Финландия удари шокираните датчани в дебюта си на Евро 2020 (ВИДЕО)

Финландия победи изненадващо Дания с 1:0 в дебютния си мач от Евро 2020, изигран на стадион “Паркен” в Копенхаген. Единственото попадение в срещата отбеляза Йоел Похянпало с глава. Той получи центриране отляво от Йере Уронен и изпревари във въздушния сблъсък Йоаким Меле. Каспер Шмайхел не реагира по най-добрия начин, но изстрелът бе отблизо. В 74-та минута Пиер-Емил Хьойберг пропусна дузпа, отсъдена за нарушение срещу Юсуф Поулсен. Полузащитникът на Тотнъм стреля слабо в левия ъгъл на вратата и Лукас Храдецки улови кълбото.DSPORT.BG

Срещата бе белязана от неприятна случка със звездата на отбора Кристиан Ериксен. Двубоят бе временно прекъснат заради медицински инцидент с полузащитника в края на първата част. Той се строполи сам на терена и се наложи влизане на медицински екип. Футболистът бе изнесен от терена, след като му бе оказана първа помощ в продължение на 20 минути. Неговите съотборници го бяха наобиколили, докато медиците му правеха сърдечен масаж. Сестрата на Ериксен слезе от трибуните на терена и се наложи да бъде успокояване от Каспер Шмайхел и Симон Кяер. По последна иформация от УЕФА Ериксен е в болница и състоянието му е стабилно.

Кристиан Ериксен е в болница, в стабилно състояние

Звездата на Дания колабира на терена (ВИДЕО)

Последният случай на припаднал футболист по време на мач

Първата опасност в двубоя дойде след само пет минути игра. Мартин Брайтуайт опита да стреля отблизо при разбъркване след корнер, но Лукас Храдецки успя да улови.

Две минути по-късно вратарят трябваше отново да се намесва след плътен удар на Йонас Винд от границата на наказателното поле.

След четвърт час игра датчаните създадоха нова опасност. Пиер-Емил Хьойберг отправи удар с глава след центриране отляво на Томас Дилейни. Лукас Храдецки обаче изби в ъглов удар.

Кристиан Ериксен също пробва рефлекса на финландския страж. Играчът на Интер стреля по диагонала пред наказателното поле в 17-та минута, но Храдецки реагира добре.

В 22-та минута Томас Дилейни изкара топката над вратата на Финландия, след като тя се озова в краката му при центриране от корнер.

Минута по-късно Теему Пуки едва не се откъсне очи в очи с Каспер Шмайхел. но капитанът на Дания Симон Кяер го догони и изкара топката в тъч.

Дания продължи да атакува по-добре и Мартин Брайтуайт се отчете с неточен удар в 26-та минута. Той остана под ъгъл отляво и не усяп да намери целта.

До тежък сблъсък се стигна в 28-та минута, когато при центриране към Юсуф Поулсен Йере Уронен се удари в Лукас Храдецки. Все пак всичко премина благополучно за Финландия. Шест минути по-късно Даниел О’Шонеси също се озова на тревата, след като топката го удари в лицето и му тръгна кръв от носа.

Мартин Брайтуайт продължи да бъде сред най-активните за Дания. Нападателят на Барселона опита удар от границата на наказателното поле в 40-та минута, но не уцели вратата.

Минути преди края на първата част се стигна до инцидент със звездата на Дания Кристиан Ериксен. На терена влезе медицински екип и започна да му прави сърдечен масаж. Ериксен се строполи сам на земята до тъчлинията в полето на Финландия, а неговите съотборници го наобиколиха, докато медиците му оказват първа помощ. Той бе изнесен от терена с носилка, а мачът е временно прекратен.

Двубоят бе подновен в 43-та минута, след като стана ясно, че състоянието на Кристиан Ериксен е стабилно и той се намира в болница. До края на полувремето не се сучи нищо опасно пред една от двете врати.

В 52-та минута Матиас Йенсен, който смени Ериксен при подновяването на играта, нанесе далечен шут. Топката обаче премина високо над вратата, пазена от Храдецки.

След час игра противно на очакванията Финалдния поведе с гол на Йоел Похянпало. Нападателят се разписа с глава от близко разстояние, след като получи центриране отляво от Йере Уронен . Похянпало изпревари Йоаким Мееле и стреля в средата на вратата. Шмайхел не успя да реагира по най-добрия начин, но изстрелът беше отблизо.

Дания опита да отговори с пореден удар от разстояние. Юсуф Поулсен гърдира и Даниел Вас стреля в 69-та минута. Топката обаче премина над вратата.

Домакините получиха право да изпълнят дузпа в 74-та минута. Поулсен се строполи на тревата след съприкосновение сАраажури. Пиер-Емил Хьойберг обаче би слабо в левия ъгъл на вратаря Храдецки и последният улови топката.

В 80-та минута резервата на Дания Яник Вестергор пусна опасна топка по земя в наказателното поле, но след разбъркване тя бе изчистена пред погледа на Йенсен в ъглов удар.

Постепенно натискът на Дания се засили, но те трудно достигаха до реална голова възможност. Три минути преди края Лукас Храдецки увисна при центриране от домакините не успяха да се възползват от тази грешка.

В последните минути датчаните опитаха да изкопчат поне равенство, но нямаха сили за повече след инцидента с най-добрия си играч. По този начин Финландия временно оглави група В, преди да приключи срещата Белгия – Русия. Възпитаниците на Марку Канерва записаха първа победа в първото си участие на еврофинали и изобщо на голям футболен форум.

Дания – Финландия 0:1
0:1 Йоел Похянпало – 60

Дания: 1. Каспер Шмайхел, 18. Даниел Вас, 4. Симон Кяер (к) (63′ 3. Яник Вестергор), 6. Андреас Кристенсен, 5. Йоаким Мееле – 10. Кристиан Ериксен (43′ – 24. Матиас Йенсен), 23. Пиер-Емил Хьойберг 8. Томас Дилейни – 20. Юсуф Поулсен, 19. Йонас Винд ( 63′ 11.Андреас Сков Олсен), 9. Мартин Брайтуайт

Резерви: 16. Йонас Льосл, 22. Фредерик Рьонов, 2. Йоаким Андерсен, 3. Яник Вестергор, 12. Каспер Долберг, 14. Микел Дамсгор, 16. Кристиан Норгард, 17. Йенс Стригер, 21. Андреас Корнелиус, 26. Николай Бойлесен

Треньор: Каспер Хюлманд

Финландия: 1. Лукас Храдецки, 22. Юка Райтала,  2. Паулус Араажури, 3. Даниел О’Шонеси, 18. Йере Уронен – 8. Робин Лод, 6. Глен Камара, 14. Тим Спарв (к), 4. Йоона Тойвио – 20. Йоел Похянпало, 10. Теему Пуки

Резерви: 12. Йесе Йоронен, 23. Анси Якола, 5. Лео Вайсанен, 7. Робърт Тейлър, 9. Фредрик Йенсен, 11. Расмус Шулер, 13. Пири Сойри, 16. Николас Хамалайнен, 19. Йони Кауко, 21. Ласи Лапалайнен, 25. Робърт Иванов, 26. Маркус Форс

Треньор: Марку Канерва