Италия записа първа победа като гост над България

Италия постигна първа победа като гост на България след успех с 2:0 в двубой от квалификациите за Мондиала в Катар 2022. Точни за тима на Роберто Манчини бяха Андреа Белоти от дузпа, която беше доста спорна, и Мануел Локатели. dsport.bg

В първия си мач от квалификациите “трикольорите” загубиха с 1:3 от Швейцария. На 31 март, сряда, тимът на Ясен Петров гостува на Северна Ирландия.

Новият национален селекционер започна мача с шест промени спрямо състава, който падна от Швейцария. В игра от първата минута започнаха Валентин Антов, Петър Витанов, Ивайло Чочев, Спас Делев, Момчил Цветанов и Андрей Гълъбинов. Тяхното включване обаче също не помогна на “лъвовете” да се доберат поне до точка от двубоя.

Коментарът на Стефан Стоянов минути след последния съдийски сигнал:

Ясен Петров: На терена видях мъже

Роберто Манчини: Много труден мач, България се защитава отлично

Майкъла: В школите е абсолютна мизерия, Сисиньо няма място в националния (ВИДЕО)

Андрей Гълъбинов: Показахме, че можем да играем добър футбол

Момчил Цветанов: Показахме, че можем да се сбием

Касабов: Видя се желанието, рано е да се оценява работата на Ясен Петров (ВИДЕО)

Петър Витанов: Виждаме, че има развитие и можем да се подобрим

Още в 4-ата минута Гълъбинов получи пас от Спас Делев и отправи шут по посока на вратата на Донарума, но стражът на Милан спаси. Минута след това след изпълнение от корнер се получи разбъркване в наказателното поле, Ачерби пробва изстрел, но той бе блокиран.

В 7-ата минута Киеза бе спрян с шпагат от българската защита, но за щастие чист такъв и не последва дузпа. В следващите минути италианците започнаха все по-осезателно да натискат. В 15-ата минута Федерико Киеза стреля от дистанция покрай вратата на Пламен Илиев.

В 19-ата минута Делев напредна по фланга с топка в крака без никой от италианците да успее да го спре, пасът му насочен към топчката на дузпата обаче бе пресечен. В 25-ата минута Валентин Антов чукна с глава топката, която можеше да се озове и във вратата на Илиев, но за щастие отиде встрани от българската врата.

До 30-ата минута статистиката показваше 1:0 точни удари в полза на България. В 37-ата Пламен Илиев направи спасяване след изстрел на Киеза, а след това за трети път бе маркирано нарушение в атака на италианците.

Четири минути преди края на първата част съдията отсъди спорна дузпа за нарушение на Даниел Димов срещу Николо Барела. Зад топката застана Андреа Белоти, който матира Пламен Илиев, за да даде аванс на “скуадра адзура”.

На почивката Сисиньо отстъпи мястото си на Бирсент Карагарен.

В 57-ата минута Гълъбинов пусна към Делев, който опита пас към Карагарен, след който скамейката на България скочи в искане на дузпа, но такава не последва. В 62-ата минута Кристиян Малинов замени Георги Костадинов в халфовата линия на “лъвовете”.

В 64-ата минута гостите поискаха втора дузпа за ритник, който Белоти отнесе от Антов, но този път исканията им не бяха уважени от главния съдия Винчич. В 72-ата минута гредата спаси България от втори гол във вратата на Пламен Илиев. Топката се отби в страничния стълб след изстрел на голмайстора за “скуадра адзура” в двубоя – Андреа Белоти.

В 74-ата минута Карагарен центрира опасно в наказателното поле, но Делев нямаше как да засече топката във вратата на Донарума.

В 83-ата минута италианците удвоиха резултата. След доста подавания топката стигна до влезлия като резерва Мануел Локатели, който с майсторско изпълнение вкара топката във вратата на Пламен Илиев. Две минути след това Чиро Имобиле стреля в ръцете на Илиев.

В добавеното време Пламен Илием спаси мощен шут на Чиро Имобиле.

Жълти картони: Георги Костадинов (Б), Антонио Вутов (на пейката), Васил Божиков (Б), Мануел Лукатели (И)

Голмайстори: 0:1 Андреа Белоти 43′ (д), 0:2 Мануел Лукатели 83′

Стартовите състави на двата тима:

България: 23. Пламен Илиев, 14. Даниел Димов, 4. Валентин Антов, 15. Васил Божиков, 6. Сисиньо (46′ 11. Бирсент Карагарен), 18. Ивайло Чочев, 7. Георги Костадинов – к (62′ 16. Кристиян Малинов), 5. Петър Витанов (88′ 22. Мартин Райнов), 21. Момчил Цветанов, 10. Спас Делев (78′ 19. Атанас Илиев), 9. Андрей Гълъбинов

Резерви: 1. Даниел Наумов – в, 13. Иван Караджов -в, 2. Петко Христов, 3. Петър Занев, 8. Антонио Вутов, 11. Бирсент Карагарен, 12. Илиан Илиев, 16. Кристиян Малинов, 17. Георги Йомов, 19. Атанас Илиев, 20. Димитър Илиев, 22. Мартин Райнов

Италия: 21. Джанлуиджи Донарума, 4. Спинацола, 15. Ачерби, 19. Бонучи – к, 16. Алесандро Флоренци (68′ 2. Ди Лоренцо), 6. Марко Верати (87′ 8.Песина), 12. Стефано Сенси (68′ 5. Локатели), 18. Николо Барела, 10. Лоренцо Инсиние, 9. Андреа Белоти (75′ 17. Чиро Имобиле), 22. Федерико Киеза ( 76′ 20. Федерико Бернардески)

Резерви: 1. Салваторе Сиригу – в, 14. Алекс Мерет – в, 2. Ди Лоренцо, 3. Бастони, 5. Локатели, 7. Лоренцо Пелегрини, 8. Песина, 11. Грифо, 13. Емерсон, 17. Чиро Имобиле, 20. Федерико Бернардески, 23. Манчини