Заслужи си го! Арда разплака Славия за исторически финал

Кърджали ликува! Арда стигна до исторически първи финал за Купата на България в своята история. Тимът разплака Славия след успех с 1:0 на стадиона в квартал Овча Купел и след 0:0 преди седмица на “Арена Арда” постигна големия триумф. В герой се превърна централният защитник Алекс Петков, който вкара гола в 26-ата минута, но със сигурност всички взели участие в мача за гостите могат да се чувстват като герои. Това е втори пореден успех на кърджалии с 1:0 като гост в София в турнира. На четвъртфиналите Арда спечели с 1:0 като гост на ЦСКА 1948. Треньорът Николай Киров също има поводи да вдигне победоносно ръце. Той си отмъсти на “белите” за онзи загубен полуфинал с Ботев Пловдив преди 3 години. Ефектът Златомир Загорчич не даде резултат за “белите”. Любимецът на феновете в бяло, които подкрепиха отбора си извън стадиона, се завърна преди 2 дни, но загуби първия си мач. А сега спецът има и по-трудна задача – да спаси отбора от изпадане. Големият победител Арда ще очаква съперника си във финала на 19 май на Националния стадион “Васил Левски” победителят от другия полуфинал между Лудогорец и ЦСКА. DSPORT.BG

Купа на България, полуфинал, реванш, ст. “Славия”, София, Начало: 18:30 часа
Славия – Арда 0:1 (0:1 общ резултат)

Голмайстор: 0:1 Алекс Петков 26′
Жълти картони: Виячки (С); Лозев, Крумов, Мартинов (А)

Двубоят на стадион “Славия” започна в бавно темпо. Първият шанс се откри пред гостите от Арда. След дълъг пас Емил Виячки не успя да изчисти добре топката, а Румен Руменов стреля от воле, но над вратата на Светльо Вуцов.

Славия създаде първото си чисто положение в 7-ата минута. След центриране от ъглов удар на Ради Кирилов, топката стигна до Емил Виячки, който пробва да вкара със зъдна ножица. Но топката се отклони от левия страничен стълб на Иван Караджов.

А в 5-ата минута гостите от Кърджали пропуснаха страхотен шанс за гол. Емил Виячки се замота и подари топката на Спас Делев. Той напредна и стреля, но за негово съжаление той не уцели вратата.

В 11-ата минута Емил Мартинов стреля от над 25 метра, но отново неточно. А секунди по-късно и Тонислав Йорданов отправи удар по земя, който бе уловен от вратаря Вуцов.

Арда имаше отлична възможност в 16-ата минута. След дълъг пас Спас Делев свали топката с глава към Румен Руменов, който стреля от воле. Светослав Вуцов обаче спаси брилятно с една ръка.

В 26-ата минута натискът на Арда даде резултат. Иван Тилев центрира брилятно от ъглов удар. Топката мина през няколко футбоисти преди да стигне до Алекс Петков, който много хладнокръвно чукна топката покрай Светослав Вуцов, който не успя дори да мръдне.

А минута след гола Дарко Тасевски получи контузия. Халфът изпита болки в адукторите и се наложи да бъде сменен от Владислав Узунов.

В 43-ата минута Славия получи право да изпълни дузпа. Милен Желев фаулира Радослав Кирилов в наказателното поле и реферът Драгомир Драганов отсъди дузпа. Зад топката застана Димитър Рангелов, който стреля много слабо и Иван Караджов спаси удара му в десния ъгъл на стража.

В началото на втората част гостите от Арда имаха претенциите за дузпа. След центриране от ъглов удар топката, играч на гостите нанесе удар и топката се удари в ръката на Димитър Рангелов, но реферът Драгомир Драгонов прецени, че няма основания да отсъди дузпа.

След бърза атака в 58-ата минута Питър Макрилос изведе Радослав Кирилов по дясното крило. Десетката на “белите” направи финт и стреля с левия крак, но право в ръцете на Иван Караджов.

В 64-ата минута Спас Делев започна да изпитва сериозни болки в десния си крак и се наложи да бъде замнене принудително от Александър Георгиев.

В 72-ата минута Владислав Узунов стреля много мощно от над 20 метра с левия крак. Ударът му обаче се удари в напречната греда на Иван Караджов.

Славия стигна до добър шанс в 82-ата минута. Тогава Петър Патев центрира от дясно, но Калоян Кръстев не успя да стигне до топката и тя излезе в аут.

Отзвукът

Венци Стефанов: Ние сме Славия! Мъжете се каляват в битките (ВИДЕО)

Николай Киров: Важно е, че се класирахме за финала

Иван Караджов: Ако Господ е с нас ще спечелим и финала

Състави
Славия: 13. Светослав Вуцов, 70. Михаил Александров, 55. Андреа Христов, 23. Емил Виячки, 19. Филип Антовски, 77. Георги Вълчев, 73. Мартин Сораков (46′ – 9. Калоян Кръстев), 7. Петер Макрилос (63′ – 14. Ивайло Димитров), 22. Дарко Тасевски (31′ – 11. Владислав Узунов), 10. Радослав Кирилов, 8. Димитър Рангелов-К (71′ – 4. Петър Патев)
Резерви: 1. Георги Петков, 17. Ерол Дост, 75. Надер Гандри
Треньор: Златомир Загорчич

Арда: 12. Иван Караджов, 8. Милен Желев, 9. Спас Делев (64′ – 11. Александър Георгиев), 19. Румен Руменов (81′ – 77. Мартин Костадинов), 20. Деян Лозев, 24. Алекс Петков, 27. Емил Мартинов, 33. Иван Тилев (90′ – 18. Георги Атанасов), 71. Пламен Крумов-К, 80. Лъчезар Котев, 98. Тонислав Йорданов
Резерви: 36. Васил Симеонов
Треньор: Николай Киров

Съдия: Драгомир Драганов

Преди мача по динамично е при “белите”. След загубата 1:3 от ЦСКА 1948 Александър Тарханов бе уволнен, а негово място се завърна Златомир Загорчич. Именно с този треньор Славия спечели Купата през 2018 година. Арда пък гони първо участие на финал в своята история.

Венци Стефанов: Заги бе няколко месеца в неплатен отпуск, разбрахме се като мъже

Златомир Загорчич: Не се поколебах да се завърна в Славия, ще постигнем целите си