Българската защита се пропука в края, Русия ни победи с дузпа

Българският национален отбор по футбол загуби с 0:1 визитата си на Русия в Москва. Двата отбора премериха сили в приятелска среща, част от подготовката на Сборная за предстоящото Европейско първенство. Селекционерът на България Ясен Петров направи седем промени в стартовия състав, в сравнение с предната контрола – срещу Словакия, завършила наравно 1:1.DSPORT.BG

„Трикольорите“ показаха стабилна игра в защита, но десетина минути преди края Валентин Антов фаулира Алексей Миранчук в наказателното поле, а Алексей Соболев реализира последвалия наказателен удар, за да донесе победата в полза на домакините.

През почти целия мач руснаците контролираха случващото се на терена, пресираха дълбоко в нашата половина и търсеха победата. В същото време нашите се защитаваха, като много рядко поглеждаха към противниковата врата.

Силен мач в отбрана направи Валентин Антов, който на няколко пъти се намеси ключово, въпреки че именно младият футболист на Болоня извърши нарушението при решаващата дузпа. Дебютантът Иван Караджов и Георги Георгиев също показа качества под рамката на вратата.

На загрявката преди началото на срещата руският защитник Фьодор Кудряшов получи травма и напусна терена накуцвайки. На негово място като титуляр стартира Андрей Семьонов.

България влезе агресивно в мача и в 4-тата минута създаде първата опасност пред една от двете врати. Получи се разбъркване в наказателното поле на Сборная, но Момчил Цветанов не успя да нанесе удар. Вратарят на домакините Антон Шунин внимаваше и успя да избие.

В 9-ата минута Ясен Петров бе принуден да извърши принудителна смяна, тъй като Кристиян Малинов получи контузия. На негово място се появи Петър Витанов.

Секунди по-късно руснаците разиграха на двойна. Артьом Дзюба комбинира с Роман Зобнин, който стреля от границата на наказателното поле, но над напречната греда.

В следващите минути България успя за кратко да изнесе играта, но не и да застраши вратата, пазена от Антон Шунин. Русия беше отборът, който контролираше случващото се на терена. В 28-ата минута Магомед Оздоев получи пространство за изстрел и шутира мощно по диагонала, но неточно.

Половин час след началото Зобнин пробва късмета си с шут от далечна дистанция. Не се наложи намеса на дебютанта Иван Караджов, тъй като топката премина далеч от целта.

В 38-ата минута Русия не успя да се възползва от най-добрата си възможност от началото на мача. Родната защита се пропука. Оздоев намери Дзюба в наказателното поле. Капитанът на Сборная бе с гръб към вратата, но добре гардира и пусна към Зобнин, който моментално стреля по земя. Иван Караджов се намеси с лекота, тъй като ударът нямаше необходимата сила и точност.

Няколко минути преди почивката страхотна намеса на Валентин Антов запази резултата непроменен. Александър Головин бе изведен на чиста стрелкова позиция. Футболистът на Монако опита удар по диагонала, но Антов се хвърли пожертвователно и изби в корнер.

Русия се хвърли в атака в началото на втората част, но представянето на нашите в отбрана продължаваше да е безупречно. „Лъвовете“ удържаха на натиска и не допуснаха опасности пред вратата на Георги Георгиев, който замени Иван Караджов под рамката на българската врата.

В 68-ата минута центриране от корнер създаде сериозни главоболия за защитата ни. Топката стигна до Георги Джикия, чийто силен шут профуча покрай левия страничен стълб на родната врата.

Пет минути по-късно Русия изненада българския тим със заучено изпълнение на пряк свободен удар. Вместо центриране в наказателното поле, фаулът бе изпълнен по земя. Юрий Жирков бе абсолютно сам на границата на наказателното поле. 37-годишният ветеран насочи топката към вратата със силния си ляв крак, но блестящ рефлекс демонстрира Георги Георгиев. Стражът на България отрази, пращайки топката в ъглов удар.

В 77-ата минута пред „лъвовете“ се откри златна възможност. Кирил Десподов получи свободно пространство и се втурна в предни позиции. Крилото на Лудогорец пусна към Атанас Илиев, който бе абсолютно сам. Нападателят обаче не успя да овладее топката и да се озове очи в очи с Шунин.

В 83-тата минута Алексей Миранчук тръгна на пробив през центъра. Той задмина Валентин Антов, който посегна към топката и го препъна. Главният съдия Алексей Кулбаков без колебание посочи бялата точка. Зад топката застана Алексей Соболев, който преодоля Георги Георгиев и изведе домакините напред в резултата.

Във 2-рата минута от добавеното време Соболев засече с глава центриране в наказателното поле, но твърде слабо и Георги Георгиев улови сигурно.

Минута по-късно Мостовой бе изведен зад българската зашита. Той се озова очи в очи с родния страж, но диагоналният му удар по земя премина покрай целта.

Секунди преди последния съдийски сигнал Георги Джикия спря опасна българска атака с цената на нарушение. „Трикольорите“ получиха правото да бият пряк свободен удар. Кирил Десподов опита директен изстрел, въпреки че топката бе заложена далеч от руската врата. Играчът на Лудогорец не бе точен, а това бе последният любопитен епизод в мача.

Русия: 1. Антон Шунин – 4. Вячеслав Караваев (Марио Фернандес 72′), 14. Георги Джикия, 5. Андрей Семьонов, 18. Юрий Жирков (Алексей Миранчук 78′) – 21. Дмитрий Баринов (Игор Дивеев 51′), 7. Магомед Оздоев – 11. Роман Зобнин, 17. Александър Головин (Мостовой 63′), 20. Алексей Йонов – 22. Артьом Дзюба (Алексей Соболев 59′)

резерви: 16. Дюпин, 39. Сафонов, 2. Марио Фернандес, 3. Дивеев, 5. Семьонов, 6. Черишев, 9. Соболев, 15. Алексей Миранчук, 19. Жемалетдинов, 23. Кузяев, 27. Мостовой, 29. Мукин

старши треньор: Станислав Черчесов

България: 23. Иван Караджов (Георги Георгиев 46′) – 3. Андреа Христов, 4. Валентин Антов, 25. Петко Христов – 6. Бирсент Карагарен (Иван Турицов 78′), 16. Кристиян Малинов (Петър Витанов 9′), 18. Ивайло Чочев (Георги Минчев 89′), 7. Доминик Янков (Антонио Вутов 62′), 21. Момчил Цветанов – 11. Кирил Десподов – 9. Андрей Гълъбинов (Атанас Илиев 58′)

резерви: 1. Георги Георгиев, 13. Николай Михайлов, 2. Иван Турицов, 8. Антонио Вутов, 10. Божидар Краев, 12. Илиан Илиев – младши, 14. Даниел Димов, 15. Васил Божиков, 19. Атанас Илиев, 20. Димитър Илиев, 22. Петър Витанов, 26. Мартин Минчев

старши треньор: Ясен Петров

Стадион: “ВТБ Арена”, Москва

Съдия: Алексей Кулбаков (Беларус)