Локо Пд вгорчи шампионския празник на Лудогорец

Локомотив Пловдив обърна Лудогорец и го победи с 2:1. За „смърфовете“ победата бе от изключителна важност в битката с ЦСКА за второто място.DSPORT.BG

Разградчани вече си подсигуриха рекордната десета поредна шампионска титла и залогът за тях не бе толкова голям. На специална церемония малко след последния съдийски сигнал футболистите на Лудогорец ще вдигнат купата и ще им бъдат връчени полагащите им се златни медали. В трепетно очакване за празненство играчите, водени от Валдас Дамбраускас изглеждаха пренавити. Домакините поведоха с гола на Бернард Текпетей, но Георги Минчев и Димитър Илиев от дузпа донесоха скъпоценните три точки за Локомотив Пловдив.

t

След почивката Лудогорец тотално си изпусна нервите и завърши сблъсъка с двама по-малко. Червени картони си заслужиха Елвис Ману и Каули Оливейра.

След победата Локомотив Пловдив се завърна на второто място с актив от 55 точки, на 2 пред ЦСКА.

Валдас Дамбраускас: Локомотив Пловдив спечели заслужено

Тунчев: Важно беше, че реагирахме бързо и върнахме гола

Още в 1-вата минута Лудогорец получи добра възможност да поведе. Кирил Десподов бе изведен по десния фланг. Той центрира в наказателното поле, но Елвис Ману и Доминик Янков се разминаха с топката, а защитник в черно-бял спортен екип успя да изчисти.

В следващите минути имаше атаки и към двете врати, но сериозни голови опасности липсваха. Играта бе накъсвана, след като на няколко пъти медицинските щабове трябваше да се появяват на терена.

Четвърт час след началото домакините излязоха напред в резултата. В голмайстор се превърна Бернард Текпетей. Той получи голямо свободно пространство, проби отляво, навлезе към центъра и си нагласи топката за изстрел. Бирсент Карагарен бе близо до него, но не съумя да го спре. Текпетей шутира от границата на наказателното поле и изненада Илко Пиргов. Стражът на „смърфовете“ не успя да се намеси по най-добрия начин и топката се озова в мрежата му.

Радостта на Лудогорец продължи броени секунди, след като в 17-ата минута равенството бе възстановено – 1:1. Парвиз Умарбаев центрира чудесно в наказателното поле, а Георги Минчев бе оставен напълно непокрит. Той скочи и с глава насочи топката неспасяемо в десния ъгъл на вратата.

В 22-рата минута Локомотив Пловдив получи добра възможност за директен обстрел на противниковата врата от пряк свободен удар. Топката бе заложена в близост до дъгата на наказателното поле, а Георги Минчев много майсторски завъртя топката покрай стената. Стражът на разградчани Кристиан Кахлина обаче успя да реагира и изби встрани.

Три минути по-късно Димитър Илиев изведе Кристиан Илич на чиста стрелкова позиция. Играчът на гостите се озова сам срещу Кахлина, но завършващият му удар бе разочароващ и вратарят улови без никакви затруднения.

В 28-ата минута Лудогорец бе близо до отбелязването на куриозен гол. Кирил Десподов центрира по земя отляво. Елвис Ману успя съвсем леко да отклони топката, а Илко Пиргов бе матиран. С ключова намеса се отчете Диниш Алмейда, който успя да изчисти, пред нападател на „орлите“ да реализира.

Половин час след началото „смърфовете“ получиха дузпа. Димитър Илиев овладя дълго подаване и навлезе в наказателното поле. Текпетей не успя да играе с топката и изрита капитана на Локомотив, поради което Ивайло Стоянов посочи бялата точка. ВАР потвърди правотата на решението, а Димитър Илиев майсторски преодоля Кахлина за пълен обрат в резултата.

В 42-рата минута Каули Оливейра си освободи коридор за далечен изстрел и отправи такъв, но право в ръцете на Илко Пиргов. Минута по-късно Умарбаев центрира качествено в наказателното поле от пряк свободен удар. Георги Минчев скочи най-високо, но ударът му с глава премина покрай десния страничен стълб.

В добавеното време на първата част Лудогорец организира много опасна атака. Момчил Цветанов се подхлъзна, което позволи на Сисиньо да го преодолее лесно. Последва остро подаване по земя, а Кирил Десподов елегантно с петичка продължи към Елвис Ману, който обаче се размина с топката. Впоследствие защитник на гостите изчисти.

На почивката футболистите от школата на Лудогорец бяха наградени на специална церемония.

Първият интересен момент през втората част дойде в 49-ата минута, когато Лудогорец получи пряк свободен удар в близост до наказателното поле. Кирил Десподов го изпълни, но прати топката над напречната греда.

Две минути по-късно след грешка на Сисиньо Илич се озова сам в наказателното поле. Той пробва удар от много маъл ъгъл, но Кахлина не сгреши и се намеси.

В 59-ата минута Лудогорец пропусна изключителен шанс за гол. Сисиньо бе изведен по десния фланг. Крайният бранител намери в наказателното поле Кирил Десподов, който се обърна и стреля, но след рикошет в крака на Алмейда, топката излезе в ъглов удар.

В 61-вата минута Лудогорец остана с човек по-малко. Елвис Ману навлезе в наказателното поле. Нападателят на домакините си поведе дълго топката, а Илко Пиргов го изпревари и улови. Двамата футболисти обаче се сблъскаха много тежко, а Ману си заслужи втори жълт картон заради опасната игра спрямо вратаря на пловдивчани.

Четири минути по-късно Парвиз Умарбаев стреля опасно от пряк свободен удар, но встрани от целта. В 68-ата минута таджикистанецът се измъкна от Джордан Икоко и стреля от малък ъгъл, но Кахлина се намеси и спаси.

В следващите минути събитията на терена се успокоиха откъм голови положения, но в 81-вата минута Лудогорец остана с девет души на терена. След удар с лакът в главата на Димитър Илиев Каули Оливейра си заслужи втори жълт, респективно червен картон и остави в много тежка ситуация своите съотборници.

До края домакините хвърлиха всички сили в търсене поне на равенството, но неуспешно. В крайна сметка Локо Пловдив запази крехкия си аванс и си тръгна с трите точки от Разград.

Освен за Лудогорец, който ще получи десетата си титла, днешния ден е исторически и за „смърфовете“. На тази дата 8 май, преди 17 години пловдивчани победиха Славия и триумфираха с титлата.

Лудогорец: 1. Кристиан Кахлина, 4. Сисиньо, 5. Георги Терзиев, 10. Елвис Ману, 11. Кирил Десподов (Клаудиу Кешеру 80′), 21. Драгош Григоре (К) (Козмин Моци 89′), 22. Джордан Икоко, 25. Стефан Баджи (Светослав Дяков 46′), 37. Бернард Текпетей (Мавис Чибота 64′), 64. Доминик Янков (Пиерос Сотириу 64′), 95. Каули Оливейра

Резерви: 23. Пламен Илиев, 7. Алекс Сантана, 13. Мавис Чибота, 18. Светослав Дяков, 19. Пиерос Сотириу, 28. Клаудиу Кешеру, 30. Козмин Моци

Треньор: Валдас Дамбраускас

Локомотив Пд: 1. Илко Пиргов, 61. Диниш Алмейда, 25. Лукас Масоеро, 4. Кристиан Гомис, 34. Петър Витанов (Лукас Салинас 68′), 39. Парвиз Умарбаев, 7. Момчил Цветанов, 9. Бирсент Карагарен (Николай Николаев 90’+2′), 6. Кристиан Илич (Конър Руан 81′), 14. Димитър Илиев (К), 10. Георги Минчев

Резерви: 81. Ивайло Василев, 44. Николай Николаев, 19. Александър Иванов, 11. Конър Руан, 16. Лукас Салинас, 20. Александър Колев, 13. Видол Сейменски

Треньор: Александър Тунчев

Съдия: Ивайло Стоянов