различна, отборът има нови собственици, а начело е Азрудин Валентич. Пловдивчани записаха първи успех през пролетта, който досега им убягваше.

В същото време възпитаниците на главния мениджър Красимир Балъков записаха трета загуба далеч от “Васил Левски” – 0:1 рещу Монтана, 1:3 срещу Етър и 2:3 срещу Ботев.

Двубоят започна добре за “червените”, които първи погледната към вратата на Ботев. Ивайло Чочев имаше добра възможност да стреля от границата на наказателното поле, но вместо това предпочете да подаде в коридор към свой съотборник. Решението му беше добро, но остана неразбрано. В 11-ата минута центриране на Реда Рабей от десния фланг намери Атанас Илиев в наказателното поле. Нападателят стреля с глава, но остана под топката и ударът му беше неточен.

В 14-ата минута Серкан Юсеин опита нещо средно между удар и пас към втора греда. Димитър Митков обаче закъсня с придвижването си и топката излезе в аут. В 16-ата минута Ботев поведе в резултата с хубав гол на Па Конате. Левият халф-бек на “жълто-черните” получи топката в близост до линията на центъра. Първото му докосване не беше много добро, но на няколко пъти той стъпи по-здраво срещу прииждащите футболисти на ЦСКА 1948. Накрая той достигна до наказателното поле, беше оставен леко от защитата да влезе в него и с протегнат крак прати топката зад Даниел Наумов
В 22-ата минута далечен шут на Димитър Митков беше уловен от Аргилашки. Секунди по-късно солова акция на Маркиньос завърши с шут на бразилеца над вратата на Наумов. В 27-ата минута ЦСКА 1948 беше близо до изравняването на резултата. След центриране на Денислав Александров от десния фланг топката се вдигна удобно за Димитър Митков. Нападателят на гостите опита нещо красиво. Нанесе ножичен удар, който Аргилашки спаси със сетни сили. Секунди по-късно и Георги Русев имаше шанс да изравни, оставен непокрит на втора греда. И той обаче стреля над вратата.

В 29-ата минута “канарчетата” отново издебнаха неточност в защитата на гостите. Димитър Тонев намери с хитър пас Атанас Илиев зад гърба на отбраната. Нападателят пък, без да се замисля, насочи удара си право в долния ляв ъгъл на вратата зад Наумов.
В добавеното триминутно продължение на първото полувреме Даниел Наумов показа класа и спаси вратата си от сигурен трети гол. Атанас Илиев беше намерен в наказателното поле и шутира, но младият страж на ЦСКА 1948 парира шута и топката излезе в ъглов удар. Второто полувреме започна с много неточен удар на Атанас Илиев от фаул. В 54-ата минута Димитър Митков отне от Димитър Тонев и стреля от границата на наказателното поле. Макар и трудно, Аргилашки улови. Две минути по-късно Васил Шопов центрира меко в наказателното поле а там Денислав Александров беше оставен напълно сам. Той нанесе удар от въздуха, който мина на сантиметри покрай вратата.

В 65-ата минута Михаил Минков направи сериозна грешка при изнасянето. Топката му беше отнета от Емануел Току. Той намери веднага Атанас Илиев и двамата останаха на един защитник. Вместо да му върне жеста, Илиев реши да завършва сам, което беше неправилното действие в случая. Ударът на нападателя излезе в аут.

В 68-ата минута ЦСКА 1948 върна един гол чрез Галин Иванов. Денислав Александров получи топката с гръб към вратата в наказателното поле на Ботев. Крилото видя връхлитащия Галин Иванов. Опитният капитан поведе своя тим с категоричен завършек.
В 77-ата минута Шоколаров намери Току свободен на левия фланг. Крилото видя свободния Атанас Илиев, подаде му слабо, а Лазар Марин се размина с топката. Вместо да поведе напред, Илиев реши да шутира от движение. Аргилашки се намеси добре и отрази.

В 88-ата минута Михаил Минков се пропука и позволи на Емануел Току да го надбяга. Крилото на Ботев подаде към Атанас Илиев, а голмайсторът на Ботев този път не сгреши. С мощен шут в долния десен ъгъл той опъна мрежата на Наумов. В добавеното време мачът стана много интересен след груба грешка на Аргилашки. Ангел Бастунов отправи сравнително слаб удар с глава, който беше изпуснат зад голлинията от стража. Всичко това позволи на новаците да сътворят още една атака в оставащите секунди от мача, но тя не помогна за измъкването на точката.

БОТЕВ – ЦСКА 1948 (3:2)