Триумфът на шампионите на Европа в СНИМКИ

Челси е новият победител в Шампионска лига, след като спечели с 1:0 във финала срещу Манчестър Сити на „До Драгао“ в Порто пред 14110 зрители. Победният гол в двубоя бе дело на Кай Хаверц. По този начин Челси спечели за втори път трофея от Шампионска лига в своята история. Кай Хаверц с първия си гол в Шампионска лига осигури триумфа на лондончани.DSPORT.BG

Томас Тухел взе сладък реванш за случилото се с него преди една година във финала в Шампионска лига, а само преди пет месеца той бе уволнен от Пари Сен Жермен. Германският специалист сега изведе Челси до крайния успех в турнира.

Челси организира много опасна атака в 14-ата минута. Тимо Вернер получи добър шанс в наказателното поле на Манчестър Сити, но ударът му не затрудни Едерсон, който спаси. Минута по-късно Вернер навлезе в наказателното поле на Манчестър Сити и стреля, но се получи рикошет и топката излезе в корнер.

Манчестър Сити създаде напрежение в наказателното поле на Челси в 27-ата минута. Кевин де Бройне подаде към Фил Фодън, който получи много добра възможност, но ударът му в последния момент бе блокиран от Антонио Рюдигер, а след това топката бе уловена от Едуар Менди.

Тиаго Силва получи контузия и бе сменен принудително в 39-ата минута, като на негово място в игра се появи Андреас Кристенсен.

Челси поведе в резултата в 42-ата минута. Лондончани бяха притиснати в своята половина от съперника, но успяха да изнесат топката. Мейсън Маунт пусна перфектен извеждащ пас към Кай Хаверц, който изскочи сам срещу Едерсон, преодоля го, а след това вкара топката в опразнената врата.

Кевин Де Бройне влезе в единоборство с Антонио Рюдигер в 57-ата минута и двамата си удариха главите, което доведе до смяната на белгийския футболист. Де Бройне не успя да продължи участието си в мача и бе сменен от Габриел Жезус две минути по-късно.

Фил Фодън отправи много силен удар от дистанция в 60-ата минута, а топката срещна ръката на Рийс Джеймс, но преди това рикошира в крака му. Ситуацията бе разгледана с ВАР и бе преценено, че няма основание да бъде свирена дузпа за “гражданите”.

Рияд Марез направи добър пробив в 68-ата минута, след което центрира остро в наказателното поле на Челси, където Сесар Аспиликуета се намеси решаващо и изчисти топката преди с нея да може да играе Фил Фодън.

Челси направи много сериозен пропуск в 73-ата минута, когато Кай Хаверц пусна перфектен извеждащ пас към Кристиан Пулишич, който бе сам срещу Едерсон, но в последния момент го притисна Рубен Диаш, след което американецът стреля, но в аут.

Минута по-късно Рахим Стърлинг получи пас в наказателното поле на Челси, след което се опита да комбинира с Рияд Марез, но Бен Чилуел го изпревари и изчисти топката.

Серхио Агуеро можеше да се възползва в 85-ата минута от една неточност на Рийс Джеймс в наказателното поле на Челси, но аржентинският нападател се опита по въздух да търси Фил Фодън, а Едуар Менди се намеси и улови топката.

Андреас Кристенсен се намеси решаващо в 89-ата минута, когато успя да блокира удара на Фил Фодън.

В шестата минута на добавеното време на мача Рияд Марез стреля от границата на наказателното поле на Челси, но изпрати топката на сантиметри над напречната греда.

Челси се превърна в първия английски отбор с по два трофея от трите европейски клубни турнира.

Хосеп Гуардиола за втори път в своята треньорска кариера загуби финал в Шампионска лига.

Манчестър Сити – Челси 0:1

0:1 Кай Хаверц 42′

Манчестър Сити: 31. Едерсон – 3. Кайл Уолкър, 3. Рубен Диаш, 5. Джон Стоунс, 11. Олександър Зинченко – 20. Бернардо Силва (64′ – 25. Фернандиньо), 8. Илкай Гюндоган, 17. Кевин де Бройне (к) (60′ – 9. Габриел Жезус) – 26. Рияд Марез, 47. Фил Фодън, 7. Рахим Стърлинг (77′ – 10. Серхио Агуеро)

резерви: 13. Зак Стефен, 33. Скот Карсън, 6. Нейтън Аке, 14. Аймерик Лапорт, 16. Родри, 21. Феран Торес, 22. Бенжамен Менди, 27. Жоао Кансело, 50. Ерик Гарсия

мениджър: Хосеп Гуардиола

Челси: 16. Едуар Менди – 28. Сесар Аспиликуета, 6. Тиаго Силва (39′ – 4. Андреас Кристенсен), 2. Антонио Рюдигер – 24. Рийс Джеймс, 7. Канте, 5. Жоржиньо, 21. Бен Чилуел – 19. Мейсън Маунт (80′ – 17. Матео Ковачич), 29. Кай Хаверц, 11. Тимо Вернер (66′ – 10. Кристиан Пулишич)

резерви: 1. Кепа Арисабалага, 13. Уили Кабайеро, 3. Маркос Алонсо, 15. Курт Зума, 18. Оливие Жиру, 20. Калъм Хъдсън-Одой, 22. Хаким Зиеш, 23. Били Гилмор, 33. Емерсон Палмиери

мениджър: Томас Тухел