Боби Цонев се завърна в игра и подпечата победата на Левски в Драгалевци

Левски спечели с 2:0 гостуването си на Царско село в среща от долната плейофна осмица на efbet Лига. Голямата новина за „сините“ е завръщането на Борислав Цонев след дълго отсъствие заради тежка контузия. Креативният полузащитник се появи на терена десет минути преди края и реши мача, вкарвайки за 2:0 в 88-ата минута. През първата част гостите поведоха с гола на 17-годишния Марин Петков. За юношата това бе първо попадение в българския елит. DSPORT.BG

Мачът на стадиона в Драгалевци предложи отворен футбол, като и двата отбора имаха множество шансове за гол. Няколко много големи пропуска от чисти позиции направиха „царете“, които могат да съжаляват, че не успяха да вземат поне точка.

Днес „сините“ успяха да сложат и край на головата си суша от шест час игра без гол. Тимът нямаше вкарано попадение в последния си четири мача, които изигра без нападателя Найджъл Робърта в състава.

След победата Левски заема деветото място с актив от 31 точки, на 9 зад Черно море. „Моряците“ са на седмата позиция, която дава правото на бараж за участие в евротурнирите през следващия сезон.

Коментарът на Стефан Стоянов секунди след края на двубоя:

Живко Миланов след успеха: По-важно е какво ще стане след 20 дни (ВИДЕО)

Марин Петков: Показахме какво е Левски

Здравков: Длъжни бяхме да вкараме поне едно от трите си 100% положения

В 3-ата минута Царско село отправи първия удар към противниковата врата. Лъчезар Балтанов бе намерен в наказателното поле. Бившият футболист на Левски стреля веднага, но след рикошет в крака на бранител Звонимир Микулич улови без затруднения

Секунди по-късно гостите отговориха. Патрик-Габриел Галчев и Здравко Димитров комбинираха на левия фланг. Топката бе подаде от Галчев към Мартин Петков, който стреля опасно с десния крак, но вратарят Джони Пласид показа рефлекс и изби встрани.

В 9-ата минута Марин Петков даде аванс на „сините“. Адриан Краев и Мартин Петков се пребориха за топката в центъра на терена. Здравко Димитров проби и изведе Марин на чиста позиция. 17-годишният юноша на Левски прати топката в мрежата с плътен удар по диагонала. „Царете“ имаха претенции, че младокът е бил в положения на засада, но в крайна сметка голът бе правилно зачетен. Както е известно за мачовете от долната осмица ВАР няма. Така Левски сложи край на головата си суша, която продължи повече от шест часа игра. Тимът не успя да реализира в последните си четири срещи.

Две минути по-късно капитанът на Левски Мартин Райнов стреля от дистанция, но след рикошет топката излезе в ъглов удар.

В 13-ата минута гостите организираха хубава контраатака. Райнов изведе Здравко Димитров на левия фланг. Крилото центрира по земя към Марин Петков, който беше в положения на засада и атаката бе спряна, въпреки че Пласид успя да пресече подаването.

Четвърт час след началото Димитър Костадинов преодоля противник и отправи опасен шут по посока вратата на Микулич, но встрани от целта.

Постепенно домакините се окопитиха и засилиха натиска в търсене на изравнителния гол. В средата на първата част Царско село пропусна два златни шанса за попадение. В 24-тата минута Ардерсон Кордейро центрира отляво. Димитър Костадинов засече, но след рикошет в тялото на Начо Монсалве топката излезе в ъглов удар. При последвалото центриране от корнер Лъчезар Балтанов бе изпуснат от защитата на Левски. От непосредствена близост полузащитникът на „царете“ стреля високо над напречната греда.

Десет минути преди почивката Мартин Петков пропусна златна възможност да удвои преднината на Левски. „Сините“ организираха контраатака и се оказаха в ситуация трима атакуващи футболисти срещу един защитник. Здравко Димитров пусна към Мартин Петков, който излезе сам срещу Джони Пласид. Стражът на домакините много добре излезе, скъси дистанцията и спаси мрежата си.

В 37-ата минута Реян Даскалов получи пространство за изстрел отдалеч. Той опита късмета си и не бе никак далеч от целта. Топката прелетя опасно близо над напречната греда на вратата, пазена от Микулич.

В 41-вата минута Драган Михайлович сбърка и подари топката на Даскалов, който моментално стреля. Въпреки че Микулич не бе подготвен за изстрел, успя да реагира навреме и спаси.

До края на първата част темпото на игра не бе много високо и двата отбора се прибраха в съблекалните при непроменен резултат.

В началото на втората част Левски имаше много добра възможност за втори гол. Габриел-Галчев подаде към Андриан Краев, който успя да преодолее двама защитници и стреля от малък ъгъл. Джони Пласид обаче успя да се намеси.

В 49-ата минута Левски се втурна в бърза контраатака. Краев имаше огромно пространство пред себе си. С топка в крака той напредна, но се забави твърде много и бранител на Царско село изчисти в странично хвърляне.

Три минути по-късно „царете“ не успяха да се възпозлват от груба грешка на Начо Монсалве. Топката премина под крака му. Стефан Христов овладя и комбинира с Емануил Манев, който стреля към горния ляв ъгъл на вратата. За късмет на гостите – неточно.

Час игра след началото Димитър Костадинов направи фрапантен пропуск от чиста позиция. Той бе намерен на далечната греда с центриране на Емануил Манев, но абсолютно необезпокояван не намери целта.

В 73-тата минута дойде една от най-дискусионните ситуации в мача. Топката бе центрирана отляво и срещна ръката на Начо Монсалве. Впоследствие Панайотис Лука се озова в чиста позиция, но Микулич успя да избие в корнер. Футболистите на Царско село наобиколиха Никола Попов и поискаха 11-метров наказателен удар. Реферът обаче бе категоричен, че играта трябва да бъде подновена с корнер. Повторенията показаха, че топката първо среща крака на испанския бранител, преди ръката му, така че няма основания за дузпа.

В 79-ата минута след центриране отдясно Мартин Петков отправи опасен удар, който бе отразен от Джони Пласид. Стражът на Царско село изпусна топката и даде шанс за добавка на Начо Монсалве. В последния момент Пласид поправи грешката си и не допусна втори гол във вратата си.

Осем минути преди изтичането на редовното време в игра за Левски след дълго отсъствие се завърна Борислав Цонев. Той замени голмайстора Марин Петков и влезе на терена под аплодисментите и на двете агитки.

В 86-ата минута домакините направиха нов пропуск. Влезлият в игра преди минути Карим Роси се озова сам около точката за изпълнение на наказателен удар, но ударът му бе доста разочароващ – високо над напречната греда.

Две минути по-късно Боби Цонев сложи точка на спора, реализирайки за 2:0. Той бе изведен в наказателното поле и с известна доза късмет прати топката в мрежата. Джони Пласид игра с топката, но се получи двоен рикошет, а полузащитникът нямаше как да не вкара на празна врата.

Мачът се доиграваше и сериозни голови положения до последния съдийски сигнал на Никола Попов липсваха.

Състави
Царско село: 30. Джони Пласид, 3. Мартин Кавдански, 4. Ивайло Марков, 9. Стефан Христов (Панайотис Лука 61′), 10. Лъчезар Балтанов, 11. Андерсон Кордейро (Карим Роси 81′), 14. Христо Попадийн (Антонио Георгиев 60′), 17. Реян Даскалов-К, 20. Димитър Костадинов (Лесли Де Са 66′), 21. Емануил Манев, 98. Луи Нганиони
Резерви: 1. Михаил Иванов, 6. Антонио Георгиев, 7. Лесли Де Са, 8. Панайотис Лука, 44. Карим Роси
Треньор: Антони Здравков
Левски: 1. Звонимир Микулич, 3. Живко Атанасов, 4. Мартин Райнов-К, 6. Ивайло Найденов, 11. Здравко Димитров (Илия Юруков 90′), 20. Начо Монсалве, 22. Патрик-Габриел Галчев, 79. Мартин Петков, 88. Марин Петков (Борислав Цонев 82′), 89. Андриан Краев (Билал Бари 71′), 91. Драган Михайлович
Резерви: 13. Николай Михайлов, 9. Стивън Петков, 10. Борислав Цонев, 19. Билал Бари, 31. Костадин Илиев, 77. Илия Юруков, 86. Валери Божинов
Треньор: Живко Миланов
Съдия: Никола Попов