България преклони глава и пред Канада в Лигата на нациите

Националният отбор на България по волейбол регистрира четвърто поражение от старта на Лигата на нациите. Българската селекция отстъпи на Канада с 0:3 гейма (28:26, 25:23, 25:16) в петия си мач от турнира.DSPORT.BG

Селекционерът Силвано Пранди заложи на експериментален състав едновременно с млади и опитни състезатели. Звездата на тима Цветан Соколов се завърна в игра. Диагоналът пропусна вчерашния двубой срещу Италия, загубен с 2:3, но днес не бе достатъчен за победата.

Опитът и обиграността на Канада си казаха думата в най-важните моменти от двубоя и северноамериканците постигнаха първата победа в Лигата на нациите срещу родната селекция. „Трикольроите“ успяваха да изковат комфортна преднина и в първия, и във втория гейм, но канадците успяваха успяха да ги спечелят след лековати грешки от наша страна.

Най-резултатен за България бе Цветан Соколов с 22 точки. В последния гейм Цецо често се държеше за рамото, с което подсказа, че изпитва някакви болежки. С най-много точки за „кленовите листа“ се отчете Никълъс Хоаг -16.

Соколов: Направихме доста глупости и гледаме напред

Първи гейм

България започна чудесно мача и поведе с 3:0 точки. На първото техническо прекъсване „трикольорите“ имаха аванс от пет точки – 8:3. Няколко грешки обаче позволиха на Канада бързо да се върне в гейма и равенството бе възстановено при 10:10. Последва игра точка за точка, а на второто техническо прекъсване авансът в полза на нашите бе едва една точка – 16:15. Геймът навлезе в решителната си част, без нито един от двата отбора да има явен превес. Българският тим първи стигна до сетбол при 24:23 след мощна атака на Цветан Соколов. Нашите пропуснаха още две възможности да затворят гейма. При 26:26 диагоналът ни бе спрян от канадския блок. Никълъс Хоaг реализира точка за 27:26, а ас на Джо Гордън Перин сложи точка на първата част.

Втори гейм

Вторият гейм започна много равностойно, като при първото техническо прекъсване националите имаха минимален аванс от една точка – 8:7. Последваха силни минути за „лъвовете“ и България поведе с 13:9. Преднината от четири точки се запази до 17:13, когато постепенно „кленовите листа“ започнаха да се завръщат в гейма. Точка на Шарън Върнан-Еванс възстанови равенството при 21:21 въпреки упоритите опити на Силвано Пранди да разстрои играта на противника. Канада стигна до сетбол при 24:23. Много добре построен троен блок спря атаката на Цветан Соколов и нашите загубиха и втория гейм.

Трети гейм

Третата част отново започна равностойно, като след бърза размяна на точки България водеше с 5:4. Соколов сбърка при началния удар, а Канада реализира три бързи точки и на първото техническо прекъсване водеше с 8:5. Разликата набъбна до шесто точки при 14:8. Канадците започнаха да играят освободено и пращаха много мощни сервиси в нашето поле. Преднината на „кленовите листа“ нарасна до девет точки при 18:9, а родните волейболисти нямаха никакъв шанс да наваксат. Съвсем спокойно Канада затвори третия гейм с 25:16 и записа втората си победа от старта на Лигата на нациите. Утре в 20:30 българският тим се изправя срещу Иран в последния си мач от втората фаза от турнира. След утрешния двубой за нашите предстоят три дни почивка.

Стартови шестици:

Канада: 1. Тайлър Сандърс, 2. Джон Гордън Перин, 4. Никълъс Хoar, Даниел Янсен, 20. А. Шварц, 19. Бан

Селекционер: Глен Хоaг

България: 2. Стефан Чавдаров, 9. Георги Сеганов, 19. Цветан Соколов, 14. Аспарух Аспарухов, 22. Николай Къртев, 26. Светослав Иванов, 18. Владислав Иванов

Селекционер: Силвано Пранди